1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Boşanma Davası Hangi Gerekçelerle Açılabilir
Boşanma Davası Hangi Gerekçelerle Açılabilir

Boşanma Davası Hangi Gerekçelerle Açılabilir

Eskişehir boşanma avukatı denilince akla gelen tek hukuk bürosu olan Koçak Hukuk, boşanma ve aile hukuku konusunda önemli bilgiler paylaştı.

A+A-

Eskişehir boşanma avukatı denilince akla gelen tek hukuk bürosu olan Koçak Hukuk, boşanma ve aile hukuku konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Toplumu oluşturan en temel ve birincil unsur olan aile; toplum açısından son derece önemli bir kurumdur. Aile ile ilgili uyuşmazlıkların olağan olduğu gerçeğini bir kenara bıraktığımızda zaman zaman aile birliğinin derinden sarsılması ile de karşılaşabileceğimizi kabul etmeliyiz. Toplumda aile yapısını bozmadan “birlikteliği sonlandırmak” ise boşanmak ile mümkündür. Boşanma ve aile hukuku adı altında sizlere uzun yıllardır hizmet sunan Koçak Hukuk, boşanma ile ilgili bilgileri bizlerle paylaştı.

Boşanma Davası Hangi Gerekçelerle Açılabilir?

 

Özel boşanma

Altı aydan fazla uzun sürmüş terk hali, akıl hastalığına yakalanmak, cana kast ve fena muamele vakası, onur kırıcı davranış, suç işlemek, zina gibi haysiyetsiz yaşam sürmek gibi birçok konu; özel boşanmaya girer.

 

Anlaşmalı boşanma

 

Çocuklar başta olmak üzere aile birliğinin sonlandırılması için ortak karar alarak boşanma şeklinde anlaşmalı boşanma denir. Mali konulara kadar derin protokolleri barındıran anlaşmalı boşanma, mahkemeye başvurduktan sonra en kısa süren boşanma şeklidir.

 

Genel boşanma

Şiddetli geçimsizlik olarak da bilinen genel boşanma davası; taraflardan bir kişi tarafından açılır ve şiddetli geçimsizlik halini kanıtlamakla mükellef olur.

 

Eşlerden Biri Boşanmak İstemiyorsa Dava Nasıl İlerler?

 

Her zaman anlaşmalı boşanmaları ne yazık ki göremiyoruz. Eşlerden birisi; gerekli maddi gücünün olmaması, karşı taraftan intikam almak istemesi, sevdiğini iddia etmesi, alacaklarını alma yolunda boşanma sürecini araç olarak görmesi gibi çeşitli sebeplerden ötürü boşanmayı ret edebilir. Tarafların uzatması söz konusu olsa dahi hâkim, gerekli delilleri ve şahitleri dinledikten sonra kararını zaten bağımsız bir şekilde verecektir.  

 

Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir?

Evlilik birliği içerisinde doğmuş olan tüm çocukların velayetine hâkim karar verir. Öncelikli olarak çocuğun menfaatinin düşünüldüğü velayet aşamasında, hâkim birçok kriteri göz önünde bulundursa da genel olarak çocuklar; anneye verilir. Ancak, anneye verilen çocuklar bir daha alınamaz diye bir kaide yoktur. Velayet davası ile tekrar hâkimin, çocukların velayetini “maddi, psikolojik ve diğer koşullar” açısından değerlendirilmesi istenir ve nihai karar açıklanır. Türkiye’de genel olarak 6 yaşına kadar ki çocuklar; yüksek ihtimallerde anneye verilir. Bunun sebebi ise çocukların anne şefkatine ve bakımına ihtiyaç duymasıdır. Ancak, bu kesin hükmedilmiş bir kanun değildir, değişiklik gözlemlenebilir. Boşanma avukatı arıyorsanız bu adresten iletişime geçebilirsiniz: https://kocakhukuk.com/blog/en-iyi-bosanma-avukati-kim

 

Bu haber toplam 767 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT