1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Burlumbuş Otu Nedir? Nerede Yetişir?
Burlumbuş Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Burlumbuş Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Burlumbuş otu ilkbaharda ve orta Toroslarda yetişen, insan sağlığı için faydalı olan bitki türlerindendir. Özellikler bu doğal otlardan elde burlumbuş jeli ağrıları hafifletici etkileri ile bilinmektedir.

A+A-

 

 

Burlumbuş otu ilkbaharda ve orta Toroslarda yetişen, insan sağlığı için faydalı olan bitki türlerindendir. Özellikler bu doğal otlardan elde burlumbuş jeli ağrıları hafifletici etkileri ile bilinmektedir.

Burlumbuş otu nedir? Nerelerde yetişir?

Karaman’da yetişen ot, hastalıklar üzerinde etkilidir. Çiğ olarak tüketilme özelliği olan bitki yemek olarak da yapılabilir. Karaman’ın köylerinde yaşayan insanların önemli gelir kaynaklarından biri olarak gösterilir. Köy hayatında yaşam şartları tahmin edildiğinden daha zordur. Dolayısı ile köyde yaşayan halk gelir anlamında çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu otun ağrılar üzerindeki etkisi anlaşıldıktan sonra köy halkı otu toplayarak gelir kapısı olarak görmeye başlamışlardır. Kendi başına yetişmekte olan ot, sofralarda yer alarak kişilerin yaşamında yer edinmeye başlamıştır. Bu ot haricinde sıklıkla tüketilen bitkiler arasında dedesakallı, su teresi, sirken, yarpız, gelincik ve semizotu yer alır.

Burlumbuş otu nasıl toplanır?

Tarlada çalışan kadınlar arta kalan zaman dilimlerinde bu bitkiyi toplayarak pazarda satmaktadır. Bitkiler börek, yemek ve salatalarda kullanılmasının yanında alternatif tıpçıların da dikkatini çekmektedir. Alternatif tıp genelinde önemli bir yere sahip olan birbirinden farklı bitki şifa verme özelliği barındırır. Ocak ayında yetişmeye başlayan bitki nisan sonuna kadar toplanabilir. Karaman’da bazı bölgelerde fazlaca bulunan otun toplanması için diğer köylerden kişiler gelmektedir.

Burlumbuş otu neye iyi gelir?

Eklem rahatsızlıkları için kullanıldığı söylenebilir. Bahar ve yaz mevsiminde kendi başına yetişen bitki sofraları zenginleştirmektedir. Torosların eteklerinde çok ya da az biçimde yetişen bu bitki ilk olarak ocak ayında çıkar. Nisan ayına kadar ise Torosların güney kesimlerinde görülmesi kaçınılmazdır. Özelliğinden biri soğanlı bir ot olmasıdır. Bunun yanı sıra yaprak ve kök kısımlarında kaygan halde sıvının olduğu belirtilir. Otla ilgili herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Halk kendi deneyimlerinden yola çıkarak bitkinin ağrıları azalttığını ifade etmektedir. Tüketilmesi hedeflenen miktarda toplanan ot aynı zamanda toplayan kişinin dostlarına gönderilebilir.

Burlumbuş otu nasıl kullanılır?

Salatası ve böreği dışında çorbası yapılan ot, ekmek arası yapılarak çiğ şekilde tüketilmektedir. Bazı insanlar otların bir bölümünü buzdolabında saklamaktadır. Zaman içinde kullanımı yaygın hale gelen otun kullanım talebi artmıştır. Bahar mevsimi köylü insanlar için gelir kaynaklarının azaldığı bir süreç olduğundan dolayı bu otun gelirinden yararlanır hale gelmişlerdir. Otun faydaları duyuldukça kullanımı da artış göstermiştir. Her sene bilinirliği biraz daha artan otun fiyatı güncel olarak değişse de genellikle kilosu yirmi liraya satılmaktadır. Uzak mesafeden akrabası gelen kişiler otu derin dondurucuda saklayarak sevdiklerine ikram etmektedirler. Lezzet olarak da önemsenen bitkinin bahar aylarında böreği yapılmaktadır. Buzdolabında saklanan ot tercihe göre yaz mevsiminde dahi tüketilebilmektedir. Genel olarak burlumbus otu kullanıcı yorumları incelendiğinde eklem bölgesindeki ağrılardan şikayetçi olan kişilerin bu doğal ot ile yapılmış olan burlumbuş jelini kullandıkları ve oldukça memnun kaldıkları görülmektedir. Sizler de ağrılarınızı hafifletmek istiyorsanız bu kremi inceleyebilirsiniz.

Bu haber toplam 2856 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT