1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?
Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

A+A-

Çalışmayan kişiler kredi çekebilir mi? Bu konuda çok fazla soru soruluyor bilgiler aktaralım. Bankalar ihtiyaç, ev, araç kredisi gibi pek çok kredi çeşidi verirler. Bankaların müşterilerine kredi vermeleri için onlara bir sebep vermek zorundasınız. Bordrolu olarak çalışan kişiler için gelir ve gider dengesi belli ve kayıtlı oldukları için bankalardan kredi talep etmeleri ve almaları daha kolay olacaktır. Size en uygun kredi veren kurumlar listesine bir gözatabilirsiniz.

Kredi alabilmeniz için sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyor olmanız gerekiyor. Bankalar kredi vermeden önce sizin maddi geliriniz ile ilgili çalışma yapar. Aylık gelir, çekmek istediğiniz kredi tutarı ve ödeme gücünüz kredi sonucunu belli edecektir. Çalışmayan ya da sigortalı olmayan tüketiciler tarafından Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kredi notu hesaplama servisi işte tam bu konuda size rehber olma niteliği taşıyor.

Gelir Belgelemek Zorundasınız

Bankalar direkt olarak sizin geliriniz ile ilgilenir ve sizlerden bu geliri resmileştirmenizi ister. Çalışıyorsanız bordro çalışmıyorsanız aylık gelirinizi resmi olarak kanıtlamanızı ister. Kişi çalışmıyorsa bile, mutlaka bir belgeli gelir sahibi olması ve bu belgeyi bankaya getirmesi gerekmektedir.

Eğer bir ya da birden fazla gayrimenkul sahibi iseniz oldukça şanslı sayılırsınız. Çünkü bankalar ipotek yolu ile size kredi vermek isteyebilir. Ev, arsa, tarla ya 2011 ve üzeri model bir araca sahipseniz bu aracı ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz. Kredi ödemenizi bitirene kadar ipotek verdiğiniz mülkü satmanız mümkün olmayacaktır. Bankalar kredi vermek için size sigortalı işte çalışma zorunluluğu getirmez. Yani buradan yola çıkarak kredi çekmek için sigortalı bir işte çalışma zorunluluğu vardır diyemeyiz. Sigortalı olmak sadece bir avantajdır. Bankaların ilk olarak baktığı şey sizin aylık ne kadar geliriniz olduğu ve bu geliri kanıtlayabilmenizdir. Bunun dışında bankalar çekmek istediğiniz kredi tutarını ve aylık gelirinizi hesaplarlar. Oturmuş olduğunuz evin size ait olması ve herhangi bir bankada belli bir miktar paranızın olması ekstra avantaj olacaktır.

Kredi çekmek istediğiniz bankada vadeli bir hesabınız var ve bu miktar yüksek ise kesinlikle çok büyük bir avantaja sahipsinizdir. Özellikle 1 yıl ve üzerinde vadeli hesabınızda ki paraya dokunmadıysanız istediğiniz krediyi alabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT