1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Çiller'in arazisine İMAR ONAYI
Çiller'in arazisine İMAR ONAYI

Çiller'in arazisine İMAR ONAYI

SARIYER BU OLAYI KONUŞACAK! Muhalefetteyken ŞERH koydular, iktidar olunca Meclis'ten geçirdiler.

A+A-

Tansu Çiller'in Kilyos'taki arazisine Sarıyer Belediye Meclisi tarafından plan tadilatı yapılarak imar onayı verildi. Onayı, bir önceki dönem karşı çıkan CHP’lilerin vermesi ise dikkat çekti. Bu onayla beraber belediye meclisinde alınan kararlarda “kamu yararına mı, yoksa siyasi menfaatlere mi bakılıyor” sorusunu akıllara getirdi. 

Önceki dönem Sarıyer Belediye Meclisi’nde görüşülen ve CHP’li meclis üyelerinin karşı çıktığı Eski Başbakan Tansu Çiller’in Kilyos’taki arazisine plan değişikliği yapılarak imar onayı verildi. Böylece Eski İBB Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından yıkılan Çillerin villalarına yeniden onay çıkmış oldu.

“Kilyoslulara haksızlık doğurur”
Eski Belediye Başkanı Yusuf Tülün döneminin 03.12.2007 tarihli meclis toplantısında gündeme gelen arazi ile ilgili CHP grubu adına konuşma yapan şimdiki İmar Komisyonu Başkanı Erdal Sarıgöl karşı çıkmıştı. Konuşmasında; ‘Burada yapılacak olan plan tadilatının Kilyoslulara haksızlık doğurur’ diyen Sarıgöl,  “309 parselde de parselin bir kısmı yeşil alana, bir kısmı yola alınmak suretiyle yeni 1/1000’lik düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme de 1/5000’e aykırıdır. Bir yerde 1/5000’e aykırı 1/1000’lik düzenleme yaparken, bir başka yerde bu 1/5000’e aykırıdır 1000’lik düzeltme bunu yapamam demek doğru bir davranış değildir. Bir haksızlık doğurur, neye göre o zaman bunu yapıyorsunuz diye sorarlar” diye konuşmuştu.

Kararı ne değiştirdi?
Kamu yararı gözetilerek karşı çıkılan o günkü gündem maddesinin iktidar değişince tam tersine destek verilerek meclisten geçirilmesi kafalarda soru işareti bıraktı. Şimdi bizde kamuoyunu aydınlatmak adına o dönemki meclis üyelerine şu soruları soruyoruz:  Mecliste alınan bu kararları siyasi menfaatleriniz adına mı, yoksa kamu yararı adına mı alıyorsunuz?

Çillerin kaçak villalarını Sözen yıktırmıştı
Daha önce de Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçen karar, İBB tarafından mahkemeye verilerek iptal edilmişti. Bu arsa için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nce yapılan 1/5000'lik plana göre düzenleme yapılması gerekirken Sarıyer İlçe Belediye Meclisi'nce İmar Islah Planı kapsamına alınarak Büyükşehir'in denetiminden kaçırılmıştı. Eski Başbakan Tansu Çiller 'in bu arsası üzerine yaptığı turistik tesis ve villalar kaçak olduğu için geçmişte Bölge İdare Mahkemesi kararıyla durdurulmuş ve dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından yıktırılmıştı.
Bu haber toplam 1728 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum