1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Define Arayışında Son Teknolojik İmkânlara Sahip Dedektörler
Define Arayışında Son Teknolojik İmkânlara Sahip Dedektörler

Define Arayışında Son Teknolojik İmkânlara Sahip Dedektörler

A+A-

Toprak altındaki madeni para, altın, gümüş, sikke veya tarihi eser niteliği taşıyan değerli ürünlerin gün yüzüne çıkartılmasını sağlayan dedektör satışları define işleri ile uğraşan kişilere veya kurumlara temin edilmekte ve yardımcı ürün kalitesi sunmaktadır.

Daha kısa sürede ve zahmetsiz işlem olarak görülen dedektörler garanti kapsamında olup, sağlayabileceği etkiler önceden test edilmiştir. Define işlemleri özel izin ve ruhsatla yapılıp gün yüzüne çıkartılırken, dedektörlerin yardımı ile zarar görmeden ve nokta tespitleri ile mümkündür. Kaçak yollardan temin etme düşüncesi taşıyan kişiler, dedektörlerin tam kapasite ve çalışma durumu hakkında geniş bilgiye sahip olamayacaklarından, konusunda uzman ve devlet güvencesi ile yapılmasına uygun kurumlara bilgilendirme yapılarak satışlar gerçekleşir. Kazı yapılacak alanların haritaları ve altında bulunduğu düşünülen defineler, dedektörlerin sinyalleri ile doğru yolda olduğu kanaatine varılıp, çalışma başlatılır.

Define arayışları kimi zaman dar bir alanda, kimi zaman daha geniş bir alanda olabildiğinden, dedektörler değerli madenlerin olduğu noktada daha yoğun ses veya ışıklı gösterge ile kazı işlemlerinin yapılmasını kolaylaştırır. Dedektörler toprağın altındaki belli seviyelere kadar yer tespiti yapan küçük boyutta veya daha derin kepçe ve makinalarla yapılan çalışmalar için daha alt seviye tespitinde olmaktadır. Define kimi zaman maddi değeri yüksek ve bol çeşitten, kimi zaman daha az ve manevi değeri yüksek eserden oluşabilmektedir. Dedektör sinyalleri, çeşit durumuna göre farklı sinyal verirken, çoğu zaman doğru nokta olmasından dolayı sinyal verme özelliği taşır.

 Özellikle sit alanı olarak çevrilen ve uzmanlarca yapılması gereken kazı çalışmalarında, define arayışları için dedektör kullanılırken, tarihi eser niteliğindeki kazı çalışmaları dikkat gerektiren arkeologlar tarafından yapılmaktadır. Eski usul ve çoğunlukla iğde dalı veya çeşitli metallerle yapılan arayışlar çoğunlukla boş çalışmalara sebep olup, sonuç olumsuz olmaktadır. Geniş bir yeraltı zenginliğine sahip zengin coğrafya da, define arayışları, dedektör yardımları ile olumlu sonuçlar verip, devlet desteği ile genişletilebilmektedir.

Bu durumu yaratan ve yardımcı olan kişilere ve kurumlara belli oranda ödül verilerek, bulunan eserler koruma altına alınmakta ya da müzelerde sergilenerek, ait olduğu yıla ait bilgilerle insanlar aydınlatılmaktadır. İzinsiz ve kaçak yollardan yapılan kazılar sonucu çıkartılan eserlerin, yurtdışına satılması veya kaçırılması ciddi cezalara sebep olduğundan yetkili kurumlara bilgilendirme yapılması gerekir.

Define insanlar üzerinde heyecan ve mutluluk yaratan bir etki oluşturur. Dedektörün sinyalleri ile daha geniş bir çalışma ve azim oluşturan bu etki, firmaların çalışmalarını genişletmelerine sebep olmaktadır. Dedektör üreticileri çeşitli materyaller üzerinde denemelerle, bu gelişmeye katkı sağlama ve doğru sonuç için çalışma yapmakta ve bunları piyasaya sürerek, birçok kişinin hayallerini gerçekleştirmesine sebep olmaktadır. Dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılan dedektörler, define aramalarında büyük katkı sağlayan aletlerdir. Teknolojik imkânların en üst noktası ile üretilmiş olmaları her geçen gün farklı ve doğru izde olunduğunu gösterir.

Bu haber toplam 2391 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT