1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. CHP’li üyeler neden huzursuz?
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’li üyeler neden huzursuz?

A+A-

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ  

Bir gazeteci olarak Sarıyer Belediyesi’nin çalışmalarını yakından takip ediyorum. Çalışmaları takip etmenin yanı sıra halkın ve özellikle partililerin de belediyeye karşı tepkisini ölçmeye çalışıyorum. Muhalif çevrelerin ötesinde özellikle belediye başkanına yakın sayılabilecek kişilerin ne düşündüğünü de araştırmaya çalışıyorum. Sonuç olarak bütünü görmek için bu ayrıntıların hepsini bir araya getirip izlenimlerimi genel anlamda değerlendirdiğimde sanki ortada iyi gitmeyen bir şeyler görüyorum. Meclis üyelerinin ve partililerin memnuniyetsiz tavırları 2. yılına yaklaşan belediyede ciddi aksaklıkların olduğunu gösteriyor. Bu cümlelerimi okuduktan sonra ‘Sen neye göre değerlendiriyorsun” diyebilirsiniz. Ama konunun anlaşılması açısından birkaç örnek vermek istiyorum.

Ne zaman Sarıyer’de siyaset yapan birileriyle bir araya gelsem Sarıyer siyasetinden belediyenin çalışmalarına kadar birçok konuda sohbet etme fırsatımız oluyor. Gündemdeki siyasi birkaç olay üzerinde konuştuktan sonra laf dönüp dolaşıp belediyenin çalışmalarına geliyor. Geçenlerde CHP’li bir meclis üyesiyle yine aynı çerçevede sohbet ederken laf yine dönüp dolaşıp belediyenin çalışmalarına geldi. Bu meclis üyesinin sözlerinde ilginç bir detay dikkatimi çekti. Haber amaçlı konuşmadığımız ve özel bir sohbet olduğu için bu meclis üyesinin ismini vermenin doğru olmadığını düşünüyorum.  Ama sözlerinde belli ki bu meclis üyesi arkadaşımız gidişattan hiç de memnun değildi. Sohbetimiz arasında kendisine  “Sarıyer’de CHP iktidarı nasıl gidiyor?” gibi bir soru sordum. Bu meclis üyesinin bana verdiği cevap aynen şuydu. ‘Yusuf Tülün döneminde daha huzurluyduk.” Peki, bir CHP’li nasıl olur da AK Parti’li bir belediye döneminde daha huzurlu olur. Merakımı gidermek için  “Şimdi sizi huzursuz yapan etken ya da etkenler nedir?” diye sordum. CHP’li arkadaşımızın cevabı: “Önceki dönemde parti olarak Sarıyer’e bir şeyler yapılsın istiyorduk. Yapılmasa dahi biz gelirsek yaparızın huzuru içerisindeydik. Ama şimdi aynı şeyi söylemekten zorlanıyorum. Partililerde de meclis üyelerinde de ciddi bir huzursuzluk var. Sanki bir şeyler hep eksik gidiyor ve örgüt bundan rahatsız.” Bu meclis üyesi için farklı yorumlar yapabilirsiniz ama bu örneğin tek olmadığını da belirtmek istiyorum.

Tabi bu huzursuzluk bir meclis üyesinden ibaret değil. Farklı bir örnek daha: Haber amaçlı bir vatandaşla sohbet ederken bu vatandaşın yine belediye başkanına çok yakın bir meclis üyesiyle olan konuşmasına tanık oldum. Bu vatandaş meclis üyesine seçim öncesi kendilerine verilen sözü hatırlatıyor. Bu meclis üyesinin cevabı: “Ben artık hiçbir şeye karışmak istemiyorum. Siz ne yaparsanız yapın. Verilen hangi sözler tutuldu ki” bu cevaptan da anlaşılıyor ki bu kişide de aynı rahatsızlık var. Bu arada konunun yanlış algılanmaması için açıklamakta fayda var, vatandaşa verildiği söylenen söz kişisel bir söz değil, bölge halkına verilen bir sözdür.

Son olarak basına yansıyan sizlerinde bildiği farklı bir örnek daha, bir meclis üyesinin Zabıta Müdürü Semra Kartal ile istifa boyutuna gelebilecek kadar tartışması. Hiçbir şey yapamıyoruz diyerek veryansın etmesi. Ve tüm bunların yanına istifa eden belediye başkan yardımcılarını da koyduğunuz zaman meclis üyeleri arasında hatta partililer arasında ciddi bir huzursuzluğun olduğu ortada. Belediye seçimlerinin üzerinden nerdeyse 2 yıl geçecek ama henüz iç huzurunu sağlayamamış bir parti var görevde.  Bu sorunlar kadro atamalarından mı kaynaklanıyor yoksa farklı başka sorunlar mı var bunun üzerinde durmakta fayda var. Özeleştiri yaparak şimdi bu huzur ortamı nasıl sağlanır bunu düşünmek lazım.

Hiçbir partiyle ilgisi olamayan ve sadece Sarıyer’de yaşayan birisi olarak tek isteğim bu huzursuzlukların biran önce giderilip, huzurlu bir Sarıyer için önemli adımların atılmasıdır. Huzurlu yarınlar sizlerin olsun…

Bu yazı toplam 3119 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT