1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eczacıbaşı'ndan Şükrü Genç'e 5 Milyon dolarlık seçim kıyağı!
Eczacıbaşından Şükrü Gençe 5 Milyon dolarlık seçim kıyağı!

Eczacıbaşı'ndan Şükrü Genç'e 5 Milyon dolarlık seçim kıyağı!

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in seçim sponsoru ortaya çıktı.

A+A-

Sarıyer siyasetine bomba gibi düşen iddiaya göre; Eczacıbaşı Grubu Zekeriyaköy’de inşaatı devam eden Ormanada Projesi’nde bulunan lüks villalardaki imara aykırı yapılan bodrum katlarına ve yaklaşık 10 dönümlük belediyeye ait yeşil alanın planlarda projenin tam ortasına çekmesi karşılığında, Şükrü Genç’e 5 milyon dolar seçim bütçesi verdi. 

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yeniden aday gösterilmesinin arkasında müteahhitlerin olduğu yönünde iddialar tartışılırken, bu kez de Eczacıbaşı bombası patladı. İddiaya göre Eczacıbaşı, Zekeriyaköy'de yapılan Ormanada Projesi’nde imara aykırı durumlara göz yumması için Şükrü Genç ile anlaştı. Seçimlerde kullanması için Şükrü Genç’e 5 milyon dolar bütçe verdi. Bütçenin belirli aralıklarda Beşiktaş’taki bir mimarlık ofisinde direk Şükrü Genç’e teslim edildiği belirtiliyor. Hatta ilk ödemenin 5 Ekim’de Dikilitaş’ta Sait Çiftçi Dispanseri'nin arkasında bulunan bir mimarlık ofisinde elden teslim edildiği ve görüntülerinin olduğu ise gelen bilgiler arasında...
 

Eczacıbaşı neyin karşılığında sponsor oldu?

İddia, Sarıyer Belediye Meclisi’nde yaşanan Eczacıbaşı krizini hatırlattı. Hatırlanacağı gibi 2010 yılında yapılan plan tadilatıyla Eczacıbaşı’na 100 milyon doların üzerinde rant sağlanmış ve bu şaibeler üzerinde CHP grubunda büyük kavga yaşanmıştı. Meclis üyeleri Ali Rıza Yılmaz ve Hüseyin Coşkun’un da içinde bulunduğu 10 CHP’li oylamaya katılmamış ve yaşanan rant kavgası Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Dönemin CHP İl Başkanı Berhan Şimşek iddiaları vahim bulurken, CHP ilçe yöneticileri ise rantın içinde olmadıkları yönünde açıklama yaparak topu Şükrü Genç’e atmışlardı.
 

Ortada ne belediye binası ne de cami var!

Şükrü Genç bazı meclis üyelerini “Eczacıbaşı belediye binasının inşaatını yapacak, belediyeye de 15 Milyon lira resmi bağış yapacak”, MHP’yi ise "Okul ve Cami yapılacak" diye ikna etmişti. Üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen Eczacıbaşı, ne okul, ne cami ne de belediye binasının inşaatını yaptı. Durum böyle olunca ortada dolaşan şaibeli iddialar artmaya başladı.
 

10 dönümlük belediye arazisi Eczacıbaşı’na nasıl verildi? 

Son olarak da yaklaşık 1 milyar dolarlık Ormanada Projesi’nde bodrum katları iddiaları ortalığı karıştırdı. İddiaya göre, Sarıyer Belediyesi villaların altına bir kat daha kazandırmak için bodrum katlarının kotlarını yükseltti. Böylece villaların değeri daha da arttı. Belediyeye ait yeşil alan ise projenin ortasına kaydırılarak tamamen Eczacıbaşı’nın kullanımına peşkeş çekildi. Bunun karşılığında ise Şükrü Genç’e seçimde kullanmak üzere 5 milyon dolarlık bütçe verdi.
 

Ağaç katliamı yapılmıştı

Öte yandan Ormanada projesinin yapımı esnasında gerçekleşen orman katliamı da ulusal basının gündemine oturmuş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gerçekleşen ağaç katliamının fotoğraflarını televizyon programlarında göstermişti.
 
Şimdi CHP’yi ayaklandıran bu iddiaya Şükrü Genç’in ne cevap vereceği merak ediliyor. 
 

Ortada kirli bir para var

İşte Eczacıbaşı'na sağlanan rant

 
Eczacıbaşı dosyası da inceleniyor
Eczacıbaşı’ndan ağaç katliamı
 
Eczacıbaşı’nın peşini bırakmıyorlar

 

Bu haber toplam 10086 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum