1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Gizli Kameralar Ve Kullanım Alanları
Gizli Kameralar Ve Kullanım Alanları

Gizli Kameralar Ve Kullanım Alanları

A+A-

Gizli kamera kullanım alanı her yerde farklı amaçlarla yapılıp, özellikle resmi ve yasal içerikli olmasına dikkat edilmektedir. Bunun için gizli kamera çeşitleri, farklı boy ve ebatlarda olup, dikkat gerektirmeyen alanlara konulup yerleşebilme özelliğini taşımaktadır.

Hemen hemen bütün işyerlerinde, hatta evlerde kullanılan gizli kamera, kimi zaman alışveriş mağazası veya dükkân içindeki kontrolü sağlama düşüncesi ve önlemle; kimi zamanda, ailelerin ev içindeki küçük bebek ya da çocuklara yapılan muameleyi görmek adına dadı ve bakıcıları gözetleme amacı taşımaktadır. Gizli kamera çeşitleri, birçok model ve özellikten oluşmaktadır. Yine aynı şekilde gizli kamera fiyatları da ürünlerin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Anında görüntü ile izlenebilirlik sunan wifi gizli kamera, bilgisayar ve internet olan her ortamdan izlenebilirlik imkânı sunar. Çalışan annelerin veya yurtdışına çıkma zorunluluğu olan ailelerin evlerinde ya da işyerlerinde olan biteni izlemek istediklerinde kullandıkları bir yöntem olan wifi gizli kamera, sürekli izleme veya kayıt altına alınabilme özelliği taşır. Birçoğu gözle görülemeyecek alanlara yerleştirilebilir boyutta olduğundan, kayıt altına alabildikleri bilgiler şaşkınlık yaratmaktadır. Ses ve görüntü kalitesi, teknolojide ki hızlı ilerlemenin örneği olmuştur.

Gizli kameralar, kullanım alanına göre çeşitli özelliklere de sahip olmaktadır. Günlük kayıt alabilen, haftalık veya belli süreden sonra en baştaki kayıtları silerek üzerine kayıt alabilen gizli kamera çeşitleri bulunmaktadır. Gizli kamera fiyatları genelde 170 TL den başlayıp, fonksiyon durumu, özellikleri, çekim yapabildikleri ses ve alan gibi bilgilere göre 1500 TL arasında olmaktadır.

Güvenliği sağlamak adına olumlu sonuçlara sebep olan gizli kameralar, bazı özel işyerleri, özel üst düzey yönetici ve bürokratların odalarında veya kullanım alanlarında casus kamera olarak kullanılmaktadır. Konuşmaları deşifre etmek için art niyet taşıyan bu uygulama, gizli ve kaçak yollardan daha küçük ve mikro görüntüye sahip gizli kameralarla yapılmaktadır. Kullanıldıkları alanda fark edilmeden kayıt yaparak, daha sonra inceleme ile gün yüzüne çıkartılabilecek içerikleri hafızasında tutabilme özelliğindedir.

Birçok olayın aydınlatılması, özellikle hukuki önem taşıyan konuların detaylı bir şekilde ses ve görüntülü olarak ortaya çıkartılması dava süreçlerini değiştirip cezai işlemlerde fark yaratmıştır. Gizli kalması gereken özel ve mahrem konuların sosyal medyada veya başka uygulamalarla deşifre edilmesi casus kamera tarafından sağlanıp ortaya çıkartılması da onaylanmayan bir uygulamadır. Gizli kameralar farkında olmadan birçok alanda kullanılabilen günlük kullanım eşyalarının içine gizlenmiş küçük çiplerden oluşabilmektedir.

Kimi zaman anahtarlık içinde, kimi zaman kol saatinde, duvar saati içinde ya da gözlük camlarında olabilmektedir. İyi ve olumlu amaçla kullanıldığında fayda sağlayan akıllı cihazlar, kötü ve art niyetle kullanıldığında, hayati önem taşıyıp risk oluşturmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte gizli kamera çeşitleri ve özellikleri de değişerek, her geçen gün yeni bir yazılıma sahip kameralar hizmete girmektedir. Günlük olumsuz durumu aydınlığa kavuşturmak adına veya şüpheli durumları çözmek adına kullanılan gizli kameralar, işyerleri için güvenlik birimlerinin oluşturulmasında veya gerekliliğinde önem taşıyan etkiler yaratmaktadır.

Küçük işyerleri kadar büyük işletmelerin de birçok noktasına konulan gizli kameralar sayesinde, her yerde olup bitenden haberdar olma, kötü durumları önleyici faaliyetlerde bulunma gibi girişimler uygulanmaktadır. Gizli kamera, gizlilik ifadesi oluşturduğundan, güvenlik kamerasına nazaran daha gizli alanlara konulup, çekim veya ses alma hizmeti sunar. Başkaları tarafından görülmesi kimi zaman olumlu değerlendirilirken, kimi zaman tedirginliğe sebep olup, insanlar üzerinde sıkıntı yaratmaktadır.

İnsanların hayatlarını ve yaşamlarını kuralsız ve kesintisiz yaşama istekleri kısıtlanmadan kontrol altında tutulması, büyük ve olası hataları önlemek ya da var olan sorunları aydınlığa kavuşturmak için kullanılır. Bazı durumlarda aydınlatıcı bilgilere ulaşmış olmak emniyet ve güvenlik birimlerine haber vermeyi gerektiren bir durumu yarattığından, görüntülerin yetkililere verilmesi vatandaşlık görevi olabilmektedir. Tesadüf veya bilinçli suç teşkil eden bilgilere ulaşmak, bu bilgileri olumsuzluğa neden olan kişi ya da kurumlarca paylaşmak, gizli kamera kullanıcısına ciddi cezaların uygulanmasına sebep olmaktadır.

Amaç dışında kullanılan her türlü gizli kamera veya casus kamera çeşitleri, suç unsuru taşıyıcı özellikte olup kişin hak ve hürriyetini kısıtlayan cihaz durumu taşımaktadır. Kullanıcıların, dikkatli ve amacına uygun kullanması, yasal kullanım dışına çıkmadan ve kişileri tehlikeye sokmadan yapılan işlemdir. Kamera görüntüleri uzun süre incelenmeyen cihazlarda kendi kendini imha edebilme özelliğindeki görüntüler, geri döndürülüp incelenemeyen sonuçlar çıkardığından, süre dolmadan takip edilerek kontrolünün yapılması gerekir.

Daha fazla bilgi ve ürünlerimizin detaylarını öğrenmek için http://www.spyshop.com.tr sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 2896 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT