1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Çok isabetli bir karar almışım
Çok isabetli bir karar almışım

Çok isabetli bir karar almışım

CHP İl Başkan Yardımcısı Cemil Ekşi eski İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu’nun görevden alınması ile ilgili ilk kez Sarıyer Manşet’e konuştu: “Çok isabetli bir karar almışım”

A+A-

Burgazada’daki Sahil Balık Restaurant’ta bir araya gelen Sarıyer Manşet Gazetesi‘nin Genel Yayın Yönetmeni Vedat Özdemir, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cemil Ekşi ve Dr. Cengiz Alp’in eşi Aycan Alp, Türkiye siyaseti üzerine sohbet ettiler. Seçime 40 gün kala eski İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu’nu görevden alan örgütten sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ekşi, Özdemir’e önemli açıklamalarda bulundu.

Görevden alarak çok doğru bir karar verdim
“Görevden almalara bizzat kendisinin karar verdiğini söyleyen Ekşi, “Bana hiç kimse şu ilçeyi görevden al demedi. Kendi tespitimi ve analizimi yaptım, ne kadar doğru bir karar verdiğim ortada. İstanbul’da değiştirdiğimiz ilçelerin tamamında CHP’nin oyu arttı. Bu da ne kadar isabetli davrandığımı gösteriyor” dedi.

Görevi en iyisine vermek zorundayım
Bana İstanbul’da böyle bir görevi layık gören partimin üst düzey yetkilileri beni çok iyi tanıyorlar. Nasıl çalışacağımı çok iyi biliyorlar. Dolayısıyla ben objektif bakıp doğruları yapmak zorundayım. Kimseyle bir sorunum yok ve kişisel olarak davranmadım. Benim için görev verilmesinde kimsenin adamı olmasının önemi yok. İşi kim doğru yapacaksa, daha iyisini kim yapacaksa ona görev vermek zorundayım.

İlçe binalarını işyeri gibi kullanmalarına müsaade etmem
12 Haziran gösterdi ki değiştirdiğimiz bütün ilçelerde çok doğru bir karar almışız. Değişiklik yaptığımız ilçelerdeki başarımız ortada ama İstanbul’da halen birçok ilçede başarısızlıklar var. Cemil Ekşi orada olduğu sürece kartvizitle birlikte CHP ilçe binalarını kullanan insanlara izin vermeyecek. Saat 10’da git 4’te kapat iş randevularını orada ver anlayışına hiçbir şekilde müsaade edemeyeceğim. İlçelerin işyeri gibi kullanılmasına kesinlikle izin vermeyeceğim.

Gelirken iyi giderken kötü
Gelirken iyi ama giderken neden kötü olalım. Bir ilçede, oturmayan 2000 kişiyi üye yapacaksınız onunla delege yapacaksınız ve bununla seçileceksiniz ve bunu kendinize demokratik bir hak sayacaksınız. Cemil Ekşi sizi görevden aldığında da anti demokratik bir uygulama diyeceksiniz. Böyle bir şey olmaz. Doğru değil bu anlayış. Ben sandıktan ve halktan karşılığı olanlardan yanayım. Genel başkanımızın da dediği gibi, bu sorunu Eylül’de demokratik bir tüzük kurultayı ile çözeceğiz. Halktan karşılığı yoksa siyaset yapmayacak. Birilerinin yakını diye akrabası diye aday olmayacak. Seç beni, seçeyim seni anlayışı kalkacak.

Örgütlerin ilçeyle diyalogu yoktu
Vedat Özdemir’in “Sarıyer’i almaktaki en önemli sorun neydi?” sorusuna ise, Ekşi; “ Bu bir Sarıyer meselesi değildi sadece. İstanbul’un birçok ilçesinde bu sorun vardı. Örgütlerin ilçeyle diyalogu yoktu. Üye olmak isteyenler kongre hesabıyla üye yapılmıyordu. Bu partide kongre hesabı değil iktidar hesabı yapacağız. Küçük olsun benim zihniyetinden sıyrılacağız” dedi.

50 yıllık CHP’liyim anlayışı doğru değil
50 yıllık CHP’liyim anlayışı ben de kabul gören bir anlayış değil. Ne yaptın CHP için oyunu mu artırdın? Komşunu mu getirdin, kardeşin mi oy verdi bu partiye? Hayır. Ama hepimiz biliyoruz ki siyasi partilerin kuruluş amacı iktidar olmaktır. Bunu yakalamak zorundayız.

Hiçbir partilimle sorunum yok
Seçime 40 gün kala Sarıyer’in de içinde bulunduğu 3 ilçeyi değiştirdim. 15 gün kala Gaziosmanpaşa’yı değiştirdim. 20 gün kala ise gençlik kollarını değiştirdim. Yaptığım hiçbir işlemden mutsuz ve rahatsız değilim. Çünkü buralarda siyaseten elde etmemiz gereken oransal başarıyı yakaladık. Benim hiç kimseyle bir derdim yok. Hiçbir partilimle sorunum yok. Kimsenin gözünün yaşına bakmadan mezhepçilik, yörecilik, hemşericilik yapmadan bu partinin iktidar olması için mücadele ediyorum.

İstanbul’da hedefimizi tutturamadık
Özdemir’in “CHP İstanbul’da başarılı oldu mu?” sorusuna ise “Daha çok kendimi eleştirmeliyim. İstanbul’da hedefimizi tutturamadık. Sayın Genel Başkanımız ile örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Gürsel Tekin’in 2009’da yakaladıkları havayı ve heyecanı tam yakalayamadık. Burada kendimizi sorumlu tutmalıyız. İlçe başkanlarının da herkesin de eksikleri var. Ama bir numaraya kendimizi koyuyoruz. Kendimizi sorgulamamamız lazım” cevabını verdi.

2014’teki hedefimiz 22 ilçe ve büyükşehir
Türkiye sayın genel başkanımıza inanıyor. Sürecin yeni olmasına rağmen söylediği sözlerin büyük bir karşılığı var. 2014’teki hedefimiz 22 tane ilçe ve Büyükşehir belediye başkanlığıdır.  Bunun için çalışacağız. Bunu yapamazsak 2015’te iktidar olamayız. Sayın genel başkanımızı başbakan yapamayız. Bunun için çaba harcamalıyız.

Bu haber toplam 933 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT