1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Deha Dahi Delilik
Deha Dahi Delilik

Deha Dahi Delilik

A+A-

Dahi yada deha nedir? İlk bakışta dâhinin yada dehanın anlamı bariz gibi görünür – sıra dışı bir potansiyelin gerçek olması gibi bir şey. Fakat yakından bakınca, Dahi, Deha kelimesi giderek yanıltıcı ve şaşırtıcı olmaya başlar. Sıra dışı yeteneğin bittiği ve dehanın dahiliğin başladığı yer neresidir? Dahilik yada dehalık ne derecede doğuştandır, ne derecede sonradan geliştirilmiştir? Hangi koşullar altında serpilir? Ve daha fazlasını nasıl destekleriz?

Deha ile ilgili hiçbir tartışma biyografiyi es geçemez. Evrenin doğası ve işleyişi ile ilgili derin gerçekleri gün yüzüne çıkarmayı başarmış Newton ve Einstein gibi muazzam bilimsel zihinler vardır. Michelangelo ve Beethoven bize yüzyıllar boyunca hitap eden sanat eserleri yarattı. Franklin ve Edison gibi yenilikçi dahiler yaşam kalitemizi fazlaca geliştiren ürünler yarattı ve Carnegie ya da Jobs gibi girişimci dehalar, bu ilerlemeleri dünyanın her yerinden milyonlarca insana erişilebilir kılmanın yollarını buldu. Çarpıcı bir zeka dahinin temel bir özelliğidir. 

Fakat dahinin başka bir niteliği de vardır, daha kişisel bir nitelik ve zeka ile ahlaki meziyetleri içeren. Dahiler alışkanlık olarak meraklı, dikkatli, açık fikirli ve hayal gücü gelişmiş kişilerdir. Çalışma etikleri, ara vermeksizin, metodik, özenli ve bir amaca yönelik olmaya eğilimlidir. Bu zihinsel ve ahlaki meziyetlerin eşsiz birleşimi onları, kelimenin tam anlamıyla milyonda-bir birey haline getirebilir. Dehaların insanlığa getirebilecekleri faydalar yüzyıllarca sürebilir. Bu makaleler dizisinde, dehanın gerçekte ne anlama geldiğini keşfedeceğiz. Ve hepimiz dahi olamayacak olsak da, daha da üretken yaşamlar sürdürme gayretiyle, onların zihinlerinin ve kalplerinin alışkanlıklarını edinerek hayatlarımızı büyük oranda, geliştirebiliriz.  

Makalenin devamı için tıklayınız...

Bu haber toplam 2739 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT