1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP’de Kaçak Plaza gerginliği
CHP’de Kaçak Plaza gerginliği

CHP’de Kaçak Plaza gerginliği

Sık sık plan tadilatlarıyla gündeme gelen Sarıyer Belediyesi’nde yaşanan Eczacıbaşı krizi yeniden kapıda. Bu seferki krizin adı ise: Kaçak Plaza…

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun parsel bazındaki plan tadilatlarına karşı olmasına rağmen bu konudaki tavrından vazgeçmeyen Sarıyer Belediyesi kaçak plazaya ruhsat vermekte bir hayli kararlı. 1 Ağustos Pazartesi günü yapılacak olan meclis toplantısının gündemine alınan plan tadilatı CHP’li bazı meclis üyelerinin tepkisini topladı. Şaibeli olduğu ve ortada yüklü miktarda para döndüğü iddialarından sonra şaibeye bulaşmak istemeyen bazı meclis üyelerinin söz konusu plan tadilatının meclisten geçmesine karşı olduğu gelen bilgiler arasında.

Mehmet Deniz meclis üyelerini ilçeye çağırdı
Öte yandan daha önce grup toplantılarını ilçe binasında yapacağının talimatını veren CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz gönderdiği yazı ile tüm meclis üyelerini ilçe binasına çağırdı. Cuma günü 19.00’da ilçe binasında yapılacak grup toplantısında özellikle kaçak plaza ile ilgili maddenin görüşülmesi bekleniyor. Bu konuda grup kararının alınması durumunda buna karşı çıkan meclis üyelerinin grup kararına aykırı davranmamak için toplantıya girmeyebileceği de gelen bilgiler arasında.

chpgrup_988580285.jpg

CHP 19’u bulmak zorunda
AK Parti ve MHP meclise girmezse durum ne olur? İşte Sarıyer'de siyasi kulislerde bu sorunun cevabı aranıyor. Aldığımız bilgilere göre; Meclisin toplanması için 19 meclis üyesinin meclis toplantısındaki yoklama defterine imza atması gerekiyor. Bu durumda şuanda 20 meclis üyesi bulunan CHP fire verirse meclisi toplamada bile sıkıntı yaşayabileceği yönünde bir hava hakim… Grup kararı alınması durumunda CHP’de en az 5 meclis üyesinin toplantıya girmeyebileceği de gelen bilgiler arasında.

Belediye kanununda yer alan toplantı ve karar yeter sayısı aynen şöyle: MADDE 22.- Belediye meclisi, üye tam sayısının salt çoğunluğuyla toplanır ve katılanların salt çoğunluğuyla karar verir. Ancak, karar yeter sayısı, üye tam sayısının dörtte birinden az olamaz. Oylamada eşitlik çıkması durumunda meclis başkanının bulunduğu taraf çoğunluk sayılır. Gizli oylamalarda eşitlik çıkması durumunda oylama tekrarlanır, eşitliğin bozulmaması durumunda meclis başkanı tarafından kur’a çekilir. Meclisin toplanmasında, üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde başkan, gün ve saatini tespit ederek en geç üç gün içinde toplanmak üzere meclisi tatil eder. Gelecek toplantı, üye tam sayısının dörtte birinden az olmayan üye sayısı ile yapılır.

AK Parti ve MHP’nin tavrı ne olacak?
Hatırlanacağı gibi AK Parti grubu Eczacıbaşı projesi görüşülürken “Ortada şaibeli bir durum var” diyerek meclisten ayrılmıştı. Ancak yoklama listesine imza attıkları için salt çoğunluk sağlanmıştı ve MHP’nin “Evet” oyu ile plan tadilatı meclisten geçmişti. Ancak MHP, 154 ada ile ilgili plan tadilatına sıcak bakmıyor. Geçtiğimiz aylarda MHP’li Osman Güloğlu, Maslak’taki kaçak Plaza’nın plan tadilatı ile ilgili şok bir iddia ortaya atmış ve “Şaibelere göre bu işin çözülmesi için yüklü miktarda para teklif edilmiş” demişti.

Sarıyer’in önde gelen siyasetçilerinin yorumu ise aynen şöyle: “Bu şaibeli iddialardan sonra meclise giren meclis üyelerinin evet ya da hayır oyu kullanması önemli değil. Giren herkes şaibeye evet demiş olacak”

CHP’liler: “20 yıllık kaçak binayı aklamak bize mi kaldı?”
Belediyenin bu binayı yasallaştırmak için uğraşmasına tepki gösteren birçok partili Sarıyer Manşet’e yaptıkları açıklamada, “20 yıllık kaçak binayı aklama derdi CHP’ye mi kaldı. Hem yatay hem dikey olarak kaçak halde olan neredeyse elle tutulur bir hali bulunmayan binanın aklanması için mi, yoksa gecekonduda oturan vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için mi emek verdik. Kimse bizim emeklerimizi harcayamaz. Yıllardır burayı yöneten AKP neden yasallaştırmadı. Yolsuzluk soruşturması geçiren bir belediye halen bu işlerle uğraşıyorsa bu ne cesarettir. Yazık günah değil mi?” diye konuştular.

İmar komisyonunun raporu ne yönde?
Konuyla ilgili telefonla bilgi aldığımız İmar Komisyonu Başkanı Erdal Sarıgöl, “Yasal olarak bir dosya en fazla 2 ay komisyonda kalabiliyor. Bu nedenle gündeme alındı. Ancak rapor konusunda net bir tavrımız yok, tek başına alabileceğim bir karar değil. Parti gruplarından çıkacak olan karar raporun durumunu belirleyecek” dedi.

Tüm bu gelişmelerden sonra 7 yıldız kalitesinde hizmet veren Windowist Tower’da yer alan lüks Restaurant’ı kimin işleteceği ise ayrı bir soru işareti olarak akıllara takıldı....

GELİŞMELER YİNE SARIYER MANŞET'TE OLACAK!...

Bu haber toplam 981 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT