1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gökhan Zeybek'ten yine 'U' dönüşü!
Gökhan Zeybek'ten yine 'U' dönüşü!

Gökhan Zeybek'ten yine 'U' dönüşü!

'Maslak'ta plaza yıkıyoruz' diyerek propaganda yapan Gökan Zeybek geri adım attı: Plazayı biz yıkmıyoruz, Doğuş Grubu kendisi yıkıyor

A+A-

Sarıyer Belediyesi daha önce servis ettiği haberlerle Maslak’taki Doğuş Grubu'nun plazasını kaçak olduğu gerekçesiyle yıkmaya başladıklarını belirtmişti. Yıkımı bir propagandaya dönüştüren Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, gazete ve televizyonlara yaptığı açıklamalarla yıkımı başlattıklarını ve bu işlemin tüm İstanbul’a örnek olmasını dilemişti. Ancak Sarıyer Manşet Gazetesi’nin asıl gerçeği ortaya çıkartmasının ardından Doğuş Grubu'nun da belediyenin bu tavrından rahatsızlık duymasıyla Sarıyer Belediyesi geri adım attı. Daha önce “Biz yıkıyoruz” diyen Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, bu kez geri adım attı ve meclis toplantısında, “Biz yıkmıyoruz, mülkiyet sahipleri kendileri yıkım yoluna gittiler” dedi.

AK PARTİLİ COŞGUN: HANİ SİZ YIKIYORDUNZ?
huseyin-cosgun-sariyer.jpg
Maslak’taki Doğuş Holding binasının nasıl yıkıldığı son meclis toplantısının gündemine oturdu. AK Partili Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun, konuyu bu kez meclis toplantısında gündeme getirdi. Coşgun, “Üniversite raporlarıyla 10 yıl önce çürük olduğu tescillendiği için Doğuş Holding kendisine ait bu plazayı yıkmaya başladığında, ‘Biz kaçak plazayı yıkıyoruz’ diyerek kamuoyuna yanıltıcı açıklamalar yapıtınız. ‘Biz kaçağa karşıyız, sermayenin kaçağını da böyle yıkarız’ gibi söylemlerde bulundunuz. Sarıyer Belediyesi tarafından ‘Plaza yıkıyoruz’ diye servis edilen yalan haberleri, yapı sahibi kendi gücünü kullanarak bir şekilde ortadan kaldırdı. Bu yıkım yapılan yere, yeni yapılacak binaya ruhsat verirken hangi kılıfı bulacaksınız onu da çok merak ediyoruz. Bölgede oluşacak bu tarz benzer yanlışlıklar var mıdır, karşımıza yine bu tarz bir olay gelecek midir, bu konuda bilgi almak istiyorum” diye sordu.

GÖKAN ZEYBEK: BİZ YIKIYORUZ DEMEDİK, DOĞUŞ KENDİSİ YIKIYOR

gokan-zeybek-kck.jpgCoşgun’un konuşmasından sonra söz alan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, “Maslaktaki plazayı Sarıyer Belediyesi yıkıyor diye bir şey söylemedik. Biz belediye olarak bir binayı yıkmıyoruz. Yıkım yapmak için ihaleye çıkmamız gerekir. Yasa bunu emrediyor. Maslak planlarında büyükşehirde, ilçe belediye meclisinde bir süreç var. Buradaki temel yaklaşım, binaların oldukları biçimiyle plana işlenerek ruhsata ve iskâna bağlanabilmeleri konusunda bir beklentiydi. Bu binaların eşitlik içinde 2,3, 154 parsel içinde 2,9 emsal üzerinde tek bir plan notu ile imarları geçti. Yapılmış ama iskânı olmayan bu yapılarda eğer buna uygun koşulları sağlayanlar varsa yasal işlemleri devam ettirecekler, uygun olmayanlar da sürecini tamamlamış olacaklar. Kamuoyunda Korkmaz Yiğit'in yaptığı plaza olarak geçen bahse konu bu bina 2200 metrekare arsa üzerine yapılmış ve emsale tabi 22 bin metrekare kullanım alanı olan bir bina. Bu binayı yasal hale getirmeye çalışan mülkiyet sahipleri kendileri yıkım yoluna gittiler” dedi.

GÖKAN ZEYBEK’İN DAHA ÖNCE DOĞAN HABER AJANSI'NA VERDİĞİ BİZ YIKIYORUZ AÇIKLAMASI
Maslak'ta Doğuş Grubu tarafından yıkımına başlanan plaza ile ilgili Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek çeşitli gazete, televizyon kanalları ve haber ajanslarına demeç vermişti.

ZEYBEK: YASANIN DIŞINDA OLANLAR YIKILACAK

maslak-plaza-yikimi-ic.jpg1980’li ve 1990’lı yıllarda bölgede çok sayıda bina yapıldığını hatırlatan Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, "Bunların bir kısmında ayrıcalıklı imar şartlarına göre yapılmış, bir kısmı aldıkları ruhsata aykırı olarak binalarını daha büyük ve daha yüksek yapmışlar. Biz göreve geldikten sonra Maslak bölgesinin imar planlarını hem Sarıyer hem de Büyükşehir Belediyesi meclisinden geçirdik. Bu plana göre imar hakkına uygun olanlar yasal işlemlerine devam ederlerken, yasanın öngördüğü emsalin dışında olanlar ise yıkım işlemine başlandı" diye konuştu.

YIKILACAK EN YÜKSEK BİNA OLACAK
Maslak’ta yıkımına başladıkları gökdelenin bugüne kadar Türkiye’de yıkımı gerçekleştirilecek en büyük bina olacağını belirten Zeybek, "Önemli bir olay. Belediyeler tarafından plan çalışmasının yürütülmesi durumunda, benzer yapıların yıkılabileceğine bir örnektir" dedi.

Gerçekleştirdikleri yıkımın bütün belediyelere örnek olması gerektiğini söyleyen Zeybek, " Umarım bu yapı Zeytinburnu’nda yapılmış olan ve İstanbul’un siluetini doğrudan etkileyen 16-9’la ilgili de bir hukuki altlık oluşturur ve bu konuyla ilgili duyarlı olan bütün İstanbulluların yüreğine su serpilmiş olur" şeklinde konuştu.

Kente karşı işlenmiş suç diye bir kavram olduğunu söyleyen Gökan Zeybek," Bu konuya duyarlı olan yurttaşlarımız açısından bir örnek oluşturmasını diliyorum. Bütün yerel yönetimlerin hangi tarihlerde hangi koşullarda kim tarafından yapıldığına bakılmaksızın bu ve benzeri kent kültürüne ek yükler getiren, kentin ulaşım ve yaya trafiğine olumsuz yükler getiren ve kaçak olarak inşa edilen bu yapıların da er geç mutlaka yıkılacağı konusunda bir hafıza  oluşturmasına katkı yapar diye umuyorum." dedi.

Bu haber toplam 4681 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum