1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Espor Hakkında Genel Bilgiler
Espor Hakkında Genel Bilgiler

Espor Hakkında Genel Bilgiler

A+A-

Espor diğer bir deyişle elektronik spor oyuncuların internet üzerinden rekabet ettikleri spor dalına denilmektedir. Espor nedir? sorusu günümüzde çok sık sorulan sorulardandır. Ülkemizde son zamanlarda aktif olarak duyulmuş ve popülaritesi artmıştır. espor denildiğinde ise birden çok oyun içerisinde oluşturulan turnuvalar akla gelmektedir.

Ülkemizde Espor

 Ülkemizde espor son yıllarda ciddi anlamda gelişim göstermiştir. Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Bursaspor gibi kulüplerin espor alanında katkı göstermeleri bu gelişimde rol oynamaktadır. Ayrıca TESFED tarafından esporun desteklenmesi espora olan katkıyı bir üst seviyeye çıkarmıştır. Ülkemizde düzenlenen CS-GO, League of Legends, PUBG başta olmak üzere birçok oyunda turnuvalar düzenlenmektedir.

Bu turnuvalar 7' den 70' e katılımlarla renkli görüntüler ortaya çıkmaktadır. Bu turnuvalarda verilen ödüller ve etkinlikler esporun gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Turnuvalara gösterilen katılım bir hayli çok olmakta ve genellikle arenalarda yapılmaktadır. Bu turnuvaların bazılarına Ülker Arena bazılarına ise daha büyük kompleksler ev sahipliği yapmaktadır.

Espor haberleri

Espor haberlerine internet üzerinde yaygın bir şekilde rastlamak mümkündür. Haberler genellikle sitelerde ve instagram üzerinden aktif olarak görülebilmektedir. Instagram üzerinde öne çıkan sayfalardan biri ise EsporHit sayfasıdır. EsporHit sayfasına ulaşmak için instagram.com/esporhit/ adresinden veya esporhit.com.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Bu sayfa aracılığıyla günce espor haberlerine ulaşmak mümkündür.

Sayfa genellikle league of legends, CS-GO gibi oyunları konu almaktadır. TESFED tarafından desteklenen bu oyunlarda rekabet üst düzeydedir. Bu rekabete destek olan kuruluşlar espor sektörünü büyütmeyi bir hedef haline getirmiştir.

Espor Oyuncuları

Espor sektöründe bulunan oyuncular genellikle 15 - 25 yaş aralığındaki oyunculardır. Espor arenasında rekabet etmek için oyun üzerinde pratik yapmak çok önemlidir. Bu sebeple oyuncular günde 10-15 saat aralığında antrenman yapmaktadırlar. Bu antrenmanların dışında yaş önemli bir faktördür. Yaşlı oyuncuların refleksleri azaldığından emeklilik yaşı diğer sporlara göre erkendir.

Espor birçok insanın meslek edindiği bir sektördür. Oyuncular dışında turnuvalarda sunuculuk yapan çalışanlar ve yayını sağlayan ekip bulunmaktadır. Espor içerisinde bulunan oyuncular esporun gelecekte daha gelişeceğini vurgulamaktadır. Uluslararası espor turnuvalarının rekabet ortamının arttırmakta ve esporun gelişimine katkı sağlamaktadır.

Bu haber toplam 913 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT