1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gece görüşmesi ulusal basında
Gece görüşmesi ulusal basında

Gece görüşmesi ulusal basında

Sarıyer Manşet Gazetesi belgeli ve güvenilir haberciliği ile ulusal basına kaynaklık etmeye devam ediyor.

A+A-

İlk kez Sarıyer Manşet ’in gündeme getirdiği Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Katarlı İşadamı Omar Almana ile gece görüşmesi ulusal basının gündemine taşındı. Türkiye’nin en büyük internet haber sitelerinden biri olan www.internethaber.com ve www.ekofinans.com, bu haberimizi manşetten verdi.  Daha öncede birçok haberimiz yine ulusal basında gündeme taşınmıştı.

İşte İnternethaber.com ve Ekofinans.com’da yer alan o haber…
Sarıyer Belediyesinde rant iddialarının ardı arkası kesilmiyor. Daha önce birçok değerli araziyi encümen kararları ile sattığı söylenen Başkan Şükrü Genç'in, başka bir değerli araziyi Katarlı İşadamı Omar Almana'ya pazarladığı iddia ediliyor.

Sarıyer Manşet gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz günlerde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yanına yardımcıları Sevgi Atalay ve Gülperi Özdemir’i de alarak gece saat 22.00 civarlarında Katarlı İşadamı Omar Almana’nın Tarabya’daki lüks villasına gitti. Boğaz manzaralı görkemli villasında Almana Group’un patronu Katarlı işadamı Omar Almana ile gecenin geç saatlerinde gerçekleşen bu görüşmede Almana, Şükrü Genç'ten, Sarıyer bölgesinde gözüne kestirdiği bir araziyi istedi.

LÜKS VİLLADA GECE PAZARLIĞI
Sarıyer Manşet gazetesinin gündeme getirdiği bu görüşmenin detayları şöyle. Bu görüşmeden kimsenin haberinin olmaması için özellikle gecenin geç bir saati tercih edilmişti. Bütün hazırlıklar buna göre yapıldı. Şükrü Genç'in arabası lüks villanın bahçesine alındı. Saatler süren toplantıdan Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay bir saat erken ayrıldı.

İddiaya göre; bu görüşmeden önce Katarlı işadamı Belediye Başkanı Şükrü Genç’le birkaç kez daha görüşmüştü. KFC ve Pizza Hut'taki hisselerini Süzer Grubu'na sattıktan sonra başka yatırımlar için Türkiye'de fırsat kollayan Katarlı işadamı Omar Almana, bölgede otel yapmak için iyi bir yer arıyordu. Hatta gözüne kestirdiği bir arazi tesbit edilmişti. Bu yer, mülkiyeti Sarıyer Belediyesi’ne ait olan İstinye’deki Meyyali Restaurant’ın içinde bulunduğu araziydi.
Katarlı işadamının teklifine sıcak bakan Genç, tepkilerden korktuğu için çalışmalarını gizli yürüterek bir proje hazırlattırdı. Yanına başkan yardımcılarını alarak gittiği son gece görüşmesinde ise bu proje üzerinde görüş alışverişleri yapıldı. Belirli yerlere çekilen fakslardan gelen bilgi akışından sonra da uzlaşmaya varıldı.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Sarıyer Manşet'in haberine göre, yeşil bir dokuya sahip ve yaklaşık 10 bin metrekare olan İstinye'deki bu alanda özel bir şirkete ait Meyyali Restaurant kiracı olarak yıllardır hizmet veriyor. Alınan bilgilere göre, Şükrü Genç seçimlerden önce bu konuyu çözmek istiyor. Ancak bu alanın Katarlı işadamına satılması için meclis kararı gerekecek. Bu nedenle konunun önümüzdeki günlerde Sarıyer Belediye Meclisi’ne gelmesi bekleniyor. İlçe meclisinden geçtikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin onayı da gerekecek.

CHP'DE RAHATSIZLIK VAR
Ancak durumun bu kadar kolay olmayacağı söyleniyor. Çünkü Başkan Şükrü Genç'in bu konularda sabıkası var. Daha öncede, belediye binası, evlendirme dairesi yapaccağım diyerek kaynak yaratma iddiasıyla belediyenin bazı değerli mülkiyetlerini haraç-mezat, kimsenin bilmediği pazarlıklar yaparak satmasına kendi partisi CHP meclis üyeleri de tepki göstermişti. Hatta, imar izni olmadığı için daha sonra yarım kalan evlendirme dairesi projesinin temel açılışını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yaptırması büyük yankı uyandırdı. CHP Genel Merkez ve İstanbul İl Başkanlığı yöneticileri, böyle bir duruma Genel Başkan'ın alet edilmesini sert dille eleştirerek, "bu durumlar partiye zarar veriyor, yıpranıyoruz" demişlerdi.

MECLİS ÜYELERİ KARAR VERECEK
Başkan Şükrü Genç'in, bu araziyi Katarlı İşadamı Omar Almana' satışında zorlayacak iki önemli konu daha var. Birincisi, AK Parti ve MHP meclis üyelerinin hiç bir şekilde böyle bir satışa müsade etmeyeceklerinin bilinmesi. Hatta sağduyulu bazı CHP meclis üyelerininde böylesi bir satışyetkisine muhalefet edecekleri alınan bilgiler arasında. İkinci ve en önemli konuda bahsi geçen arazinin , satış karar yetkisi meclisten geçse bile sonradan satış iptalini gerektirecek bir çok hukuksal sıkıntıların olacağı varsayımları var.

SARIYER HALKI NE DİYOR
Sarıyer'de kamuoyu hala bu durumdan tam olarak haberdar değil. Ama, Sarıyer Belediyesi'nin mülkiyeti olan, onlarca milyon dolarlık değerdeki bir arazi için Başkan Genç'in, böyle el altından pazarlık görüşmeleri yapması bölgede çeşitli söylentilere yol açtı bile. Daha öncede yangından mal kaçırırcasına, belediye mülkiyeti olan çok sayıda değerli araziyi encümen kararları çıkartıp sattığını dile getiren Sarıyerliler, "acaba Başkan Şükrü Genç, bu satıştan rant mı bekliyor" sorusunu soruyor.

Bu haber toplam 627 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT