1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Futbolun Doğuşu: Türkiye
Futbolun Doğuşu: Türkiye

Futbolun Doğuşu: Türkiye

​​​​​​​Osmanlı döneminde Selanik’te başlayan bu sevda 19. yüzyılın son çeyreğinde Bornova çayırlarına kadar yayılır.

A+A-

Osmanlı döneminde Selanik’te başlayan bu sevda 19. yüzyılın son çeyreğinde Bornova çayırlarına kadar yayılır. İlk futbol kulübü İzmir’de İngilizler tarafından kurulur. İzmir’in ardından İstanbul’da Kadıköy ve  Moda sokaklarına bulaşan bir salgın gibiymiş futbol maçları.

 

O zamanlarda canlı maç izleme keyfi için elbette çayırlarda, bizzat gidilip maçın izlenmesi gerekir. Bugünlerde ki gibi justin tv izleme şansı yoktur insanların.

 

Tarihe düşen, bu toprakların ilk futbol maçı 1897’de İzmir karması ile İstanbul karmasının karşılaşması olur. İlk Türk futbol takımı ise zamanın hafiyelerinden kaçabilmek adına İngilizce isimle kurulan, Black Stocking olmuştur. Black Stocking, Fuad Hüsnü Bey ile Reşat Danyal Bey tarafından kurulur. 1901 yılında Papazın Çayırında bu takımın oynadığı maç, bir Türk takımının ilk futbol maçı olarak kayıtlanır.

 

O günlerde takımlar genellikle İngiliz, Rum ya da diğer dışarlıklıların kurduğu takımlardır. Ya da en azından takımın çoğu yabancıdır. Dolayısı ile 1903’te kurulan futbol liginde genelde yabancıların oynadığı takımlar müsabakalara katılır.

 

Türk Takımları Kurulmaya Başlıyor

 

Giderek yaygınlaşan futbol sevdası, Türk gençlerinin de bir futbol takımı kurmasına yol açar.

 

1905’te Mekteb-i Sultani’nin 10. sınıf öğrencisi Ali Sami Yen’in önderliğinde Galatasaray Futbol Takımını kurar. 1905 - 1906 sezonunda İstanbul Ligi’ne katılan Galatasaray, çoğunluğu gayrimüslim olan takımların arasından sıyrılıp ilk şampiyonluğunu 1907 - 1908 sezonunda alır. Bu şampiyonluk başka takımların da kurulmasını sağlar.

 

Fenerbahçe ve Beşiktaş ile Türk futbol takımları sayıca artmaya başlar. Ardından patlak veren ve uzun yıllar süren savaşlar nedeni ile çok fazla sekteye uğrasa da gençlerde futbol sevdası başlamıştır bir kere.

 

Cumhuriyet Dönemi

 

Savaşlar sona erip de insanlar tekrar gündelik yaşamlarına dönmeye başladığında savaşlar nedeni ile ara vermek zorunda klamış Türk futbol takımları, tekrar sahaya çıkmaya başlar.

 

Üstelik bu kez yepyeni bir ülkenin cevval evlatları olarak kendilerine daha inançlı, daha emin ve daha güçlü olarak, cağdaşlaşmanın bir göstergesi olarak da sarılırlar futbola ve takımlarına.

 

Her alanda olduğu gibi futbol ve genel olarak sporda da yeniden yapılanma ve oluşum gerçekleşmektedir. Bugün maç yayınları listelerinde görülen pek çok takım, bizlere o günlerden kalmaktadır.

 

Bu haber toplam 1001 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT