1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FLAŞ! Şükrü Genç Ağır Ceza'da yargılanacak!
FLAŞ! Şükrü Genç Ağır Cezada yargılanacak!

FLAŞ! Şükrü Genç Ağır Ceza'da yargılanacak!

2010 yılında Sarıyer Belediyesi’ne yönelik başlatılan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının iddianamesi kabul edildi.

A+A-
Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı tarafından 2010 yılında Sarıyer Belediyesi’ne yönelik başlatılan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının iddianamesi, İstanbul 6.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
 
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de aralarında bulunduğu 14 kişinin, “Rüşvet almak vermek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, kamu kurum ve kuruluşları kullanmak suretiyle dolandırıcılık, yine kişisel verileri hukuka aykırı olarak saklamak ve yaymak” suçlanmasıyla sanık sıfatıyla yargılanmalarına karar verildi. 

Başkan sanık olarak yargılanacak
Davanın ilk duruşması ilk duruşması 7 Kasım Perşembe 2013’te saat 10.00’da Çağlayan’daki İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak. Davada Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Belediye Başkan Yardımcısı Şinasi Yalçın, Recep Yel, Zabıta Müdürü Semra Kartal, Şükrü Genç’in AKS İnşaat firmasındaki eski ortağı Rıfkı Fahrettin Aktaş, Galatasaray 2. Başkanı Ümit Özdemir, Yılmaz Tank, Recep Akay, Ramiz Kara, Tayfun Yarımbaş, Recep Ali Adıgüzel, Salih Ekinci, Metin Geçgel ve Mahmut Yalçın sanık sıfatıyla yargılanacaklar. 

Savcılık rüşvet olarak değerlendirdi
İddianamenin önemli bir bölümünü ‘rüşvet suçlaması’ oluşturuyor. Buna göre Mart 2009’daki yerel seçimler öncesi Bahçeköy’deki belde belediyesi kapatılarak Sarıyer’e bağlandı. Mahmut Yalçın isimli bir kişi de ‘Bahçeköy birim sorumlusu’ olarak görevlendirildi. Yalçın’a makam aracı tahsis edildi; belediyede kadrolu E. S. isimli kişi de Yalçın’ın şoförü olarak görevlendirildi.  Mahmut Yalçın’ın iddianamede yer alan ifadelerine göre, Bahçeköy’de imar sorunları olan veya belediye ihalelerini almak isteyenlerle kendisi ilgilendi. Belediyeye giden kişiler kendisine yönlendirildi. Yalçın’ın ifadesine yansıyan iddialarına göre, rüşvet paralarını kendisi topladı. Topladığı paraları bir diğer sanık Yılmaz Tank’a teslim etti.  Tank da söz konusu paraları Başkan Şükrü Genç’e götürdü. Mahmut Yalçın’ın iddiasına göre 8 aylık süreçte belediye adına bu şekilde 700 bin TL toplandı. Bazı sanıklar da ifadelerinde ‘işlerinin görülmesi’ amacıyla Yalçın’a para verdiklerini ifade etti. Savcılık bu paraları “rüşvet” olarak değerlendirdi. Şükrü Genç ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. 

Galatasaray yöneticisi rüşvet vermekle suçlanıyor
Soruşturma kapsamında bir hafta kadar tutuklu da kalan Galatasaray 2. Başkanı ve Tekfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özdemir de villasının tadilatı ile ilgili belediye görevlilerine 50 bin dolar rüşvet vermekle suçlanıyor. İddiaya göre söz konusu işleme Özdemir’in arkadaşı ve Şükrü Genç’in eski firma ortağı Rıfkı Fahrettin Aktaş aracılık etti. İddianameye göre Özdemir’in Bahçeköy’deki villasının tadilatında çıkan sorunun çözümü için 50 bin dolar şüphelilere verildi. Anılan işlem için suçlanan belediye görevlileri arasında Başkan Yardımcısı Recep Yel ve Zabıta Müdürü Ayşe Semra Kartal yer aldı.

Recep Yel: Dolar mı Dolar mı?
Yapılan teknik takip sırasında iki şüpheli arasındaki konuşmaya, üçüncü bir kişi “Dolar mı? Dolar mı oldu; tamam” sözleri ile katıldı. Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemede anılan sesin Recep Yel’e ait olduğu belirlendi. Ümit Özdemir ise, kimseye rüşvet vermediğini, böyle bir talebin de olmadığını ifade ederken, diğer sanıklar anılan 50 bin doların Ramazan etkinliklerine katkı amacı ile verildiğini söyledi.

Cihaner’in dinleme kayıtları Şükrü Genç’te çıktı
Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in yürüttüğü ve kamuoyunda ‘Erzincan soruşturması’ olarak bilinen soruşturma kapsamında Jandarma İstihbaratı’nın elde ettiği dinleme kayıtları da Şükrü Genç’in bilgisayarında bulundu. Şükrü Genç, bilgisayarında bulunan dinleme kayıtları ile ilgili de bilgisinin olmadığını, anılan 5 klasörlük kayıtların bilgisayarına nasıl konulduğundan haberinin olmadığını bilgisayarın Özel Kalem ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü tarafından kullanıldığını söyledi. 

Rüşvet operasyonunda 5 kişi tutuklanmıştı
2010 Ocak ayında Sarıyer Belediyesi’ne imar yolsuzluğu ve rüşvet iddiaları üzerine jandarma tarafından baskın düzenlenmişti. Bu operasyonda belediye başkan yardımcısı Recep Yel ’inde aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alınmıştı. Mahkemeye çıkartılan Belediye Başkan Yardımcısı Recep Yel, Zabıta Müdürü Semra Kartal, Şükrü Genç’in AKS İnşaat firmasındaki eski ortağı Rıfkı Fahrettin Aktaş, CHP Meclis Üyesi Adayı Yılmaz Tank ve Tekfen Holding ve Galatasaray 2. Başkanı Ümit Özdemir gözaltına alınarak tutuklanmış ve 3 ay sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.
 
Rüşvet davası Türkiye’nin gündemine oturdu
İlk kez Sarıyer Manşet Gazetesi’nin gündeme getirdiği, Sarıyer Belediyesi ile ilgili İstanbul 6.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki “Yolsuzluk ve Rüşvet” davasına ulusal basında geniş yer ayırdı. Türk basının amiral gemisi olarak bilinen Hürriyet Gazetesi’nin internet sitesi “Rüşvet davasını“ manşetten verdi. Cumhuriyet Gazetesi, Haber Türk Gazetesi, Sabah Gazetesi, Bugün Gazetesi ve Türkiye’nin önemli haber siteleri de habere geniş yer verdi.
 

Sarıyer Belediyesi'nden açıklama

--- RÜŞVET OPERASYONUNDA NELER YAŞANMIŞTI ---

SARIYER BELEDİYESİ'NE BASKIN!

Recep Yel teknik takibe takıldı

Ünlü isimler ifadeye çağrıldı

Yalçın ve Atalay da ifade verdi

FLAŞ! 4 KİŞİ TUTUKLANDI

Sarıyer Belediyesi'ne 2.BASKIN

 

Bu haber toplam 24008 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

16 Yorum