1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Çiçekler nasıl sulanmalıdır?
Çiçekler nasıl sulanmalıdır?

Çiçekler nasıl sulanmalıdır?

Çiçeğinize su verirken ilk dikkat etmeniz gereken husus suyun sıcaklığıdır. Sıcaklık konusunda kilit nokta ise oda sıcaklığıdır.

A+A-

Çiçek bakımı aslında hiç de zor olmayan bir süreçtir. Çoğu çiçekseveri korkutan ve düşündüren sulama olayı bazı ufak nüanslara dikkat edildiği taktirde oldukça basittir. Önemli olan bu ayrıntılara dikkat etmek ve belli bir düzeni, devamlılığı sağlamaktır. Sonuçta sulama olayı bitkiler için hayati önem taşımakta ve çiçeğin gelişimi için kilit bir nokta teşkil etmektedir. O halde sözü daha fazla uzatmadan çiçek sulamanın inceliklerini anlatmaya başlayalım ve siz değerli çiçekseverleri bu konuda aydınlatalım.

Çiçeğinize su verirken ilk dikkat etmeniz gereken husus suyun sıcaklığıdır. Sıcaklık konusunda kilit nokta oda sıcaklığıdır. Çiçek için kullanacağınız su kesinlikle sıcak veya soğuk olmamalıdır. Tercih edeceğinizi su oda sıcaklığında olmalıdır. Çünkü sıcak ya da soğuk suyun çiçeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği kesindir. Bu hususta çiçekseverlerin yaşadığı en büyük sorun oda sıcaklığında bir suyun elde edilmesidir. Aslında bir suyu oda sıcaklığına eriştirmek oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey çiçeğe vereceğiniz suyu çiçeğin bulunduğu odada birkaç saat bekletmektir. Böylece bir süre sonra oda sıcaklığında bir su elde etmiş olacak ve çiçeğinizi içiniz rahat bir şekilde sulayabileceksiniz.

Bu konuda hassas bir diğer nokta da çiçeğinize vereceğiniz suyun çeşididir. Çiçekseverlerin büyük bir kısmı çiçeklerine çeşme suyu vermeyi tercih ederler. Aslında bu çok büyük bir yanlıştır ve çiçeğinizi çok büyük bir risk altına sokar. Çünkü bildiğiniz gibi şebeke suyu içerisinde kireç ihtiva eder ki bu da bitkiler için çok zararlıdır. Bu yüzden çiçeğinize vereceğiniz su şebeke suyu olmalıdır. Yapabileceğiniz en güzel ve basit şey çiçeğinizi içme suyu ile sulamaktır. Böylece çiçeğiniz kireç gibi zararlı bir maddeyi almayacak ve sağlıklı olarak yaşamını sürdürebilecektir. İçme suyunun dışında bir diğer alternatifiniz ise yağmur sularıdır. Eğer yağmurlu bir mevsimde bulunuyorsanız, yağmur sularını biriktirip çiçeklerinize verebilirsiniz.

Son olarak belirtmek gerekirse çiçeklerinizi periyodik olarak aynı günlerde sulamanız gerekir. Kışın çiçeğe haftada bir gün su vermeniz yeterli olurken yaz mevsimi için durum tamamıyla farklıdır. Çünkü yaz sıcağı sebebiyle çiçeğinizin su ihtiyacı fazlalık göstermektedir. Çiçeğe su vermeden önce toprak mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer kış ayında iseniz çiçeğinizin toprağı nemli ise toprağın kuruması için su verme işini ertesi güne atmalısınız. Yazın ise çiçeğin toprağının kurumasın müsaade etmeden su vermelisiniz.

Size çiçek sulamanın inceliklerinden bahsettik. Eğer siz de çiçekler ile ilgileniyorsanız, parlak çiçekçilik internet sitemizden faydalanabilirsiniz. İstanbul'un pek çok noktasına teslimatımız mevcuttur. Bakırköy, bahçelievler, güngören, bayrampaşa, gaziosmanpaşa, zeytinburnu, topkapı, bağcılar çiçekçi ve diğer tüm semtlere çiçek teslimatı yapmaktayız.

Bu haber toplam 600 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT