1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Formasyon nasıl alınır, hangi üniversiteler formasyon veriyor?
Formasyon nasıl alınır, hangi üniversiteler formasyon veriyor?

Formasyon nasıl alınır, hangi üniversiteler formasyon veriyor?

Formasyon sürecini yaşayan öğrenciler için Kamu Saati'nin derlediği formasyon nasıl alınır, hangi üniversiteler formasyon veriyor haberi rehber niteliğinde.

A+A-

Formasyon, kelime anlamı biçimlenme olan bir kavramdır. Pedagojik formasyon ise eğitim fakültesini bitirmemiş olan ancak öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin alması gereken eğitimdir. Bu eğitimde amaç kişileri eğitim verme kabiliyeti ile donatmaktır.  Bir öğretmen gibi yetiştirilmeyen fakat öğretmen olmak istedikleri alanda yeterli donanıma sahip olan kişiler pedagojik formasyon ile öğretmenlik yapma hakkı kazanmaktadır. Formasyon ilanları, formasyon veren üniversitelerle ilgili güncel gelişmeleri http://www.kamusaati.com/formasyon-haberleri sayfasından takip edebilirsiniz.

Pedagojik formasyon nasıl alınır?

Formasyon alma süreci sıkça değişiklik yapılan bir süreçtir. Önceleri tezsiz yüksek lisans programlarını tamamlayarak alınan pedagojik formasyon artık sertifika programı ile alınabilmektedir. Alan eğitimi alan kişiler YÖK tarafından formasyon eğitimi vermek üzere kararlaştırılan üniversitelerde eğitim alabilmektedir. Bu noktada tek şart kişinin not ortalamasının %65’ten yüksek olmasıdır.

Pedagojik formasyon eğitimi alabilecek kişiler

Kamu Saati'nin haberine göre Öğretmenlik vasfıyla mezun olan kişilerin pedagojik formasyon almasına gerek yoktur. Çünkü eğitim sertifika programında öğretilen bilgiler onlara alan eğitimlerini alırken verilmektedir. Ancak eğitim fakültelerinden mezun olan kişiler pedagojik formasyon eğitimi alabilmektedir. Eğitim fakültelerinden mezun olan kişilerin öğretmenlik yapabilmek için pedagojik formasyon sertifikasına sahip olması gerekir. Üniversitenin son yılında ya da mezun olduktan sonra sertifika programına başvurulabileceği gibi öğrenciler 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda da formasyon için başvuru yapabilir.

Pedagojik formasyon veren üniversiteler

Bu üniversiteler her sene YÖK’ün verdiği kararla değiştirilip, yenilenmektedir. Adaylar YÖK tarafından belirlenen üniversiteler arasında tercihlerini yaparak kayıt hakkı kazanacaktır. Sonrasında eğitimin başlama zamanı yine YÖK tarafından belirlenerek, açıklanacaktır. Ancak eğitimin zamana yayılması ve verilen ders saatleri üniversitenin düzenlemesinde olacaktır.

Pedagojik formasyon gelişmeleri, formasyon haberleri

Sık sık değiştirilen formasyon uygulamaları nedeniyle formasyon almayı düşünen adayların gündemden aktif olarak haberdar olması gerekmektedir. Bunun için de formasyon haberlerini sıkça takip etmesi gerekir.

Pedagojik formasyon hakkında en taze ve güvenilir bilgilere ulaşmanın yolu da eğitim ve formasyon haberlerine ağırlık veren bir haber sitesini takipte kalmaktır. kamusaati.com bu konuda sizlere doğru ve güncel bilgiler sunarak yardımcı olacaktır. Formasyon haberlerini anında öğrenebilmek için kamusaati.com adresini takipte kalın!

Bu haber toplam 1366 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT