1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuklar barış için Sarıyer'de fidan dikti
Çocuklar barış için Sarıyer'de fidan dikti

Çocuklar barış için Sarıyer'de fidan dikti

23 Nisan Şenlikleri kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından ve çeşitli ülkelerden gelen çocuklar, Sarıyer’de bayramı kutluyor.

A+A-

Sarıyer Belediyesi Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği etkinlikleri büyük bir coşkuyla başladı. Bir hafta boyunca devam edecek olan şenlikler kapsamında; Diyarbakır, Sivas, Rize, Edirne, Bitlis, Erzincan, Mardin ve Van’ın yanı sıra Romanya, Rusya, Kosova, Ukrayna, Arnavutluk, K.K.T.C ve Makedonya’dan toplam 393 çocuk Sarıyer’de ağırlanacak.

nisan1.jpg

ÇOCUKLAR BARIŞ İÇİN FİDAN DİKTİ 

Kilyos’ta yapılan açılış töreninin ardından etkinlikler zengin programlarla devam etti. Sabah saatlerinde her gruptan katılımcıların yer aldığı bir ekip yeni hizmet binasında temsili oturum gerçekleştirirken, kalan kalabalık ekip Uskumruköy’e hareket etti. Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem’le birlikte, ormanlık alanda 20 ayrı çeşit fidanı toprakla buluşturan çocuklar, diktikleri her bir fidanın barış için olduğunu dile getirdi.

nisan2.jpg

SARIYER’DE BARIŞ GÜNDEMLİ ÇOCUK MECLİSİ

Fidan dikiminin ardından Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası’nda her gruptan temsili katılımın olduğu “Çocuk Meclisi Çalıştayı” gerçekleştirildi. Gruplara ayrılan katılımcıların konusu da yine “Barış” oldu. ‘Barış denilince akla ne geliyor?’sorusuna cevap arayan çocuklar, barışın olmadığı bir dünyada yaşamanın anlamsız olduğunu vurguladı.

nisan4.jpg

HER YÖREDEN, HER ÜLKEDEN FARKLI OYUNLAR SERGİLENDİ 

Çalıştay sonrasında yüzlerce katılımcı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile bir araya geldi.  Diyarbakır’dan gelen ekibin halk oyunları performansının ardından İstinye Park Alışveriş Merkezi’ne ve Sarıyer Merkez’e geçen gruplar kendi kültürlerine ait oyunları sergilediler.  Büyük beğeniyle izlenen gösteriler renkli anlara sahne oldu. Farklı kültürlerden yüzlerce öğrencinin oluşturacağı ‘Uluslararası Çocuk Meclisi’ yarın Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

nisan3.jpg

Bu haber toplam 1923 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT