1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Film izle
Film izle

Film izle

Bir ülkenin kültürü, gelişmişlik düzeyi, eğitim ve daha birçok önemli unsur kendisini sinema kültürü ve alışkanlığı ile gösterir.

A+A-

Bir ülkenin kültürü, gelişmişlik düzeyi, eğitim ve daha birçok önemli unsur kendisini sinema kültürü ve alışkanlığı ile gösterir. Bir ülkenin yaptığı filmlere bakarak, yine buna bağlı olarak en çok izlediği filmlere bakarak o ülkenin kültürü için birçok şey söyleyebilirsiniz. Yani sinema ülkenin aynası görevini görür bir yerde. Aynı zamanda kültür ile sinema arasında da diyalektik bir ilişki vardır. Yani sadece kültür sinema alışkanlığını belirlemekle kalmaz, aynı zamanda sinema da kültürü etkileyerek değiştirir. Film izlemek sadece salt zaman geçirme aracı değildir, insanı değiştirir ve dönüştürür. Birçok açıdan perspektif kazandırır.

Özellikle sinema için en fazla konuşulan ve şikayet edilen konulardan bir tanesi korsan diye nitelendirilen lisanssız gösterimler. Bu durum günümüzde online film izleme durumunda gerçekleşiyor. Fakat bunun da sosyolojik bir altyapısı olduğu göz ardı edilmemeli. Özellikle toplumsal koşullarda insanların sinemaya giderek film izleyecek maddi koşullara sahip olmadığını görebiliyoruz. Ayrıca insanların istediği filmleri, istediği kalitede ve koşullarda izleyebilmesi ise özgürlüğün bir koşulu olarak değerlendirilebilmeli. Çünkü bir internet sitesinde sadece vizyon filmleri değil, tüm zamanların en iyi filmlerinden, en komik, en konuşulan ya da istediğiniz herhangi bir türde ki filmleri bulabilirsiniz. Çoğu zaman ne TV’de, ne de DVD olarak bulamayacağınız yüzlerce filmlere tek tıkla ulaşabilirsiniz. Yani istediğiniz filmi sadece Türkçe dublaj film izle ya da buna benzer şekilde aratarak anında bulabilme özgürlüğünüz varken, neden daha zorlu bir yolu seçmek zorunda kalasınız ki? Bu insanlar için bir suç değil, şuan ki sinema sisteminin dayatmış olduğu bir durum haline gelmiştir.

Yukarıda da söylediğimiz gibi bir toplumun fotoğrafını çekmek istiyorsanız en çok izlediği filmlere, en çok gişe yapan filmlere bakabilirsiniz. Size toplumu olduğu gibi özetleyecek, birçok bilimsel rapordan çok daha faydalı bilgi verecektir. Çünkü genel olarak bütün toplumun davranış ve eğilim özeti kendisini sinemada gösterecektir. Sinemanın önemi, diğer görsel sanatlara göre çok daha önemli olduğunu görebiliyoruz. Bizim toplumumuzda da en çok izlenen yabancı filmler genellikle oldukça yoğun aksiyon ve komedi üzerine kurulu iken, yerli filmlerde de komedi ağırlıklı ve nadir olarak aşk filmleri etrafında şekilleniyor. Aksiyon konusunda da gerçek dışılığa oldukça fazla önem verildiği görülüyor. Örneğin geçen senenin en çok izlenilen filmlerine bakarak bunu görmek mümkün. Google’a aksiyon filmleri 2016 Türkçe dublaj yazdığınızda çıkan sitelerden en çok izlenen filmlere bakabilirsiniz. Filmosfer.com sitesinde en çok izlenen filmlerin listesini bulabilirsiniz. Aynı şekilde İMDB puanlarını da görerek en çok izlediğimiz filmlerin kalitesini de görebilirsiniz.

Genel film izleme yoğunluğu yukarıda anlattığımız gibi olsa da alanında kaliteli olan filmlere de toplumun duyarsız kalmadığını görüyoruz. Örneğin yeni vizyona giren Silence filmi en çok merak edilen filmlerden biri. Birçok kişinin bu filmi sinemada izleyebilme şansı olmadı. Bu nedenle internet sitelerinden bu filmi rahatlıkla ulaşabilme kolaylığı insanlara istediğini elde etme şansı verdi. Çünkü filmi izlemek için yapmanız gereken tek şey silence izle yazmak olacaktır. ABD, İtalya, Japonya ve Meksika ortak yapımı bu film konusu ile de diğer filmlerin arasında sıyırarak ilginç bir ilgi uyandırıyor.

Film 1600’lü yıllarda geçiyor ve filmin 2 baş kahramanı rahip. Rahiplerin dönem içerisinde ki maruz kaldıkları baskı ve şiddet durumu, onların inancı için bir sınava dönüşüyor. Bu iki din adamı hem Hıristiyanlığı insanlara tanıtmak için, hem de kayıp olan hocalarını bulmak için bir yolculuğa çıkıyor. Japonya’ya gelen iki din adamının inancı o dönemde yasak olarak kabul edilir. Bu nedenle birçok şiddet ile ve baskı ile karşılaşırlar. Yaşadıkları olaylar karşısında takınacakları tavır nasıl bir Katolik olduklarını, nasıl bir inançlı olduklarını da gösterecek. Bakalım bu iki din adamı bu testten başarılı bir şekilde geçebilecek mi?

Eğer sizin de ilginizi çeken bir film ise Filmosfer.com internet sitesinden hem Türkçe altyazılı olarak, hem de Türkçe dublajlı olarak bulabilirsiniz. Ayrıca filmin kısa bir açıklaması, daha önce izleyenlerin eleştiri ve yorumlarını, verdikleri puanları vs. görebilirsiniz. Bu kriterler izlenecek film için oldukça önemlidir. Kimse kötü eleştirilere maruz kalmış bir film ile zamanını boşa harcamak istemez. Çünkü zaman insanın en değerli şeyi Ve ne yazık ki sonsuz değil. Siz de zamanınızı iyi ve sevdiğiniz filmleri izleyerek geçirmelisiniz. Kaliteli bir film izlerken geçirdiğiniz zaman asla boşa geçen bir zaman değildir.

Bu haber toplam 2659 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT