1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Elektrik Tarifelerini Karşılaştırarak Ucuz Elektrik Tarifelerinden Faydalanın
Elektrik Tarifelerini Karşılaştırarak Ucuz Elektrik Tarifelerinden Faydalanın

Elektrik Tarifelerini Karşılaştırarak Ucuz Elektrik Tarifelerinden Faydalanın

Elektrik tüketicilerinden satın aldığı elektriği ve kendisinin de ürettiği elektriği ulusal elektrik sistemine aktaran elektrik tedarikçileri, tüm tüketicilere bunun perakende olarak satışını gerçekleştirir.

A+A-

Elektrik Piyasasında serbestleşme çalışmaları hala devam etmektedir. 2013 yılında tüm dağıtım şirketleri özelleştirmeleri tamamlanmış, bunun hemen ardından dağıtım ve perakende satış faaliyetleri birbirinden tamamen ayrılmıştır. Bununla birlikte perakende elektrik satış şirketleri ile tanışmış olduk. Dolayısıyla elektrik faturalarımız artık dağıtım şirketleri tarafından değil, bu perakende satış şirketleri tarafından kesilmektedir.

Elektrik piyasasında elektrik tedarikçileri olarak genel adlandırdığımız ve içinde özel ve görevli perakende elektrik satış şirketlerini barındıran bu şirketlerin sayıları zamanla gitgide artmaktadır. Belirlenen bölgeleri dışında görevli elektrik tedarikçileri, serbest tüketici olmayan abonelere elektrik temin etmemektedir. Tüm tüketicilere her bölgede ayrı elektrik tedarikçisi hizmet verir. Fakat serbest tüketiciler için ise görevli elektrik tedarikçilerinin yanında özel elektrik tedarikçileri de hizmet verebilmektedir.

Nasıl Elektrik Temin Ederiz ve Daha Ucuz Elektrik Kullanabiliriz?

Elektrik piyasasında görevli elektrik tedarikçileri, serbest tüketici olamayan ve serbest tüketici hakkına sahip olmasına rağmen elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan abonelere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen fiyatlar üzerinden fiyatlandırma yapmaları sonucu elektrik faturası keserler. Serbest tüketici olanlar ise, yani 2016 yılında 120 TL ve üzerinde fatura ödeyenler, elektrik tedarikçilerinin indirimli elektrik tarifelerinden yararlanabilme hakkına sahiptirler.  Tüketicilere indirimli elektrik tarifelerini sunan elektrik tedarikçileri ise bu fiyatları, yine EPDK ulusal tarifelerine göre düzenlemektedir. Ulusal tarifeler üzerinden belirli bir indirim uygulanır ve fiyatlar bu şekilde düzenlenir.  Tedarikçiye göre değişen bu indirim fiyatlarını da serbest tüketiciler kendileri belirlemektedir.

Elektrik tüketicilerinden satın aldığı elektriği ve kendisinin de ürettiği elektriği ulusal elektrik sistemine aktaran elektrik tedarikçileri, tüm tüketicilere bunun perakende olarak satışını gerçekleştirir. Tedarikçiler elektriğin üretim şekillerine göre de, elektrik fiyatlarını belirlemektedir. Elektrik üretiminde kullandığı kaynak için maliyeti az ise daha düşük fiyat, yüksekse daha yüksek yani indirim oranı az olan tarife sunabilmekteler. Kömürle üretim yapan bir tedarikçi ile doğalgaz ya da yenilenebilir enerji kaynakları ile üretim yapan bir tedarikçinin fiyatları arasında fark görebilirsiniz.

Seçeceğiniz tedarikçinizin nasıl üretim yaptığı sizin için önemli değilse yalnızca sunduğu tarifedeki detaylara bakabilirsiniz.  Dilediğiniz tedarikçinin tarifesini inceleyerek, hangisinin daha cazip olduğunu anlayabilmeniz mümkündür.  Bunun için önceliğimiz elektrik tedarikçileri karşılaştırma işlemi yapabilmek. Bu karşılaştırma sunan çeşitli bazı internet siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerde sizin tüketimlerine göre uygun tarifeler bile sunulmaktadır.  Sadece yapmanız gereken tarife detaylarını dikkatlice incelemek.  Tedarikçilerin indirim oranı nedir, güvence bedeli alıyor mu, perakende satış hizmet bedeli alıyor mu, sözleşme süresi ne kadar, cayma bedeli ödeyip ödememe gibi püf noktalarına dikkat etmeniz halinde gayet cazip bir elektrik satış sözleşmesi yaparak kolayca ucuz elektrik kullanabilme şansına sahipsiniz.

Bu haber toplam 390 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT