1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Canarıkan’dan MANŞET sorusu
Canarıkan’dan MANŞET sorusu

Canarıkan’dan MANŞET sorusu

Sarıyer halkı Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Sarıyer Manşet Gazetesi’ne karşı belediye bilgisayarlarında uyguladığı sansürü konuşuyor. AK Partili Halil Canarıkan da konuyla ilgili meclise soru önergesi verdi.

A+A-

Sarıyer Manşet Gazetesi’ne karşı açtığı tüm davları kaybeden Şükrü Genç bu kez çareyi gazetemizin internet sitesine belediye bilgisayarlarında sansür uygulamakta buldu. Sarıyer’in en çok okunan internet haber sitesi www.sariyermanset.com 'un erişimi, belediye çalışanlarının performansı bahane gösterilerek engellendi. Sarıyer halkı ve haber alma hakkı elinden alınan belediye personeli Şükrü Genç’e tepki gösteriyor. AK Parti Meclis Üyesi Halil Canarıkan da bu konuda belediye meclisine soru önergesi verdi.

Canarıkan: "Sarıyer’de yerel basın ivme kazandı bunu engellemeyin"
Canarıkan soru önergesinde Sarıyer’deki yerel basının kaliteli yükselişine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: "Yerel basınımız Sarıyer için oldukça önemlidir. Diğer ilçelere nazaran burada yakalanan kalite ilçemiz açısından oldukça sevindirici bir durumdur. Buradan tüm gazeteci arkadaşlarımı tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Bizler yerel yöneticiler olarak kamu görevi yapan bu arkadaşlarımızın eleştirilerini başımızın üstüne koyup, yapılan tüm yorumları dikkate almalıyız. Bu, demokrasinin de bir gereğidir. Yerel basınımız Sarıyer’de böylesi kaliteli bir süreç yakalamışken, İstanbul’un diğer ilçeleri bile yerel gazetelerimizin bu performansına gıpta ile bakarken, bizler kamu görevi yapan gazetelerimizin önüne engeller koymamalıyız.


 
Sarıyer’in en etkili sitesi belediyede neden engellendi
Sarıyer’imizin en etkili gazetelerinden biri olan Sarıyer Manşet Gazetesi’nin internet sitesi sariyermanset.com ve yine ilçemizde yayın yapan sariyerguncel.com internet haber sitelerinin belediyedeki bilgisayarlarda erişimi engellenmiştir. Belediyeden bu sitelere girildiğinde ekranlara “Sarıyer Belediyesi’nin Bilgi İşlem Müdürlüğü’nce erişimi engellenmiştir” yazısı çıkmaktadır. Direk Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç’in talimatı ile yapıldığı söylenen bu engelleme suçtur. Belediye personelinin haber alma hakkını engellemektir. Seçim döneminde ve sonrasında bu kürsüde yaptığı konuşmalarda “Sarıyer’i yerel basınla birlikte yöneteceğiz” sözlerini buradan sayın başkana hatırlatmak istiyorum.

Mahkeme de başkanı haksız buldu
Yine Sayın Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Sarıyer Manşet Gazetesi hakkında açtığı davaları kaybettiği ortadadır. Sarıyer Belediyesi yerel basınımıza güç katmak yerine, onların önünü gerek davalarla gerekse erişim engellemeleriyle kesmek istemektedir. Eleştirilerde haksız bir durum varsa bunun yolu tekzip ya da yargıdır. Açtığınız davaları tek tek kaybetmeniz sizin haksızlığınızı da ortaya koymaktadır.

Manşet'e karşı kaybettiğiniz mahkeme masraflarını kim ödeyecek?
Canarıkan önergesinde belediye başkanı Şükrü Genç’e şu soruları yöneltti:
"Belediyenin bilgisayarlarında diğer gazetelere herhangi bir erişim yasağı uygulamazken, neden sadece bu iki gazeteye erişim yasağı uyguladınız?
Belediye personelinin haber alma hakkına hangi hakla ipotek koyuyorsunuz?
Sayın Genel Başkanınız basın özgürlüğünden bahsederken sizin gazetelere karşı uyguladığınız bu sansürler partinizin samimiyetsizliğini ortaya koymuyor mu?
Sarıyer Manşet'e karşı kaybettiğiniz toplam 150 bin TL’lik iki davanın masraflarını kendi cebinizden mi yoksa belediyenin kasasında mı ödeyeceksiniz?

Öte yandan Sarıyer Manşet Gazetesi’nin sahipleri Vedat Özdemir ve Ömer Canıbeyaz da sansürcü belediye başkanı hakkında gerekli hukuki süreci başlatacaklarını belirttiler.

Bu haber toplam 623 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT