1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Ev Almak İçin Yöntemler
Ev Almak İçin Yöntemler

Ev Almak İçin Yöntemler

İnsanların en önemliihtiyaçlarında birisi de barınma ihtiyacıdır. İnsanlar bir evinin olmasını sürekli hayal ederler. Kendi evinde oturmak, kendi evine masraf etmek çoğukişinin özlem duyduğu, hayalini kurduğu bir durumdur.

A+A-

 

Yıllar öncesinde bankalar çok fazla kredi veremiyordu. Bu açıdan ev alma, ev sahibi olma bugüne göre çok daha zor bir işti. Cebinde nakit olan vatandaşlar ev alabiliyor, memurlar ev alabilmek için emekli ikramiyelerinin eline geçmelerini bekliyorlardı. Günümüzde bu sıkıntılar ülkenin finansal durumunun düzelmesi ile birlikte çok değişti. Artık nerede ise gelirini ispatlaya bilen asgari ücretli çalışanlar dahi ev alabiliyorlar. Ev almak için farklı birkaç yöntem bulunmaktadır.

Kredi ile Ev Sahibi Olmak

Ev sahibi olmak isteyen bir vatandaşın bankalar nazarında herhangi bir engeli bulunmadığı durumlarda kullanabileceği bir kredi türüdür. Alınan evin fiyatının üzerine güncel konut faizi eklenerek yaklaşık 10 yıl vadeye bölünerek vatandaşın ödemesini gerektiği bir kredi olarak tanımlana bilir. Burada bankalar tarafından daha önce bir ödeme sıkıntısı yaşamamış olmak oldukça önemlidir.

Faizsiz Ev Sahibi Olmak

Bazı insanlar dini hassasiyetleri için, bazıları da bankalardan kredi alamadığı için, bazıları da faiz ödemek istemedikleri için faizsiz taksitle ev almak istiyorum diyerek bir arayış içerisine girmektedirler. Vatandaşların bu hassasiyetleri bazı finans kurumları ve inşaat firmaları tarafından dikkate alınarak çeşitli yöntemler geliştirilmiş, konut satışları yapılmıştır. Bunlardan bazılarına göz atacak olursak;

Faizsiz bankacılık yapan finans kuruluşlarının imkanları ile faizsiz taksitle ev almak mümkün olabilmektedir. Bu firmalar evi önce kendileri alarak faiz eklemeden bir kar payı ile taksitle müşterisine satmaktadır. Bu Faiz hassasiyeti olan kişiler için geliştirilmiş bir yöntemdir. Böylelikle faizsiz taksitle ev almak istiyorum diyenler faizsiz taksitle ev sahibi olabilmektedir.

Bu yöntem dışında inşaat firmalarının kendi düzenlemiş oldukları kampanyalar bulunmaktadır. Bu kampanyalar her hangi bir finans kuruluşu ile alakalı olmayıp, direk firmanın senetle satış yöntemi üzerinden gelişmektedir. Alınacak ev eşit oranlı veya anlaşmaya bağlı olarak farkı oranlı taksitlere bölünür ve vatandaşın ödemesi beklenir. Burada faiz sistemi uygulanmaz iken vatandaş da gayet uygun bir fiyata ev sahibi olmuş olur.

Bu haber toplam 159 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT