1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Çöpe atılan yardım duygusu
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Çöpe atılan yardım duygusu

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Sarıyer Belediyesi’nden bir telefon aldım. Önemli bir konumdaki bir kişi beni aradı. Önce üzgün bir ses tonuyla merhaba dedi. Biraz konuştuktan sonra bana “Gizli kalmak şartıyla sana bir şey söyleyeceğim” dedi.  Ben de, “Başımız gider, haber kaynağım yine gizli kalır. Siz merak etmeyin” dedim.  Birkaç kez üst üste derin bir offfff çektikten sonra anlatmaya başladı; “Çekip gitmek istiyorum ama ne yazık ki yapamıyorum. Şuanda belediyede çok kötü bir şey oluyor. Bunu sana söylemem ne kadar doğru bilemiyorum ama Sarıyer halkına karşı vicdan azabı duyuyorum. Düşündüm ama sizden başka arayacak kimseyi de bulamadım” dedi.  Durumun ne olduğunu sordum. O anlattıkça ben inanamadım, inanmak istemedim. Vicdanı olan hiç kimse böyle bir şey yapamazdı. Göz göre göre insanların yardım duygusuyla bu kadar oynanamazdı.

Bir gazeteci olarak bir de olayı yerinde görmek istedim. Kaynak iyi bir konumdandı ama yine de böyle bir haber için olayı yerinde görmek, belgelemek gerekiyordu.  Evet, ortağım Ömer Canıbeyaz’la birlikte atladık gittik. Yer Çayırbaşı’nda Sarıyer Belediyesi’nin ek hizmet binasının önü.  Hummalı bir çalışma var. Sosyal İşler Müdürlüğü’nde görev yapan Murteza Küçükkoçkaya elinde sigarasıyla işin başında! Yapılan hizmet mi? Yok yok hizmet değil tam bir ihanet! Sarıyer halkının yardım duygusu çöpe atılıyor! Sorumluluk gereği yaşanılan bu rezaleti tüm boyutlarıyla fotoğrafladık ve haber yaptık.

Sarıyer Belediyesi yardımları Van yerine çöpe gönderdi!
Biliyorsunuz Van’da yaşanan o acı deprem felaketinden sonra tüm Türkiye yardıma koştu. Sarıyer halkı da bu yardıma kayıtsız kalmadı. Sarıyerliler Van için bir şeyler yapmak istiyordu. Toplumun her kesimi zor durumdaki Vanlıların yardımına koşmak için adeta seferber oldu. Yardım kampanyası için haberler yaptık, gazetemizi arayan onlarca kişiyi de bu konuda Sarıyer Belediyesi’ne yönlendirdik. Kimi çocuğunun mamasını, kimi ise bir paket bezini, kuru gıda, battaniye, soba, yorgan, kıyafet alarak Van’a ulaştırmaya çalıştı. Muhtarların da ön ayak olduğu bu yardım kampanyasında tırlar dolusu ürün Van’a ulaştırılması için Sarıyer Belediyesi’ne teslim edildi. Sarıyer halkı yardımların Van’a ulaştırıldığını sanıyordu evet bir kısmı ulaştı, reklamı da yapıldı, ama büyük bir kısmı maalesef yanıldı!  3 çadırda aylarca bekletilen yardım malzemeleri burada belediye başkanının gözü önünde çürüdü. Başkanın kendi deyimi ile kokuştu! Ayrıca stadın altındaki depolarda bekletilen yine yaklaşık 2 tır malzeme de şiddetli yağışlarda suyun altında kaldı. Belediye malzemelerin suyun altında kaldığını günler sonra oradan gelen kötü kokudan sonra öğrendi. Temizlik işçileri o depoları maskeler eşliğinde boşaltarak çöpe attılar. Kim bilir, belki Şükür Genç’in bundan da haberi yoktur.

Bebek bezi ya da mamanın ikinci eli olur mu?
Tüm bu yaşananları üzülerek haber yaptık. Haberimizi yine ulusal basında birçok internet sitesi de manşet olarak kullanıldı. Peki,  Sarıyer Belediyesi yaptığı bu skandalı nasıl mı savundu? Belediye başkanı kendisini arayan gazetecilere nasıl mı cevap verdi? O da komedinin başka bir versiyonu. Sanki yardım malzemelerini biz çöpe atmışız gibi ilk sırada Sarıyer Manşet’i suçladı. Neymiş efendim; ikinci el kokuşmuş ürünlermiş. Evet, çöpe atılırken kokuşmuştu çünkü o ürünleri siz kokuşmuş hale getirdiniz! Bir de sayın halkçı başkana şunu soralım gecekondu da oturmuş ya bilir belki, Kuru gıda, bebek bezi, bebek maması, işadamlarının getirdiği montlar, aynı marka yüzlerce eşofman takımları nasıl ikinci el ürün olur? Su basan depolardan haberiniz var mı? Yoktur sayın başkan çünkü bu tür şeyler sizin umurunuzda değil!

Yakışmadı başkan!
Bu hareket her seferinde halkçıyım söylemlerinde bulunan bir belediye başkanına yakışmadı sayın başkan. Kendinizi kandıramazsınız. Buna da “haberim yoktu” diyemezsiniz. Çünkü belediyeyi siz yönetiyorsunuz. Ya çıkıp Sarıyer halkından özür dilemeniz lazım, ya da bu sorumlular hakkında gerekeni yapmanız lazım. Sosyal İşler Müdürlüğü’nde nelerin döndüğünü yardıma ihtiyacı olan insanların nasıl karşılandığını ya da yardımların kime verildiğini de iyi araştırın.
Bir taraftan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün kendisine gelen yardımları Van’a nasıl ulaştırdığına bakın, diğer taraftan size teslim edilen malzemeleri Van yerine nasıl çöpe gönderdiğinize, Sarıyerlilerin yardım duygusuyla nasıl oynadığınıza bakın. İkiniz de belediye başkanısınız, belediye nasıl yönetilir, halkın malı nasıl korunur ona da siz karar verin!

Bu yazı toplam 3694 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT