1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Deniz'den rüşvet davasıyla ilgili Şükrü Genç'e mesaj
Denizden rüşvet davasıyla ilgili Şükrü Gençe mesaj

Deniz'den rüşvet davasıyla ilgili Şükrü Genç'e mesaj

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz bir yerel gazeteye verdiği röportajda Sarıyer Belediyesi’ndeki yolsuzluk ve rüşvet davasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

A+A-
Açıklamamsında Şükrü Genç’e ince mesajlar gönderen Mehmet Deniz, “Yargılanan personelin görevde kalmasını doğru bulmuyorum” dedi. 

DENİZ: “YARGILANAN PERSONELİN GÖREVDE KALMASINI DOĞRU BULMUYORUM”
Açıklamasında haklarında dava açılıp, 4 ay tutuklu kalan Başkan Yardımcısı Recep Yel ile Zabıta Müdürü Semra Kartal’ın cezaevinden çıktıktan sonra yeniden görevlerine iadesini doğru bulmadığını söyleyen Mehmet Deniz, “Ben belediye başkanı olsam, yargıya intikal etmiş ve yargı süreci devam eden bir konuyla ilgili 4 aylık bir tutuklanmadan sonra o arkadaşlarla çalışmayı tercih etmem. Bu arkadaşlar başka bir görevde değerlendirilebilirler ama aynı görevlerine iade etmem. Ancak belediye başkanımız bu konuda kendi tasarrufunu kullandı. Ben olsam şahsen öyle bir şey yapmam. Çünkü yargı süreci devam ediyor. Süreç devam ederken, davalar sonuçlanıncaya kadar bu arkadaşları daha farklı bir yerde değerlendirmeyi düşünürdüm. Bu konu Belediye Başkanı Şükrü Genç’in takdiridir. Bir bakış açısı diye düşünebiliriz” dedi.
 
14 kişi ağır cezada yargılanıyor
Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı tarafından 2010 yılında Sarıyer Belediyesi’ne yönelik başlatılan yolsuzluk soruşturmasının iddianamesi, İstanbul 6.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş, Şükrü Genç’in de aralarında bulunduğu 14 kişinin, “Rüşvet almak, dolandırıcılık, kamuyu zarara uğratma, kişisel verileri saklamak ve yaymak” suçlanmasıyla sanık sıfatıyla yargılanmasına karar verilmişti.

Rüşvet operasyonunda 5 kişi tutuklanmıştı
2010 Ocak ayında Sarıyer Belediyesi’ne imar yolsuzluğu ve rüşvet iddiaları üzerine jandarma tarafından baskın düzenlenmişti. Bu operasyonda belediye başkan yardımcısı Recep Yel ’inde aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alınmıştı. Mahkemeye çıkartılan Belediye Başkan Yardımcısı Recep Yel, Zabıta Müdürü Semra Kartal, Şükrü Genç’in AKS İnşaat firmasındaki eski ortağı Rıfkı Fahrettin Aktaş, CHP Meclis Üyesi Adayı Yılmaz Tank ve Tekfen Holding ve Galatasaray 2. Başkanı Ümit Özdemir gözaltına alınarak tutuklanmış ve 3 ay sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.
 
Savcılık rüşvet olarak değerlendirdi
Sarıyer Belediyesi’nin Bahçeköy sorumlusu Mahmut Yalçın’ın ifadesine yansıyan iddialarına göre, rüşvet paralarını kendisi topladı. Topladığı paraları bir diğer sanık Yılmaz Tank’a teslim etti.  Tank da söz konusu paraları Başkan Şükrü Genç’e götürdü. Mahmut Yalçın’ın iddiasına göre 8 aylık süreçte belediye adına bu şekilde 700 bin TL toplandı. Bazı sanıklar da ifadelerinde ‘işlerinin görülmesi’ amacıyla Yalçın’a para verdiklerini ifade etti. Savcılık bu paraları “rüşvet” olarak değerlendirdi. 

Recep Yel: Dolar mı Dolar mı?
İddianameye göre Galatasaray 2. Başkanı Ümit Özdemir’in Çayırbaşı’ndaki villasının tadilatında çıkan sorunun çözümü için 50 bin dolar şüphelilere verildi. Anılan işlem için suçlanan belediye görevlileri arasında Başkan Yardımcısı Recep Yel ve Zabıta Müdürü Ayşe Semra Kartal yer aldı. Yapılan teknik takip sırasında iki şüpheli arasındaki konuşmaya, üçüncü bir kişi “Dolar mı? Dolar mı oldu; tamam” sözleri ile katıldı. Adli Tıp Kurumu’nda yapılan İncelemede anılan sesin Recep Yel’e ait olduğu belirlendi.
Bu haber toplam 5960 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

4 Yorum