1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eczacıbaşı dosyası da inceleniyor
Eczacıbaşı dosyası da inceleniyor

Eczacıbaşı dosyası da inceleniyor

Sarıyer Belediyesi’ne yapılan baskında Eczacıbaşı’nın Ormanada projesine ait plan tadilatı da incelemeye alındı.

A+A-

Savcılık talimatıyla İstanbul Mali Şube Ekipleri tarafından Sarıyer Belediyesi’ne yapılan baskında Eczacıbaşı’nın Ormanada projesine ait plan tadilatı da incelenmeye alındı.

Geçtiğimiz hafta Sarıyer Belediyesi’ne baskın yapan İstanbul Mali Şube Ekipleri belediye birimlerindeki birçok dosyanın kopyasını alarak incelemek üzere götürmüşlerdi. Asfalt ve 2010’da yapılan birçok ihaleye ait yaklaşık 25 dosya içerisinde, Eczacıbaşı plan tadilatı ile ilgili dosyanın da olduğu belirtiliyor.
Sarıyer Manşet Gazetesi’nin gündeme getirdiği Eczacıbaşı’nın Zekeriyaköy’deki Ormanada projesi ile ilgili yapılan plan tadilatı kamuoyunda büyük yankı uyandırmış ve aylarca tartışılmıştı. CHP’li Belediye Meclis Üyelerinin büyük çoğunluğunun da karşı çıktığı bu plan tadilatı ile Eczacıbaşı’na 100 milyon doların üzerinde rant sağlandığı ileri sürülmüştü. Mali Şube Ekipleri tarafından Sarıyer Belediyesi’ne yapılan baskında İmar Müdürlüğü’nde kopyası alınan birçok dosyanın içerisindeki Eczacıbaşı projesi ile ilgili plan tadilatı da uzmanlar tarafından incelenerek detaylar savcılığa bildirilecek.

İnanlar İnşaat'a da baskın yapıldı
Öte yandan Zekeriyaköy’de ‘Terrace’ isimli inşaat projesi olan İnanlar İnşaatın Fulya’daki merkezine de Sarıyer Belediyesi ile eş zamanlı baskın yapıldığı öğrenildi. İnanlar İnşaatın Zekeriyaköy’deki  “Terrace’ projesinde de imarla ilgili bazı usulsüzlüklerin yapıldığı iddia ediliyor. Firma tarafından baskınla ilgili yapılan açıklama: “Sarıyer Belediyesi'ne açılan soruşturma kapsamında prosedür gereği yapılan bir denetimdir. Sarıyer bölgesinde İnanlar'ın yatırımları bulunmaktadır. Bölgede yatırımı bulunan firmalara soruşturmanın uzantısı olarak denetim yapılmaktadır. Konunun İnanlarla bir ilgisi yoktur” denildi.

Mali Şube Ekiplerinin elindeki arama emrinde; Belediye Başkanı Şükrü Genç, Başkan Yardımcıları Sevgi Atalay, Şinasi Yalçın ve daha birçok belediye yetkilisinin de adının şüpheli olarak yer aldığı belirtiliyor.

Bu haber toplam 1295 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT