1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Enerji Kimlik Belgesi (Ekb) Nedir? Ne İşe Yarar?
Enerji Kimlik Belgesi (Ekb) Nedir? Ne İşe Yarar?

Enerji Kimlik Belgesi (Ekb) Nedir? Ne İşe Yarar?

A+A-

Buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, klima gibi enerji sınıflandırmaları artık binalar içinde geçerli olmaktadır. Bu sınıflandırmayı içeren belge enerji kimlik belgesi (ekb)'dir. En geniş kapsamıyla enerji kimlik belgesi (ekb) nedir? diye soracak olursak, 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu doğrultusunda enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli ve etkili kullanılmasına yönelik enerji kayıplarının önlenmesi ve çevrenin korunması amacıyla binanın enerji ihtiyacını ortaya koyan ve enerji performansını gösteren bir belgedir.

Enerji Kimlik Belgesinde Sınıflandırma Uygulaması

Binalardaki enerji sınıflandırması A'dan G'ye kadar yapılmaktadır. Bu sınıflandırmada A sınıfı en verimli seviyeyi ifade ederken G sınıfı en düşük verim sınıfını ifade eder. Bu sınıflandırmaya göre henüz yapılmakta olan ve yeni yapılacak konutlar için C sınıfı şartı aranır. 2011 yılından önce yapılmış binalar baz alınmaksızın binalar en düşük C sınıfı enerji kimlik belgesi alacak şeklinde tasarlanmalıdır. C sınıfı enerji seviyesinden düşük binalar kanunlara göre iskan ruhsatını alamaz. Türkiye'de A enerji sınıfına ait binaların oranı %4'tür. En yüksek oranda C ve D sınıfına ait binalar bulunmaktadır. İstatistik verilere göre C ve D sınıfında bulunan bina oranı ve %32 arasında değişiklik göstermektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Enerji kimlik belgesi üzerinde her binanın kendine ait özel sertifika numarası bulunur. Kişiler, bu sertifika numarasından yararlanarak enerji kimlik belgesi sorgulaması yapabilirler. Sorgulamayı e-devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz gibi bakanlık tarafından yetki verilen ilgili görevliler vasıtası ile de yapabilirsiniz. Bakanlığın oluşturduğu dijital arşiv ile kamu personelleri kendi sistemleri üzerinden enerji kimlik belgesi bilgilerine erişebilirler. E-devlet sisteminde ise TC kimlik numaranızı girdikten sonra ilgili sayfada bina sertifika numarasını girerek enerji kimlik belgesi sorgusu yapabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Alma

Enerji kimlik belgesi tüm konutlar, ticari binalar, hizmet (kamu, belediye, eğitim) binaları ve ofisler için alınır. Enerji kimlik belgesi almak için sorumlu kişiler; yapıyı işleten kuruluşlar, işveren veya işveren temsilci kişileri, müteahhitler, bina yöneticileri, kat ve bina sahipleri, binanın tasarımında görev almış mühendis ve mimarlar ile ilgili bakanlıkça atanan tüm idarelerdir. Enerji belgesi vermeye yetkili kuruluşlar ise, bünyesinde SMM belgesine sahip mimar veya mühendis bulunduran tüzel kişilerdir. Mimar veya mühendisler enerji belgesi sınavına girerek bu belgeyi almaya hak kazanırlar. Enerji belgesi almak istiyorsanız ekb düzenlemeye yetkili kuruluşlarla veya tüzel kişilerle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Semtrio, Türkiye çapında yüzlerce bayisi bulunan enerji kimlik belgesi şubeleri ile tüm illere hizmet sunmaktadır. Bunun için semtrio internet adresinde bulunan telefondan yetkili kişileri arayabilirsiniz. Uygun fiyat teklinde anlaştıktan sonra onaylarsanız firma tarafından proje işlemlerine başlanır. Fiyatlar, metrekare arttıkça ya da binanın tümündeki daire sayısı fazlalaştıkça metrekare ve kişi başına düşen miktar olarak azalır. Dolayısıyla enerji kimlik belgesi fiyatı da bu oranda düşer. Projeniz, işinde uzman mimar ve mühendisleri tarafından 1-2 gün içinde bitirilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanır. Hangi ilde olursanız olun belgeniz ertesi gün tarafınıza teslim edilir.

Semtrio Enerji Kimlik Belgesi(EKB) Sağladığı Avantajlar

Binalar için enerji kimlik belgesi alımı kanunlara göre zorunludur. İlgili bina 2011 senesinden önce inşa edildiyse bu belgeyi almak için 1 Ocak 2020 tarihine kadar süresi vardır. Fakat bu tarihten sonrasında mevcut olan ve yeni yapılan binaların iskan başvuruları sırasında enerji kimlik belgesi(ekb) talep edilmektedir. Enerji kimlik belgesini edinmeyen mal sahipleri 1 Ocak 2020 tarihinden sonra binalar üzerinden kiralama, alım-satım gibi işlemler yapamayacaktır. Bu bağlamda semtrio, enerji kimlik belgesi almak isteyen müşterilere en uygun fiyatlarla yardımcı oluyor. Ayrıca yanında komşusunu getiren müşterilere de %20 oranında yan bina fiyat indirimi uyguluyor.

Semtrio, müşteri memnuniyetine dayanan hizmet anlayışı gereği her lokasyonda hizmet sağlıyor. Ayrıca bünyesinde çalışan enerji kimlik belgesi uzmanı mühendisler sayesinde kusursuz hesaplamalar yaparak en iyi fiyat garantisini sunuyor. Projeye özel çalışma ve dijital arşiv hizmeti de veren semtrio, ücretsiz danışmanlık uygulamasıyla da müşterilerine profesyonel hizmet sağlıyor. Semtrio ile çalışmak istediğiniz takdirde site ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Sizin için enerji kimlik belgenizi titiz ve eksiksiz bir biçimde hazırlayarak en kısa sürede adresinize yollar. Enerji kimlik belgeleri, düzenlenme tarihini takip eden süreden itibaren 10 sene geçerli olmaktadır.

Bu haber toplam 2177 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT