1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Boyacının maaşını vermediler
Boyacının maaşını vermediler

Boyacının maaşını vermediler

Belediye Başkanı Şükrü Genç’in maaşını vermeden kapıya koyduğu mağdur ayakkabı boyacısına sokak sahip çıktı.

A+A-

Sarıyer’de insanı şoke edecek bir sosyal belediyecilik örneği yaşandı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç iki ay boyunca ayakkabısını boyattığı Rıza Erarslan’ı parasını vermeden kapının önüne koydu. 2 aylık maaşını isteyen ayakkabı boyacısını bir daha içeri almayın diye de güvenliğe talimat verdi. Bazı belediye yetkilileri de “Git paranı cezaevindeki Recep Yel versin” dedi. Parasız ortada kalan mağdur boyacıya sokak sahip çıktı.

Ayakkabı boyacısı Rıza Erarslan’ın anlattıklarına göre; Şuan da tutuklu olarak cezaevinde bulunan Recep Yel 30.11.2010 tarihinde belediyenin iç temizlik işini alan şirketten işe aldı. Erarslan’a belediye personelinin ayakkabılarını boyaması ve tamiratı için görev verildi. Gelirler Müdürlüğü’nün önünde çalışmaya başlayan Erarslan, Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de olmak üzere günde en az 70 çift ayakkabı boyadı. Yüzlerce ayakkabının da tamiratını yaptı. Hiç kimseden 5 kuruş para almadı. Recep Yel düzenlenen operasyonda tutuklanınca olanlar oldu.

İki ay boyunca sigortalı çalıştığını sandı
Başından geçenleri Sarıyer Manşet Gazetesi’ne Rıza Erarslan şöyle anlattı: “30.11.2010 tarihinde Recep Yel beni ayakkabı boyacısı olaraktan Sarıyer Belediyesi’ne işçi olarak aldı. İç temizlikten gösterip ayakkabı boyacısı olarak çalıştırttı. Destek Hizmetler Müdürü Serdar Peker’i yanına çağırtıp beni iç temizlikten kaydımın yapılmasını söyledi. 53 gün sonra ise Recep Yel tutuklandı. Ben hiç maaş alamadım. Yel ’in tutuklanmasından sonra yeni şirketin listeleri geldi. O listelerde benim ismim geçmiyordu. Ben de Serdar Bey’in yanına çıktım ve ismimin listelerde olmadığını söyledim. O da ‘Zaten seni işe almadık’ dedi. Şok oldum. Ben de sigortalı ve maaşlı olarak çalışıyorum zannediyorum.

Halk gününde Şükrü Genç’e anlattım
Halk Günü’ne gittim. Başkanla görüştüm. Durumumu anlattım. Evimin olmadığını söyledim. Belediyede 2 ay boyacı olarak çalıştım beni şirkete kaydetmemişler ve 2 aylık maaşımı alamadım dedim. Şükrü Genç’te ‘Böyle bir şey olmaz’ dedi. Ben de ‘Sayın başkan senin ayakkabın da 6-7 kez boyamaya geldi. Ben onları boyadım, sen ayakkabılarını boyattığın insana para verdin mi’ diye sordum. O arada benim başvurumu Özel Kalem’e ilgilenmeleri için verdi. Sigortam yatmamış maaş alamamışım ben de çalışmayı bıraktım. Kimse ilgilenmedi.

Kadınlar evdeki ayakkabılarını bile getirip boyattı
İlk ayda günde 60-70 tane ayakkabı boyadım. Belediyede çalışan bayanlar evde ne kadar ayakkabıları varsa getirdiler. Kadın belediyede çalışıyor kocasının ayakkabılarını evden getirtip bana boyattırıyorlardı. Şükrü Genç’in ayakkabısını da odacısı İbrahim Bey getirirdi.

Askerdeki oğluma para gönderemiyorum
Asker çocuğuma bugüne kadar hiç harçlık gönderemedim. Miraç Büfe’den Allah razı olsun. Büyükdere esnafı bana sahip çıktı. Yemeklerimi onlar veriyor bir kuruş da para almıyorlar. En son Serdar Bey’in yanına gittim ve durumumu tekrar anlattım. Serdar Bey bana ‘Bir daha da buraya gelme, senin için yapacağımız bir iş yok’ dedi.

Başkan güvenliğe içeri almayın talimatı vermiş
Şükrü Başkan’la konuşmaya gittim ki güvenlikçiler beni içeri almadılar. Şükrü Başkan korumasına talimat vermiş. Boyacı kapıdan içeri girmeyecek diye. ‘Sarıyer Belediyesi bir vatandaşı demir kapıdan içeriye almıyorsa teessüf ederim o başkana’ dedim çıktım.

Cezaevindeki adamdan mı maaşımı alacağım?
Serdar Bey beni bu duruma düşürdü. Ben onlardan haraç istemedim alın terimi istedim. Benle niye uğraşıyorlar bunlar? AK Parti döneminde olsaydım ben 10 aydır maaş alırdım. 215 günüm var emekliliğime. Serdar Bey bana ‘Ben kendi adamımı işe alamadım, seni nasıl alayım’ dedi. ‘Git seni kim işe aldıysa maaşını da o ödesin’ dedi. Cezaevindeki adama beni maaş aldırmaya gönderiyorlar.

Hakkımı istiyorum
Benim hakkım neyse onu versinler. 53 gün ben oraya emek sarf ettim. Orada çalışan tüm personel benim orada çalıştığımı biliyorlar. Şinasi Yalçın bana ‘bugün git yarın gel’ diyerek 3 ay Hisarüstü’nden belediyeye yaya olarak geldim. Şükrü Genç Hisarüstü’nden beni çok iyi tanıyor.

Bu haber toplam 1265 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT