1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Boykotlu kongrenin anatomisi
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Boykotlu kongrenin anatomisi

A+A-

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ  

Nedenleri tam olarak bilinmese de Belediye ile CHP ilçe yönetimi arasında ciddi anlaşmazlıklar var. İlçe kongresinde ortaya çıkan fotoğraf Sarıyer’de iktidar olan CHP’nin kendi içerisindeki muhalefetinin tablosuydu. Aylardır ilçe örgütü ile belediye arasında esen soğuk rüzgâr o gün daha da sertleşti. Ortaya çıkan tabloda kongreye gelmeyen belediye ile yönetim listesinden taviz vermeyen ilçenin restleşmesi vardı.

Açık açık dile getirilmese de aylardır iki tarafta da ciddi bir mücadele devam etti. Bir tarafta belediye yönetiminden uzak tutulan bir ilçe örgütü, diğer tarafta da ilçeyi de ele geçirmeye çalışan bir belediye. Sabaha kadar süren toplantılarda hesaplar yapıldı. “Belediye desteklediği Mehmet Deniz’i aday çıkartacak” denilse de, “Kongre şölene dönüşecek” mesajları sanki bir uzlaşıyı gösteriyordu. Ancak beklenen uzlaşı gerçekleşmedi. Özellikle merkez grubunu da yanına alan Serdar Sarıoğlu belediye tarafına taviz vermedi. İl Genel Meclis Üyesi İzzet Bayraktar’ın “Hem savcı hem hakim olunmaz” sözleri belediyeden gelen istekleri kabul etmediklerinin de mesajı oldu.

Sevigen ne demek istedi?
Belediye’nin kongrede nasıl bir tavır takınacağı ise merak konusu oldu. Derken kongre saati geldi çattı. Reşitpaşa’daki Yılmazlar Düğün Salonu, CHP Milletvekili Mehmet Sevigen’in “Bu partinin iktidar olması için çaba harcayan ancak mülteci konumunda kalan isimsiz kahramanlar var. Burada onları görüyorum ve kendilerini selamlıyorum” sözleriyle yankılanırken, diğer taraf Cundalı Hasan’da balık keyfi yaptı. Sevigen’in bu sözleri genel merkezin de bu mücadeleden haberdar olduğunu gösterdi.

Seçimde DSP’ye çalışanlar yönetime mi alındı?
Belediye kanadına bakıldığında ise asıl tepkinin seçim sürecinde DSP’ye çalışan bazı kişilerin delege yapıldığı hatta yönetime alındığı yönünde. Hatta seçim döneminde CHP’den istifa edip, DSP’ye geçenlere “Bu kişiler partiye ihanet ediyor” deniliyordu. Duyumlara göre, Şükrü Genç, Serdar Sarıoğlu’ndan ricada bulunarak “Partiye yerel seçim sürecinde ihanet etmiş, çalışmamış kişilerin delege yapılmasını istemiyorum” demiş. Ancak Sarıoğlu, Genç’in bu ricasını dikkate almamış, hatta bu kişileri delege listesinden de öteye giderek yönetim listesine koymuş. Bunu belediye ile ilçe arasında iplerin kopmasına neden gösteren bazı partililer, “DSP’ye çalışanların belediyede işe girmesine karşı çıkan ilçe örgütü, bu kişileri yönetim listesine aldı. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” yorumunu yapıyor.
 

Yeni yönetimde merkez grubu ağırlıkta
Yeni ilçe yönetimine bakıldığında ise  “Sarıyer Merkez Grubu”nun ağırlıklı olduğu görülüyor. Merkez grubunun ilçe yönetiminde bu kadar etkin olması gerek ilçe de gerekse belediye hareketlilik yaratacak gibi. Özellikle muhalif tutumuyla bilinen bu grubun tavrı nasıl olacak bekleyip göreceğiz.

Bu yazı toplam 4337 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT