1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Dizel Mazot Pompası Nasıl Çalışır?
Dizel Mazot Pompası Nasıl Çalışır?

Dizel Mazot Pompası Nasıl Çalışır?

Dizel ile benzinli yakıt arasındaki bazı farklılıklar bulunmasına rağmen, en önemli ayırım motorların kendi yapısında bulunur.

A+A-

Benzinli motorlar, yanma odasında yakıtı ateşleyen bujileri kullanırken, mazot pompası kullanılan enjeksiyonlu dizel motorlar, otomatik olarak ateşleyen yüksek basınçlı sıcak havaya belirli miktarda yakıt enjekte eder. Dizel daha düşük dereceli petrol ürünlerinden yapılmış bir yakıttır. Benzin, büyük miktarda ham petrol işleme gerektirirken, dizelin fazla işlenmesi gerekmiyor ve emisyonu bazen benzininkinden daha kirlidir.

Dizel Motorların Farkı Nedir?

Modern dizel motorlar, mazot yakıt kullanımını benzinden daha temiz hale getiren çok temiz sistemler ve bilgisayar teçhizatı kullanır, çünkü enjektör sisteminin büyük kısmı bulunur. Geleneksel olarak, dizel motorlar benzinli motorlara göre daha az beygir gücü, ancak daha fazla tork sağlar. Bu, benzinin daha kolay ve çabuk yanması, çabucak hızlandırılması ve saatte belirli bir devir sayısına ulaşması için gereken gücü sağlar. Dizel motorlar, diğer taraftan uzun mesafelerde yük çekmek için mükemmeldir, bu nedenle birçok kamyonun dizel motorları vardır.

Sıralı Enjeksiyonlu Pompalar

İlk enjeksiyonlu mazot pompaları sıralıydı, yani her motor silindirine bağlı bir pompa ve piston ünitesi vardı. Yakıt, pompa ünitesine yerleştirildi, pompanın bir ucu yanma odasına, diğeri pistona yerleştirildi. Piston ileri geri hareket ederkeni, geri strokla yakıt içeri girmesine izin veren bir valf açar ve ileri atışında yakıtı yanma odasına iten büyük bir kuvvet üretir. Isıtılan havada ve odadaki basınç anında yakıtı ateşler, bu nedenle bujilere gerek kalmaz.

Dağıtımcı Enjeksiyon Pompaları

Modern dağıtıcı enjeksiyon pompaları sadece bir enjeksiyon pompası kullanır, ancak her yanma odasını ihtiyaç duyacakları şekilde döndürür ve pompa odasına ne kadar yakıt ilave edildiğini kontrol eden ek valfler bulunur. Her enjeksiyon ile kullanılan yakıtı elektronik olarak kontrol ederek maksimum yakıt miktarı kaydedilebilir. Benzer bir son için yakıt enjeksiyon sistemini kullanan modern benzinli motorlar da vardır. Buji kullanımından kaçınarak yakıt kullanımını kontrol ederek, bu motorlar enerji tasarrufu yapmak için de çalışır, daha az benzin kullanırlar.

http://odaksan.com.tr/fmt-dizel-akaryakit-ve-mazot-transfer-pompalari/ web sayfasında görebileceğiniz gibi mazot pompaları farklı kapasite ve güçte çalışır. Odaksan mazot pompası tedarikinde ülkemizdeki en yetkin kuruluşlardan biridir.

Bu haber toplam 4637 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT