1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Çatı Penceresi Çatı Katını Verimli Kılar
Çatı Penceresi Çatı Katını Verimli Kılar

Çatı Penceresi Çatı Katını Verimli Kılar

Çatı penceresi, çatı katınızı atıl eşyalarınızın kaderine terk edildiği bir depo olmaktan kurtarır ve çatınızdan en iyi verimi alabilmenizi sağlar.

A+A-

Çatı penceresi; karanlık tavan araları ve ihtiyaca binaen çatı katlarındaki bazı bölümleri aydınlatmak ve gün ışığından maksimum seviyede yararlanılarak ortamı daha yaşanabilir hale getirmek için neredeyse 80 yıldır kullanılan harika bir çözümdür. Çatı pencereleri her ne kadar aynı amaca hizmet etse de günümüzde farklı kullanım tipleriyle karşımıza çıkmaktadır. Çatı penceresinden alınması beklenen en yüksek verim işçiliği çıkartan ustanın marifetli elleriyle doğru orantılı olduğu gibi imalatta kullanılan materyallerin sağlamlığı ve uzun ömürlülüğü de göz ardı edilmemelidir. Nitekim çatılar kullandığımız evlerin doğa olaylarından en çok etkilendiği kısımlarıdır dolayısıyla dışarıda yağan yağmurun çatı penceresi aracılığıyla içeriye girmesini istemediğimizden kullanılan malzeme ve işçilik son derece önemlidir.

Ev hanımları tarafından binbir güçlük ve bazen önemli tehlikeler atlatılarak temizlenmeye çalışan oda pencerelerinin aksine çatı pencereleri çok daha ergonomik ve temizlik açısından açılıp kapanması pencerenin orta kısmında bulunan karşılıklı iki menteşe yardımıyla gerçekleşen, camın neredeyse tam bir tur dönerek kullanıldığı pencere modellerinde daha kullanışlı olmaktadır.

Çatı penceresi sanılanın aksine özellikle soğuk kış günlerinde kullanıldığı alanda ısı kaybına neden olmaz. Çatı ile aynı eğimde monte edilen çatı penceresi, yağışlı havalarda yağan yağmurun üzerinden kayıp gitmesini sağlayarak içeriye su almazken aynı şekilde soğuk hava akımından kullanıcıların etkilenmesinin de önüne geçer. Basık tavan aralarında kullanılan çatı pencereleri çıplak el ile kontrol edilebildiği gibi insan elinin uzanamayacağı daha yüksek alanlara yerleştirilen çatı pencerelerinde daha kolay kullanım sağlamak için teleskopik uzatma çubukları kullanılmaktadır.

Çatı penceresinin, çatı katınızı atıl eşyalarınızın kaderine terk edildiği bir depo olmaktan kurtarması ve çatınızdan en iyi verimi alabilmeniz için mutlaka uygulanması gereken bir çözüm olduğunu bilmeniz gerekir.

Kaynak: catipenceresi.net

Bu haber toplam 2490 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT