1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. CHP'yi bu duruma kim düşürdü?
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'yi bu duruma kim düşürdü?

A+A-

  VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ 

CHP’nin 12 Haziran genel seçimlerinde aldığı oy oranı ile 2009 yerel seçimlerinde aldığı oy oranı kıyaslandığında büyük bir uçurum söz konusu. AK Parti belediye sınırları içerisinde yaklaşık 10 bin olan oy farkını kapattı. Kapatmakla da kalmadı 2500 oy farkla birinci parti oldu. Zekeriyaköy’den gelen sitelerin oyları olmazsa Sarıyer genelinde de AK Parti birinci parti oluyordu. Peki, bu sonuç neyi gösteriyor? Belediyenin elinde olduğu CHP, Sarıyer’de neden bu duruma geldi? Bunun sorumlusu kim?

Mehmet Deniz bile kurtaramadı
CHP Sarıyer’de büyük çöküş yaşıyor. AK Parti ise iyi bir çıkış yakaladı. Seçimden 2 ay önce yapılan anketlerde CHP’nin Sarıyer’de 3 puan geride olduğu açıkça ortadaydı. İlçe yönetiminin değişmesiyle bir nebze olsun durum kurtarılmaya çalışıldı. CHP’yi büyük bir farktan kurtardı. Yaklaşık 40 günlük bir çalışmayla Mehmet Deniz durumu toparlamaya çalıştı. Sandık görevlilerinde yeni düzenlemeler yaptı. Bir taraftan seçim çalışması yaparken diğer taraftan muhalifleri ile mücadele etti. Kamuoyu yoklamalarındaki kötü gidişatı bir nebze de olsa kurtardı. Bu kadar kısa sürede farkın kapanmasına engel olamasa da en azından genelde birinciliği korumayı bildi. Ama seçim çalışmalarında Mehmet Deniz ve ekibi de çok yalnız kaldı. Bir-iki kişi dışında çoğu meclis üyesinin seçim çalışmalarına katılamaması, Şükrü Genç’in de birkaç yerdeki şovdan öteye gidememesi de AK Parti’nin farkı kapatmasında etkili oldu. Yani Mehmet Deniz seçim boyunca adeta yalnızları oynadı. Şükrü Genç Sarıyer’de çalışma yapacağı yerde memleketi Şebinkarahisar’da Kılıçdaroğlu’na gözükmek için bunca yolluk mesafe katetmesi de ayrı bir durum… 

DSP’nin 2009’daki 8 binden fazla oyunun da CHP’ye gittiğini düşündüğümüzde oyların düşmesinde Şükrü Genç’in etkisi nedir?

Şükrü Genç CHP’yi bitirdi
2009’da Sarıyer’i 15 yıl sonra kazanan CHP burayı kale yapacakken, maalesef şuan kalenin temellerinin bile atılmadığı görülüyor. Sarıyer halkı Şükrü Genç’e 2.5 yıllık bir karne verdi. Şükrü Genç’in bu tablodan ders alması gerekiyor. Burada halkın Sarıyer Belediyesi’nden memnun olmadığı açıkça ortada. Seçildiği günün heyecanıyla açıklama yapan Şükrü Genç  ‘Tüm Türkiye Sarıyer’i konuşacak’ diyordu. Evet, tüm Türkiye Sarıyer’i konuştu Şükrü Genç haklı çıktı ama hizmetleriyle değil yolsuzluk operasyonu ile Türkiye’nin gündemine oturdu.  Yıllarca Sarıyer’de belediyeyi kazanmak için emek veren CHP’lilerin emekleri belediyedeki rüşvet iddialarıyla adeta heba oldu. Kendi mahallesi olan Rumelihisarı’nda bile CHP’nin 600-700 civarında oy kaybetmesi bu durumun oy oranına da yansıdığını gösteriyor.

Kadıköy ve Beşiktaş’ı örnek alamadı
Şükrü Genç, Kadıköy, Beşiktaş ve Bakırköy gibi CHP’nin kaleleri olan belediyeleri örnek alamadı. ‘Ben hep ben daha iyi bilirim’ anlayışıyla birçok partiliyi de kendinden soğuttu. Hata üstüne hata yaptı. Ekibini bir türlü kuramadı ya da hazırlıksız yakalandı. En çok övündüğü başkan yardımcılarının AK Parti döneminin müdür ve şefleri olmaları da dikkat çekici farklı bir boyut. Düşünün AK Parti’nin “Bundan anca şef ya da en fazla müdür olur” dediği isimler şuanda Şükrü Genç’in sağ kolu olarak çalışıyorlar ve onun tek övünç kaynakları!

Halkı sürekli oyalıyor
Şükrü Genç güya halkın belediyesini kuracaktı ancak, 2 yılı aşkın süreçte Sarıyer Belediyesi’nde halktan yana bir şey görünmedi. Sermaye gruplarının istekleri bekletilmeden aceleci bir şekilde halolurken, halk sürekli oyalandı. Bir taraftan plan tadilatlarıyla sermaye gruplarına rant sağlarken, diğer taraftan halka sadece sarılmayla yetindi. Durum böyle olunca büyük beklentiler içerisinde 3 ayda tapu bekleyen Sarıyer halkı Şükrü Genç’e açık bir cevap verdi.

Sarıyer’in belediye başkanı mı, Şebinkarahisar’ın ilçe Başkanı mı?
Evet, her insan memleketini sever ama bunun da belli bir sınırı olmalı. Şükrü Genç bu sınırı pek tutturamadı. Şebinkarahisar’ı hep Sarıyer’in üzerinde tuttu. Sarıyer’in belediye Başkanı seçime bir gün kala Sarıyer’de çalışma yapacağına burada bir nebze olsun CHP’ye katkı sağlayacağına, Şebinkarahisar’da Kılçdaroğlu’nu karşılamaya gitti. Hatta bu yüzden meclis toplantısına bile katılmadı. Birgün öncesinde Şebinkarahisar’ın ilçe başkanı gibi kafasına taktığı kasketi ile milleti mitinge davet etti. Ama aynı daveti Sarıyer meydanında düzenlenen CHP’nin konseri için yapmak aklının ucundan bile geçmedi. Belediye olanakları elinde olan bir ilçede 100- 150 kişi anca toplanabildi.

Sarıyerlilerin oyunu çantada keklik olarak gören Şükrü Genç bu tavrı ile hem 2014 adaylığını hem de CHP’nin Sarıyer’de iktidarını zora soktu.

Bu yazı toplam 4575 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT