1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Fransız Mutfağının Mabedine Doğru “Tat”lı Bir Yolculuk
Fransız Mutfağının Mabedine Doğru “Tat”lı Bir Yolculuk

Fransız Mutfağının Mabedine Doğru “Tat”lı Bir Yolculuk

Gurme gezginlerin uğrak noktalarından biri olan Burgonya Bölgesi, şarap ve peynir ikilisinin anavatanı olan Fransa’nın gastronomi merkezi olarak anılıyor.

A+A-

 Chardonnay ve Pinot Noir üzümlerinin yetiştiği bu topraklar bir hayli mineralli; Yonne ve Sen nehirlerinin geçtiği verimli bölge lezzetli bir şarap elde etmek için gerekli tüm koşulları barındırıyor. İklimin gece ve gündüz arasındaki eşitsizliği ise üzüm bağları için yine bir artı niteliğinde. Sabah güneş ışınlarını yiyen üzümlerin gece serinliği ile buluşması geç olgunlaşmalarına zemin hazırlıyor; sonucunda ise bize Chablis ve Clos des Mouches gibi o leziz Burgonya şaraplarını tatmak kalıyor.

Macon, Dijon ve Auxerre gibi kentlere ev sahipliği yapan Burgonya Bölgesi yalnızca şarap konusunda nam salmış değil; ünlü Dijon hardalı, jambonlar, Charolais sığırlarından yapılan yemekler, Epoise peyniri ve Bresse tavuğu da bu bölgeye has tatlar. Dana etinin şaraba yatırılıp soğan ile buluştuğu Boeuf Bourguignon ise, bölgenin geleneksel yemeği olmasıyla mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yer alıyor. Anlayacağınız bu bölgede şarap yalnızca bardakları doldurmuyor, Burgonya mutfağında da ayrı bir yeri olan şaraplar girdiği tüm yemekler için gizli tarif görevi görüyor. Hatta öyle ki, şarap içinde pişirilen yumurta dahi Burgonya mutfağının sıradanlıktan ne kadar uzak olduğunu bizlere kanıtlıyor.

Burgonya gastronomi turu sadece bölgeye has şarap ve yemekleri tatmaktan ibaret değil; ziyaretçiler tur boyunca tabloyu andıran üzüm bağlarını geziyor, hatta şanslı olanlar bağ bozumu zamanına denk geliyor ve toplanan üzümlerin fermantasyon sürecinden işlenmesine, mayalanmasına kadar birçok sürece tanık olabiliyor. Tabii enfes aromaları ve kadifemsi dokularıyla insanı baştan çıkaran bu şarapları tatmak da, Burgonya tadım turunun en keyifli yanı…

Damağına düşkünler bilir, lezzet yolculuğu öyle sonsuzdur ki, dünyanın farklı yerindeki birçok tat keşfedilmek için öylece bekler. Başka bir ülkenin mutfağına girmek, daha önceden hiç tadılmamış lezzetlerle buluşmak, yeni bir yere ayak basmak kadar heyecan verir. Mutfağında adeta sanat barındıran Fransa da, birbirinden değişik lezzetler barındıran farklı bölgeleriyle kesinlikle keşfedilesi bir menü sunuyor. Siz de çok daha fazlasıyla tanışmak için www.redarenatur.com adresinden Fransa tadım turlarına göz atabilir ve damağınızın götürdüğü yere doğru leziz bir seyahate çıkabilirsiniz!

Bu haber toplam 840 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT