1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Fistül Tedavisi
Fistül Tedavisi

Fistül Tedavisi

Fistül Tedavisi

A+A-

 

Fistül genel anlamda birbirine bağlantısı olmayan iki organı ya da damarları bağlayan bir anormal bağlantıdır. Vajina ile rektum ya da bağırsak ve deri arasında oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Farklı çeşitleri vardır. Bunlardan ilki de idrar yolu fistülüdür. Bir diğeri anal fistül olarak kendini gösterir. Fistül tedavisi ile bu rahatsızlığın giderilmesi sağlanabiliyor. Ancak bu tedavinin genel cerrahi uzmanı gözetimi altında yapılması gerekiyor. Fistülün oluşma nedenleri oldukça fazla denilebilir. Bunlar:

  • Doğum yapmak
  • Yaralanma ya da ameliyat sonrasında oluşabilir
  • Cinsel yol ile bulaşan bir rahatsızlık ile oluşabilir.
  • Kanser tedavilerinin yan etkilerinden biridir.
  • Crohn hastalığı

Gibi sayılabilecek birçok nedeni vardır. Fistül tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Ancak insanların çeşitli bitkisel yöntemlere başvurmaması ya da bu hastalığı ihmal etmemesi gerekiyor.

 

Fistülün Belirtileri Nelerdir?

Fistül tedavisinin belirtileri arasında en bilineni idrar kaçağıdır. Dış kadın genital organın tahriş olması, sık sık idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanmak, vajina içerine dışkı sızması, mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısı oldukça belirgin fistül belirtileridir. Bu belirtilerden herhangi birini taşıyan kişilerin Proktoloji uzmanı yardımı alması ve tedavi sürecine başlaması önerilmektedir. Fistül sorunu yaşayan insanlar gerekli tedaviyi yaptırarak ve sonrasında da sağlıklarına dikkat ederek bu sorundan kolay şekilde kurtulabilmektedirler. Op. Dr. Altan Karan fistül tedavisinde İzmir kliniğinde insanlara gerekli desteği ve yardımı sunuyor.

 

Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fistül tedavisi ihmale gelmeyecek tedaviler arasındadır. Bu süreçte fistülün bulunduğu yer, şekli gibi hususlar göz önünde bulundurularak kesin tanı koyuluyor. Sonrasında doktor tedavi seçeneklerini belirleyerek hastaya durumu hakkında bilgi veriyor. Tedavi yöntemleri içerisinde kateterler, cerrahi işlemler, lazer tedavisi, fistül kanal bağlaması gibi çeşitli yöntemler vardır. Ancak burada en önemli konu doktorun uygun gördüğü tedavinin uygulanmasıdır. Fistül ameliyatı rahatsızlığın giderilmesi için yapılan etkili bir tedavi yöntemidir. Ancak doktorunuz gerektiği yerde ameliyat öncesinde farklı tedavi alternatiflerini de deneyebiliyor. Hasta bu süreçte olabildiğince doktoruna uyum sağlamalı ve tedaviye en iyi şekilde destek vermelidir. 

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00

Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bu haber toplam 507 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT