1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'de listelere tepki giderek büyüyor!
CHPde listelere tepki giderek büyüyor!

CHP'de listelere tepki giderek büyüyor!

3365 üyenin oy kullandığı CHP’deki eğilim yoklamasında sıralamaya girenlerin CHP Genel Merkezi ve Şükrü Genç tarafından çizilmesine tepkiler dinmiyor.

A+A-

Listedeki isimlerin, Şükrü Genç’in akrabaları ve çocuklarının ortağı olduklarını söyleyen CHP’liler partideki antidemokratik uygulamaya tepki gösterdi. İsmi çizilenler ise İlçe Seçim Kuruluna dilekçe ile itiraz etti.

Sandıktan çıkan iradeye müdahale edildi

İlçe Başkanı Mehmet Deniz basın açıklamasında sandıktan çıkan iradeye kimsenin müdahale etmeye hakkının olmadığını söyleyerek zehir zemberek açıklamalarda bulundu: “Yaklaşan yerel seçimler öncesinde böyle bir noktaya geldiğimiz için üzgünüm ancak, Genel Merkezimizin genelgesi ile demokrasi şöleni adı altında gerçekleştirdiğimiz 3365 partilimizin katıldığı eğilim yoklamasında sandıktan çıkan arkadaşlarımızın meclis üyeliği listesinde olmaları gereken yerlerde bulunmamaları bu kararı almama neden olmuştur. Sandıktan çıkan iradeye kimsenin müdahale etmeye hakkı yoktur” dedi. Denz açıklamasına şöyle devam etti:
 

12 kişi çizik yedi!

YSK’ya sunulmak üzere hazırlanan Sarıyer meclis üyesi aday listesinde 33 kişinin belirlenmesinde, eğilim yoklamasına katılan ilçe yönetimimizin belirlediği 88 kişilik liste; daha önce aday adaylarının tümünün yer aldığı toplam 157 kişiyi kapsayan liste ve dolayısıyla 69 kişilik eğilim yoklamasına katılmayan kontenjan adayları listesi incelendiğinde, bu aykırılık açıkça ortaya çıkmaktadır.
 
Yine belirtmeliyim ki, 33 kişilik meclis üyeliği adaylıklarına eğilim yoklamasında seçilen 17 kişilik listeden sadece 5 kişi, SEVİM YALINKILIÇ 3. sırada, MUSTAFA OKTAY AKSU 4. sırada, SEVİM ÇELEBİ 5.sırada, NİHAL NEVRUZ 10. sırada ve NİHAN SABAZ 27. sırada yer almıştır.
 
Diğer 12 kişiye demokratik olmayan bir haksızlık söz konusudur. Eğilim yoklamasına katılıp da seçilemeyen birçok kişi, sözde kontenjan adayı gibi meclis üyeliği adaylıklarına getirilmişlerdir.
 
AYSİN GÜNEN, eğilim yoklamasında 51. sırada yer almış ve seçilmemişken, meclis üyeliği adaylığına 17. sıradan girmiştir.
DERYA BEYOĞLU, eğilim yoklaması listesinde 19. sırada yer almış ve seçilmemişken, meclis üyeliği adaylığına 29. sıradan girmiştir.
EKREM TEKÇE, eğilim yoklaması listesinde 86. sırada yer almış ve seçilmemişken, meclis üyeliği adaylığına 18. sıradan girmiştir.
FADİK EKER, eğilim yoklaması listesinde 11. sırada yer almış ve seçilmemişken, meclis üyeliği adaylığına 8. sıradan girmiştir.
FADİME AY, eğilim yoklaması listesinde 16. sırada yer almış ve seçilmemişken, meclis üyeliği adaylığına 25. sıradan girmiştir.
HÜSEYİN KORKMAZ, 157 kişilik aday adayları listesinde dahi ismi yok iken, eğilim yoklaması listesinde 65. sırada yer almış ve seçilmemişken, meclis üyesi adaylığına 32. sıradan girmiştir.
KUBİLAY AKSAK, eğilim yoklaması listesinde 11. sırada yer almış ve seçilmemişken, meclis üyeliği adaylığına 30. sıradan girmiştir.
MUSTAFA BALCI, eğilim yoklaması listesinde 21. sırada yer almış ve seçilmemişken, meclis üyesi adaylığına 14. sıradan girmiştir.
SEFER ÖZTÜRK, eğilim yoklaması listesinde 78. sırada yer almış ve seçilmemişken, meclis üyesi adaylığına 26. sıradan girmiştir.
NİYAZİ TOMBA, meclis üyesi adaylığına 12. sıradan giren kişi, hiçbir listede yoktur ve kimdir?
VEYSEL YEŞİL, meclis üyesi adaylığına 15. sırada giren kişi, hiçbir listede yoktur ve kimdir?
SALİH AKINCI, meclis üyesi adaylığına 16. sırada giren kişi, hiçbir listede yoktur ver kimdir?
GÖKAN ZEYBEK, eski meclis üyesi, meclis üyesi adaylığına 1. sırada girmiştir. Ancak hiçbir listede yer almamıştır.

Yukarıda isimleri geçen 16 partilimizin demokratik teamül dışında antidemokratik yöntemle meclis üyeliği adaylıklarına getirilmeleri, kontenjan sıraları düzenlenirken liste dengesinin sağlanması açısından büyük önem taşıdığı sözü edilen genelgede yer alan parametrelerin dikkate alınmadığını ve kontenjan adaylarının niteliklerinin incelenmediği ve haksızlık yapıldığını açıkça göstermektedir.
 

Oy kullanan üyeler tepkili

Eğilim yoklamalarında oy kullanan parti üyeleri ise, “Madem bizi dikkate almayacaklardı, masa başında rant hesabı ile liste hazırlayacaklardı bizi neden kandırdılar. Kendimizi kandırılmış hissediyoruz. Demokrasiden bahseden bir partinin dönme dolaplarla çıkar hesaplarına girmesi bizleri derinden üzdü. Madem oyumuzun bir değeri yok 30 Mart'ta sandığa gitmeyiz olur biter” diye konuştular. 
Bu haber toplam 6172 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

2 Yorum