1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Evden eve nakliyat
Evden eve nakliyat

Evden eve nakliyat

A+A-

Ev veya ofis eşyalarının bulunduğu yerden istenilen adrese taşınması için birçoğumuzun başvurduğu bir yöntem “Evden eve nakliyat.”

Nakliyat sürecinde sırası ile şu aşamalar gerçekleştirilir:

Demontaj ve paketleme

Eşyaların araca taşınması

Yeni adrese nakliye edilmesi

Eşyaların yeni yere taşınması

Eşyaların istenilen yere yerleştirilmesi ve montajı

Tüm bu hizmetler için birçok nakliye firması mevcut. Maliyeti biraz daha yüksek olmakla birlikte, elinizi hiçbir şeye sürdürmeden, evinize gelip mutfak, salon ve odalarınızdaki her şeyi toplayıp paketleyen ve nakliye sonrası istediğiniz gibi yerleştiren firmalar da var.

Maliyetten bahsetmişken, nakliye maliyetini şehir içi ve şehirler arası olarak ikiye ayırabiliriz. Şehirler arası nakliyelerde maliyetin neredeyse yarısını yakıt giderleri oluşturur. Şehir içinde ise bu oran %10 civarındadır. Her iki durumda da yeni taşınılacak adreste asansör olup olmaması, mevcut adresin metrekaresi ve eşyaların azlık-çokluk durumu maliyeti etkileyen unsurlardır. Bu detaylar görüşme esnasında nakliye firması tarafından mutlaka sorulur ve fiyat buna göre belirlenir.

Daha düşük bütçeli bir nakliye için oturduğunuz bölgede mutlaka üzerinde “Evden eve nakliyat” yazan kamyonlar gözünüze çarpacaktır. Bunlar bireysel çalışan nakliyecilerdir. Genelde 3-5 kişilik ekiplerden oluşup, kişi başı günlük yevmiye usulü çalışırlar. Bir nakliye firmasının size sağlayabileceği ek sigortayı sağlayamasalar da, özellikle düşük bütçesi olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir.

Tercih edilen yöntem ne olursa olsun, nakliyeci ile görüşme esnasında tüm bilgilendirmenin detaylı ve doğru şekilde yapılması, taşınma günü çıkabilecek sorunları en aza indirecektir. Örneğin eşyaların kapladığı yer açısından 2+1 olarak belirttiğiniz eviniz aslında 3+1 ise ve nakliyecinin 2+1 olarak aldığı bilgi doğrultusunda getirdiği kamyona eşyalarınız sığmadığında, ya daha büyük bir kamyon beklemek durumunda kalabilirsiniz ki müsaitlik durumuna göre taşınmanız başka bir güne kalabilir- ya da ek kamyon ücreti ödeyebilirsiniz. Bu durumda iki taraf da mağdur olabilir. Bu yüzden görüşme esnasında mutlaka tüm detayları belirttiğinizden ve karşı taraftan da kafanızda soru işareti kalmayacak şekilde bilgi aldığınızdan emin olun.

Yeni eviniz şimdiden hayırlı olsun.

Bu haber toplam 1382 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT