1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Gelibolu ve Demirtepe’den haberler
Gelibolu ve Demirtepe’den haberler

Gelibolu ve Demirtepe’den haberler

A+A-

Çanakkale iline bağlı olan Gelibolu bir yarım ada olma özelliği ile tüm dünyada tanınan bir bölgedir. Gelibolu Türk tarihinden bu güne hep varlığından bahsettirmiş ender yerlerden biridir. Gelibolu birçok köyü ve buralarda yaşayan insanları ile tarihin ilk safhalarında vatan için önemli mücadelelere girmiş ve vatan aşkı için her türlü girişimi yapmışlardır.

Gelibolu ve köyleri birçok insan tarafından ecdadının geçirdiği evreleri görmeye gelen ziyaretçiler ile sürekli yoğun bir gündem geçirmektedirler. Özellikle Demirtepe köyü en çok uğrak noktası olan yerlerden biridir. Demirtepe köyü geçmişten günümüze en güzel örnekleri ile gelen ender köylerden biridir. Gelibolu haberleri günlük medyalardan sıcak olarak izleyicilere aktarılmaktadır. Gelibolu haberleri genelde yöre yaşamı ile ilgili ve Çanakkale savaşlarının olduğu zamanlarda ise özel haberleri ile dünya medyasına yansımaktadır.

Gelibolu Demirtepe köyünde günlük yaşam nasıldır?

Gelibolu Demirtepe köyünde günlük yaşam genelde tarım çalışmaları ve turizm üzerine odaklı olmaktadır. Tarım haberleri olarak günlük insanların ihtiyaçlarını karşılamak için ürettikleri ve ihtiyaç dışındakileri ise satarak geçimlerine katkıda bulundukları ürünlerdir. Demirtepe köyünde tarım haberleri olarak ürünleri ekilmeleri ve hasat zamanları oluşan dönencelerdir. Köyde yaşam sakin insanların tarımsal faaliyetleri ve küçük işletmelerde olan çalışmaları konu almaktadır.

Gelibolu Demirtepe köyünde yetişen tarım ürünleri nelerdir?

Gelibolu bölgesi genelde ormanlar ile kaplı olduğu için tarım alanları oldukça az yer kaplamaktadır. Temiz orman havası almak isteyenlerin uğrak noktası olan Demirtepe köyü birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir. Demirtepe köyü tarım alanları az olsa bile ürün çeşitliliği fazla olan ender Gelibolu köylerinden biridir. Yörede tarımsal etkinlik olarak üretilen birçok meyve ve sebze bulunmaktadır. Ayçiçeği, buğday, arpa, yulaf, çavdar, susam, tütün, fasulye, nohut, börülce en çok üretilen sebzelerdir. Gelibolu Demirtepe köyünde ayrıca birçok meyve çeşidi de yetişmektedir.

Örneğin elma, vişne, zeytin, üzüm, ceviz, erik, badem, kavun, karpuz, kiraz gibi meyveler bolca yetiştirilip satılmaktadır. Yolunuz eğer Gelibolu’ya düşerse mutlaka Demirtepe köyüne uğrayıp sakin insanları ile tanışıp, organik yetişen ürünlerinden mutlaka tatmalısınız. Aşinası olacağınız Demirtepe köyü size eşsiz bir manzara güzelliği de sunmaktadır.

Bu haber toplam 2839 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT