1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Cevizlerinizi Bizden Temin Edin
Cevizlerinizi Bizden Temin Edin

Cevizlerinizi Bizden Temin Edin

A+A-

Günümüzde aşılı ceviz ve aşılı badem fidanlarının üretilmesinde dikkat edilen ilk önceliklerden birisi de bu fidanların hastalıklardan ve birçok zararlardan uzak tutularak üretiliyor olmasıdır. Fidanların bu ilkeler doğrultusunda üretilmesi sonucunda yaklaşık 300.000 fidan yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere pazarlanarak hem ülkeye ekonomik kazanç sağlarken hem de müşterilere fayda sağlamaktadır. Satın alınan ceviz fidanı dikileceği toprak özelliklerine ve iklim şartlarına göre temin edilir. Genellikle bu fidanları yurtdışından ithal ederken zamanla ülkemiz tarafından ithal edilen ürün olması bu konuda oldukça mükemmel sonuçlar çıkaran fidanlar yetiştirdiğimizi göstermektedir. Sizlerde fidan almayı planlıyorsanız yapmanız gereken bu konuda uzmanlaşmış fidan yetiştiricilerini tercih etmektir.

Ceviz Fidanlarının Çeşitleri

Ülkemizde var olan fidan çeşitleri, bu konuyla bağlantısı olan kurum ve kuruluşlar tarafından sertifika verilerek üretilmektedir. Ceviz çeşitlerinden yerel olarak bahsedilen Yalova cevizi, Şebin cevizi, Bilecik cevizi, Kaman cevizi gibi çeşitler yer almaktadır. Bu fidan çeşitleri 20 yılı aşkın süredir yörelere göre ismine uygun olarak dikimi yapılarak çoğaltılmaktadır. Çeşitlerine göre de ceviz fidanı fiyatları değişiklik göstermektedir. Bunun dışında ülkemizde yetişebileceği düşünülen ceviz çeşitleri yurt dışından anaç halinde getirtilmiştir. Bu getirtilen anaçlar ülkemiz topraklarında dikilerek uygun olup olmadığı test edilmiştir. Ardından da yetişebilen fidan çeşitlerinin de üretimi sağlanmıştır. Bu ithal fidan çeşitlerine, Chandler fidanı, Fernor fidanı, Pedro fidanı, Franquette ve Fernette fidanları da örnek verilebilir.

Sertifikalı Fidanlar

Üretilen fidanlar aşılı ve tüplü olarak üretilmekte ve birinci sınıf kalitede olan sertifikalı ceviz fidanı ismine doğru üretilmektedir. Sertifikalı üretilen birkaç ceviz çeşitlerinden bahsedecek olursak; Fernor cevizi: Fransa kökenli olup bahar donmalarına karşı oldukça dayanıklı, sık dikime uygun, soğuk iklim cevizi olarak da adlandırılmaktadır. Bilecik cevizi: kıyı bölgeleri dışında her bölgede dikildiğinde verim alınır ve 10 metre aralıklarla dikimleri gerçekleşir. Pedro ceviz: Fransız kökenlidir. Sık dikime uygun, soğuklanma süreleri kısa ve 1000 metre rakıma kadar çıkan bölgelere dikilmesi uygundur. Kaman cevizi: kıyı bölgeleri hariç her bölgeye uygun dikimi yapılabilir. Dik ve yayvan olarak büyüdükleri gibi 10 metre aralıklar biçiminde dikimi gerçekleştirilebilir. Ceviz fidanı ekimi- dikimi için http://www.cevizfidani1.com/ adresini inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Seo uzmanı

Bu haber toplam 2489 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT