1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Bursit Nedir?
Bursit Nedir?

Bursit Nedir?

A+A-

Bursitin ne olduğunu yazmadan hemen önce kısa bir bilgi verelim. Vücudumuzun eklem bölgelerinde; tendon ve kasların altında,  özellikle dizler, dirsekler ve omuzlarda,  bursa adında yumuşak doku kesecikleri bulunur. Bir nevi yastık görevi görürler. İşte bu keseciklerin aşırı zorlanma yada darbe alması sonucu keselerinin iltihaplanmasıyla oluşan duruma da bursit denir. Erken teşhis konulması halinde tedavisi kolay olup, geç kalındığında iltihap büyüyerek akut ya da kronik bir sorununa dönüşebilir. Genelde yaşlılar olsa da herkesi etkileyebilir. Örneğin bir futbolcunun koşarken dizindeki eklemleri çok fazla zorlaması sonucu da oluşabilir. Bursit ağrı ve hareketlerin kısıtlanmasına neden olsa da hayatı tehdit eden bir durum değildir. Diz ağrısında olduğu gibi tedavisi olan bir sağlık problemidir.

Bursit rahatsızlığı olanlar genellikle eklem yerlerindeki ağrı, sertlik hissi, şişlik ve hareket kısıtlanması gibi şikâyetler üzerine doktora başvururlar.  Günde birkaç defa veya birkaç günde bir görülebilir. Ancak ağrıların birdenbire artması veya eklemlerin aniden hareketsiz kalması gibi durumlarda geç kalınmadan en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Genellikle istirahat ve ağrılı yerlere buz koyma gibi uygulamalarla sonuca ulaşılsa da tedavisi daha çok nedenlere bağlıdır.  Duruma göre eklemlere binen basıncı azaltmak maksadıyla baston yada uygun protezler kullanılabilir. Eğer sorun birkaç aya rağmen devameder veenfeksiyon da varsa kortizon uygulaması veya doktor kontrolünde ufak cerrahi bir müdahale ile iltihabı yok etmek gerekebilir.

Bursit’i önlemek için bir takım tedbirler uygulayabiliriz. Çok uzun süre aynı pozisyonda kalmamak ve mümkünse her 20-40 dakika bir pozisyon değiştirmek.  Bir eklemimiz ağrıdığı anda yaptığımız eylemi durdurmak, yoğun egzersiz öncesinde esneme ve ısınma hareketleri yapmak, size ve yaptığınız spora uygun malzemeler kullanmak, ani hareketlerden kaçınmak gibi bir takım basit önlemlerle bu rahatsızlığa neden olan riskleri minimum seviyeye indirebiliriz. Diz kireçlenmesi gibi birçok kişide sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Bu haber toplam 1243 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT