1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fatih Koleji’nden madalya rekoru
Fatih Koleji’nden madalya rekoru

Fatih Koleji’nden madalya rekoru

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarının lideri Fatih Koleji 26 Madalya kazandı.

A+A-
TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatları Ankara MEB Şura Salonu’nda gerçekleştirilen törenle açıklandı.

23-24 Kasım tarihlerinde Ankara’da yapılan olimpiyatlara 19 bin 594 öğrenci arasından seçilen 351 öğrenci katıldı. TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları sonuçlarına göre Fatih Koleji’nden ön elemeyi geçen 55 öğrenciden 26’sı madalya kazanarak dereceye girdi.

Aynı zamanda kurum bazında alınan sonuçlara göre Fatih Koleji en çok madalya kazanan okul oldu. 

fatihic1.jpg

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB), ortaöğretime yönelik olarak her yıl Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı düzenliyor. İki aşamalı sınavlar şeklinde gerçekleştirilen olimpiyatların birinci aşama sınavı nisan ayında yapıldı. Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda 12 bin 489, Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı’nda ise 7 bin 105 öğrenci birinci aşama sınavlarına katıldı. 

Fatih Koleji öğrencilerinden 4 altın, 11 gümüş, 11 bronz olmak üzere toplam 26 madalya Ortaokul kategorisinde 4 madalya alınırken lise kategorisinde 22 madalya alındı. Lise kategorisinde bilgisayar dalında 3 altın, 3 gümüş 3 bronz; biyoloji dalında 1 altın, 1 gümüş; matematik dalında 3 gümüş, 2 bronz; kimya dalında 1 gümüş 3 bronz; fizik dalında da 2 bronz madalya; Ortaokul kategorisinde 1 bronz, 3 gümüş madalya kazandı. Bilim Olimpiyatları’nda altın madalya alanlara 3 Bin 500 TL, gümüş madalya alanlara 3 Bin TL, bronz madalya alanlar ise 2 Bin 500 TL ödül verilecek. Matematik Olimpiyatı’nda derece yapan ilköğretim öğrencilerine ise altın, gümüş ve bronz madalyanın yanı sıra kitap setleri verildi. 

Ulusal olimpiyatlarda başarılı olan öğrenciler, yarıyıl tatilinde düzenlenecek Kış Okulu’na davet edilecek. Hazırlık kurslarının ardından bu öğrenciler matematik, fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar dallarında Uluslararası Olimpiyat takımlarına katılacak. Ödül alanlar, dereceleri oranında girecekleri ilk Lisans Yerleştirme Sınavı’nda bir kereye özgü olmak üzere ek katsayı uygulamasından yararlanacak. Ayrıca, yarışmaya katıldığı alan ile ilgili bölümlerinden birine kayıt yaptırması durumunda “2205–Yurt İçi Lisans Burs Programı” kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenecek. 

Tübitak Olimpiyatları 20 yıldır yapılıyor 
Türkiye, her yıl matematik, fizik, kimya, bilgisayar ve biyoloji olmak üzere 5 ana branşta uluslararası olimpiyata katılıyor. Bu olimpiyatlar dışında Balkan Matematik Olimpiyatı, Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı, Genç Balkan Matematik ve Balkan Bilgisayar Olimpiyatları’nda da temsil ediliyor. 5 kategoride düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları, ilk kez 1993 yılında yapıldı. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı ise 1996’dan bu yana her yıl Ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katılımıyla düzenleniyor.
Bu haber toplam 2430 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT