1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan talimatı verdi! Sarıyer Belediyesi'ne 'paralel' incelemesi!
Erdoğan talimatı verdi! Sarıyer Belediyesi'ne 'paralel' incelemesi!

Erdoğan talimatı verdi! Sarıyer Belediyesi'ne 'paralel' incelemesi!

​Kamu kurumlarının 'paralel yapı'yla ilişkilerine odaklanan Devlet Denetleme Kurulu'nun inceleme listesinde cemaatin bir milyon TL’lik borcunu silen Sarıyer Belediyesi de var.

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) örgütlenme ağını araştıran, Devlet Denetleme Kurulu (DDK), PDY'nin ilişkilerine yönelik de geniş çaplı bir çalışma başlattı. Paralel Yapı’ya yapılan tahsisleri ve aktarılan paraları araştıran DDK özellikle bazı belediyeler üzerine de yoğunlaştı.

Alınan bilgilere göre; bu belediyeler içerisinde 2013 Nisan ayında cemaate bağlı Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş’nin yaklaşık bir milyonluk borcunu silerek devleti zarara uğratan Sarıyer Belediyesi de var.

Cemaatin bir milyonluk borcu silinmişti

Cemaate bağlı Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş., Özel Ufuk Koleji yapmak için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 2006 yılında yap-işlet-devret modeliyle İstinye’deki arazinin kullanım hakkını aldı. Ardından belediyeden avan proje tasdiki, teknik eleman, toprak döküm, plaka, yol katılım, Boğaz payı, fenni kontrol, muayene gibi hizmet talebinde bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün ihale şartnamesinde standart olan 'tüm belediye hizmetlerinin masrafı yüklenici tarafından ödenir' maddesi gereği Koleji, bu hizmetler karşılığında AK Parti'li başkanın döneminde belediyeye Aralık 2006 ile Kasım 2009 arasında parçalar halinde toplam 915 bin liralık çekler verdi. Ancak okul yönetimi bu çekleri ödemedi ve daha sonra mahkemelik oldu. Ve Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay ve okulun mütevelli heyetinde bulunan M.T. arasında yapılan ikili görüşmelerden sonra Nisan 2013’te toplanan Belediye Meclisi okulun borcunu silindi.  

Borcun silinmesinin ardından Şükrü Genç’in ismi davadan çıkartıldı

Borcun silinmesinden birkaç ay sonra ise Sarıyer Belediyesi’nin 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden rüşvet davasına bir bilirkişi raporu sunulmuş ve Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ismi dosyadan ayrılmıştı. Borcun silinmesine karşı çıkan o dönemki bazı meclis üyeleri ise bu konuda çeşitli iddialar ortaya atmıştı.

Yurt inşaatında iki kişi ölmüştü

Ferahevler’de Ufuk Okulları’nın yurt inşaatında çökme sonucu iki kişinin hayatını kaybetmesine rağmen Sarıyer Belediyesi burasıyla ilgili hiçbir yaptırım uygulamamıştı. O gün çökmenin neden kaynaklandığı daha belirlenemezken Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, açıklamasında “işçi hatası olabilir” diyerek iş cinayetinin sorumluluğunu da işçilere yüklemişti.

'Sarıyer Belediyesi cemaate çalışıyordu'

O dönem ilişkiler bununla da sınırlı kalmamış cemaatin Reşitpaşa Mahallesinde yapmaya çalıştığı yurt binası içinde bölge planlarında olmayan kat artışı ve emsal öneren plan tadilatını da belediye meclisinden geçirmişti. Ayrıca okulun mütevelli heyetinde bulunan M.T.'nin Milli Emlak’tan kiraladığı Cumhuriyet Mahallesi’ndeki villasının tüm hafriyat çalışması da Sarıyer Belediyesi’nin iş makineleri tarafından yaptırılmış ve meclis üyelerinin tepkisini çekmişti.

İlişkiler devam mı ediyor?

Yine belediyedeki iddialara göre; Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay’ın Paralel Devlet Yapılanması'na yakın farklı bir okulla ilgilide çalışmaları devam ediyor. Yine Sarıyer’de cemaate yakın bir okulun Gümüşdere’de üniversite kurmak istediği ve imar planları için sık sık Atalay ile görüştükleri belirtiliyor. Yine Fatih Koleji’nin birçok kaçağına rağmen hiçbir yaptırım uygulanmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Ocak'ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kaymakamlar Toplantısı'nda, "DDK'nın en öncelikli paralel yapıyla mücadeledir" demişti.

Bu haber toplam 9803 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

10 Yorum