1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Gazeteciyi suçlama hastalığı
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Gazeteciyi suçlama hastalığı

A+A-

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ  

Son dönemde Sarıyer’deki bazı siyasetçilerde önemli bir hastalık başladı. Sıkıştıklarında ya da paniğe kapıldıklarında birilerini suçlayarak rahatlayabileceklerini sanıyorlar. Suçluluk psikolojisiyle ilgili olan bu istem dışı tavırlar anlık bir rahatlama verse de, rahatlatmış olduklarını zannettikleri bu ruh halleri çokta uzun sürmüyor. Bu sefer de özeleştiri yapmadan yargısız infaz yaparak, haksız suçlamalar yaptıkları için vicdanları sızlıyor. Doktorların bile bir isim veremediği bu hastalığa ben bir isim bulmaya çalıştım.

Bunun adı ne panik atak, ne de şizofren… Bunun tek adı olabilir “Gazeteciyi suçlama hastalığı”. Kendilerine dokunacak en ufak bir haberde aynaya bakmadan, kendisini sorgulamadan, direk haberi yapan gazeteciyi suçlamaya başlamaları onlara nedense çok kolay gelmeye başladı. Kendilerini aklamak ve yaptıkları hatalar ile ilgili kamuoyunun merakını gidermek için açıklama yapmak yerine gazeteciyi suçlamak onlar için en kolay yol.

“Yalan haber, art niyetli, bize zarar vermek için yapılmış bir servis” gibi söylemlerle başlayan karalamalar daha sonra “Mahkeme koridorlarında hesaplaşacağız” sözleriyle sona eriyor.

Hastalığın reçetesi var ama…

Özellikle davranışlara ve sözlere yansıyan bu amansız hastalığın elbette reçetesi var. Ama bu reçeteye uyarsanız bu sizin siyasi anlayışınıza uymayabilir.

Çünkü reçetede önemli sayılabilecek siyasi perhizler var. Perhize girmeye hazır değilseniz bu hastalıktan kurtulmanız çok zor.

Hem siyaset yapıp hem de bu hastalıktan kurtulmak mı istiyorsunuz?

- Siyasi hatalar yapmaktan kaçınacaksınız.

- Siyaseti kendi çıkarınız için değil, halk için yapacaksınız.

- Yanınızda bulunan kişilere dikkat edeceksiniz.

- Özellikle desteği ile zirveye çıktığını kişilere iyi davranmalısınız, çünkü zirveden indiğinizde bile onlara ihtiyacınız olabilir.

- Yaptığınız açıklamalar, bir sonraki açıklamalarınızla zıt düşmeyecek. Örneğin birilerini defalarca eleştirip daha sonra “aramız çok iyi” dediğinizde buna hiç kimse inanmaz.

Ya yukarıda bulunan maddelere dikkat edeceksiniz ya da siyasetin ikiyüzlülüğüne boyun eğecek kendinizi olduğu gibi kabul edeceksiniz...

Bu yazı toplam 5868 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT