1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Dedektör çeşitleri
Dedektör çeşitleri

Dedektör çeşitleri

A+A-

Amacınıza uygun dedektör çeşitleri nelerdir, hangileri sizin tespit etmek iştediğiniz anomali çeşitlerini algılar, bunu bilebilmek son yıllarda sayısız çeşit cihazın belirdiği piyasada imkansıza yakındır. En iyisi deneme yanılma diyeceğim ama oda baya bir maliyetli aynı zamanda çok emek ister. Satıcıların sizin ihtiyacınıza dikkat etmeyip hemen dedektör al teşviklerini bizce çokca umursamadan satın alma standartlarını kendiniz belirleyin. Aceleye getirildiğinizde genelde iş işten geçmiş oluyor sonuçta. İşinize yaramayan bir cihazla baş başa kalıyor, ikinci elde belki satarım umudu ile ya ilan sitelerine yada cihaz alım satımı yapan bayilere bel bağlıyorsunuz sonunda. Oysa alınacak cihazın incelemeniz gereken çok fazla detayı mevcuttur. En önemlisi makinenin toprağın altına bakan gözü dedektör arama başlığı ile başlayabilirsiniz incelemeye örneğin. Bununda bobin sarımının yapıldığı elementin saflığı, kalınlığı, çapı, spin sayısı, O sarımmı DD sarımmı veya sensörmü ayrıntılı incelenmesi gerekir. N varki cebimizde para varken heyecanlanır bu ayrıntıları kaçırırız çoğu zaman. Tabi biz sadece başlıktan bahsettik girizgahta oysa daha bord, ekran, yazılım, güç kaynağı tarafıda var ayrıca.  Yani bizce tek dedektör başlığı konusuna takılıp kalmayın. Yoksa teknik özelliklere girmeye yeltendiğinizde inanın dikkat etmeniz gereken 150 nin üzerinde kontrol listesi ile karşılaşacaksınız. Uçak kullanmak gibi değimli, esprisi bir yana aynen öyle metrelerce derinden toprağa fiziki hiçbir müdahalede bulunmadan altını görmek basit bir iş değil maalesef.

Ancak ekonomik anlamda dedektör alan tarama fiyatları bunca başını alıp gitmiş fiyatlar uçmuşken bu kontrol listesi paranızın çarçur olmaması için hiçte kötü bir seçenek olmaz dikkatle bakıldığında. Mesela güç kaynağınızda stabil olmalı aradaki devre voltajı ve amperajı pil bitimine kadar satbil vermeli satbitiye kaybedecek noktada pil bitik sinyalini vermelidir. Yoksa piller akım kaybettikçe voltaj ve amperide düşük verme eğilimindedir. Bu şekilde başta dedektör bobini devre ve ekran doğru beslenecek size kalibrasyonu kaybolmamıs net bilgiler sağlayacaktır. Bu da sizin arazi performansınızı direk etkileyecek olup başarılı sonuçlar almanıza etki edecektir. Velhasıl borda gelirsek yer altına bakan gözünüz başlık yada sensörden gelen veriler bordunuzda ilk olarak bir opamptan geçmeli yani sinyal katları ile yükseltilmelidir. Sonrasında dijital yada analog kullanıma göre düzenlenmeli parazitler filtre edilmelidir. Buraya kadar eksik yapılırsa dedektör başlık fiyatları yavan yaptığı bu dönemde devreniz hebadır. Yani başlıkta, borda, güç kaynağıda birbirine kalibre ve sekronize çalışmalıdır.

Ekrana gelirsek burası sizin toprakaltını okuyabildiğiniz yerdir, hem devre kontrolunu hemde ilk toprakaltı algılama verilerini buradan görebilirsiniz. Yani dedektör bobin yapımı bord ve güç kaynağı bir problem içermiyorsa ekran size makinanızın toplam performansı ölçüsünde toprakaltını görünür kılacaktır. İş kaldı doğru yorumlama etabına sakın hafife almayın başarı hazırlıklı ve deneyimli zekadan yanadır, dedektör bağlantı şeması düzgün değilse gerçi deneyimde yetmez bazen. Neyse tecrübe demiştik en son ekranda alınacak veriler bazı tür cihazlarda kulaklıktan gelen seslerle desteklenir çoğunlukla. Bu seslerin tonlarıda aşağıdaki anomali hakkında eşsiz bilgiler verebilir genellikle. Elinizdeki dedektör cihazı seslede size veri veriyorsa o zaman değmeyin keyfinize, dikkat şimdi ekrandan dijital veri, ses tonları, pc ye aktarılan sayısal veri bir araya geldiğinde bunları analiz için gerekli deneyimde varsa yanılgı oranınız oldukça düşer.  Siz dedektör cihazı fiyatları yüksek olursa kaliteli olurmuş vesaire bunlara takılmayın. Aslolan baslığı, bordu, güç kaynağı, ekranı ile stabil ve kalibre bir cihaz, onu okumak içinde ekran verileri, ses tonları ve pc aktarımındaki dijital veri hakkında deneyim bir araya geldimi voltron oluşur inanın bu tev-crübe ile sabittir. Boş verin sonrasında dedektör cubukları ve benzeri çareler aramayı sizin ihtiyanız olan bu. Gerisi şansınıza kalmış bu arada dedektör cezası çekmemek adına işin yasal tarafınada dikkat bizden söylemesi…

Bu haber toplam 1304 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT