1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'deki kriz genel merkeze taşındı!
CHPdeki kriz genel merkeze taşındı!

CHP'deki kriz genel merkeze taşındı!

CHP’nin iktidar olduğu Sarıyer’de AK Partili bir meclis üyesinin rekor oyla encümene seçilmesine tepki gösteren partililer CHP Genel Merkezi’nin faks yağmuruna tuttu.

A+A-

CHP’lilerin mecliste çoğunlukta olmasına rağmen AK Partili Meclis Üyesi Yakup Güngör Mutlu’nun rekor oyla encümene seçilmesinin yankıları CHP’de kriz etkisi yarattı. Partililer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in aleyhine CHP Genel Merkezi’ni faks yağmuruna tuttu. Cuma günü meclise gelecek olan Sarıyer Belediyesi’nin 2012 yılına ait faaliyet raporunun geçmesi riske girdi.  CHP’den en az 9 meclis üyesinin toplantıya katılamama durumu var. 

Kaptanoğlu’nun hazırladığı rapor genel merkeze bomba gibi düştü
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve tüm Genel Başkan Yardımcılarına Sarıyer Beleyesi Başkan Vekili Hayati Kaptanoğlu ve Meclis Üyesi Hacı Mehmet Bayraktar imzalı denetim komisyonu raporu da fakslandı.  Raporda belediyede başkan yardımcıları ve müdürlerin yolsuzluk yaptığına ve belediyeyi zarar uğrattığına dair ifadeler yer alıyor. CHP Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç ve Gökhan Günaydın Sarıyer’i mercek altına aldı. Öte yandan birçok kişinin bu raporu da alarak belediyenin içinin çeşitli usulsüzlüklerle boşaltıldığına yönelik Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağı belirtiliyor.


Partililer tepkili!
Partililerin CHP Genel Merkezine gönderdiği fakslarda Belediye Başkanı Şükrü Genç’e ağır bir şekilde eleştirdiği belirtiliyor. CHP’li belediyenin olduğu bir yerde AK Partili bir meclis üyesinin rekor oyla encümene seçilmesine tepki gösteren partililer, “20 kişiyi idare edemeyen bir belediye başkanı Sarıyer’i nasıl idare edecek. CHP Sarıyer’de büyük oranda kan kaybediyor. 2014 neredeyse hayal olacak duruma geldi” gibi ifadelerle genel merkezi göreve çağırdı. Bu şekilde 1000’e yakın faksın genel merkeze gittiği belirtiliyor.


Meclis üyeleri ikna edilmeye çalışılıyor
CHP’de yoğun telefon trafiği başladı. Meclis üyelerinin faaliyet raporuna olumsuz oy vermemesi için ikna odaları kuruldu. Meclis üyelerinin Maslak’taki 154 adayı bahane göstererek meclise gitmeyecekleri gelen bilgiler arasında. Bilindiği gibi kaçak plazanın da içinde bulunduğu 154 ada İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçerken CHP grubu orada olumsuz oy vermişti. Ancak Şükrü Genç’in CHP’nin büyükşehirdeki kararını es geçip Sarıyer’de geçirmeye çalışması meclis üyelerini rahatsız etti.


Şükrü Genç’ten 154 oyunu
Şükrü Genç’in kaçak plazaları yasallaştırmak için 154 ada ile ilgili plan tadilatını faaliyet raporunun olduğu güne denk getirmesi CHP’de siyasi bir oyun olarak algılanıyor. Bilindiği gibi Şükrü Genç’in kaçak plazanın sahipleri ile gizli görüşme yaptığı ortaya çıkmıştı.

CHP’den 9 kişinin toplantıya katılmaması durumunda AK Parti ve MHP’lilerin çoğunluğu ile faaliyet raporu ret olacak.

Öte yandan Sarıyer'de saygınlığı ile bilinen CHP'li Hayati Kaptanoğlu'nun belediyede tespit ettiği usulsüzlüklerden dolayı başkan vekilliğini bir daha yapmayacağı da gelen bilgiler arasında...

Bu haber toplam 6115 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

2 Yorum