1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Ev Alırken Peşinat Ödemeyin!
Ev Alırken Peşinat Ödemeyin!

Ev Alırken Peşinat Ödemeyin!

Ev Alırken Peşinat Ödemeyin!

A+A-

 

 

Özellikle taksitli ev alımlarımda ödenen peşinat, orta ve düşük gelirli kişileri oldukça zorlamaktadır. Kimi zaman talep edilen yüksek rakamlı peşinatlar kişileri ev almaktan vazgeçirici rakamlara ulaşabilmektedir. İstenilen evi almaktan vazgeçilmesi durumunda ise ne yazık ki peşinat ödemeleri geri alınamamakta, bu da bütçede zarara ve kayıplara yol açmaktadır. Taksitli alımlarda peşinat ödemesi ilerleyen ödeme süreçlerinde kişilerin bütçesini sarstığı için aksamalara da neden olmaktadır. Ancak bu konuda yapılan çalışmalar sayesinde peşinatsız ev almak için birçok seçenek ev sahibi olmak isteyen kişiler için sunulmuştur.

Toplu konut projeleri; Devlet destekli yapılan Toki konutları ve bazı özel toplu konut projeleri herkesin ev sahibi olabilmesi için ödemelerde birçok kolaylıklar yapmakta ve peşinat ödemesi almamaktadır. Taksitlendirmeler mevcut değer üzerinden aylık taksitlere uzun vadede bölünerek veya ufak bir faiz oranı eklenerek gene aynı şekilde uzun vadede belirlenmektedir. Bu ödeme kolaylıkları sayesinde isteyen herkes kolaylıkla ev sahibi olmaktadır.

Banka kredileri; Ev alımlarında yaptıkları konut kampanyaları ile düşük faizlerle kredi veren bankalarda peşinat ödemesi almamaktadır. Banka kredisi kullanmanın en büyük avantajlarından birisi evi peşin alacağınız için herhangi bir peşinat ödemezsiniz ve evin mevcut fiyatı üzerinden pazarlık yaparak daha da uygun fiyatlara alabilirsiniz. Kredi ödemelerinizi aylık taksitler ve uzun vadede kira öder gibi yaparsınız. Peşinatsız ev kredisi veren bankalar düşen faiz oranlarıyla birlikte kampanyalarını arttırmış ve ev sahibi olmak isteyen herkes için kolaylıklar sunmuştur.

Kooperatifler; Peşinatsız ev projeleri arasında yer alan kooperatifler uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olmak isteyen kişilere birçok kolaylıklar sunmaktadır. Ödemeler düzenli aralıklarla ve düşük tutarlarda yapılmaktadır. Peşinat ödemenize gerek kalmadan uygun fiyatlarla ev sahibi olma imkânı sunan kooperatifler sayesinde rahatlıkla kendi evinize sahip olabilirsiniz.

Tüm bu seçeneklerin dışında daha birçok proje peşinat ödemesiz ev sahibi olma imkânı sunar. Ancak bu projelerde yüksek faiz oranları uygulanmakta ve ev mevcut değerinin çok üzerinde bir rakama mal olmaktadır. Bu projelere katılmadan önce bir fiyat araştırması yapılmalı ve sözleşme detayları incelenmelidir. Gerekirse sözleşmeye gelecekte sizi korunacak maddelerin eklenmesi istenmeli ve faiz oranları ile ilgili pazarlık yapılmalıdır.

 

 

Bu haber toplam 597 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT