1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Belediyeyi müteahhitler yönetiyor!
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Belediyeyi müteahhitler yönetiyor!

A+A-

 

 

CHP’li Meclis Üyelerinin denetim komisyonu raporunda tespit ettikleri belediyedeki usulsüzlükler Sarıyer’in gündeminde. Günlerdir herkes başkan yardımcıları ve müdürlerin hayali faturalar ve doğrudan teminlerle belediyeyi nasıl soyduğunu konuşuyor. Nasıl olur da belediyenin borcu 4 yılda 105 Milyon TL’den, 180 milyon TL’ye çıkar? Son bir yılı da hesaplarsak Şükrü Genç yönetiminin Sarıyer’e maliyeti 100 Milyon TL’yi aşacak gibi görünüyor. Bu borca ulaşan bir belediye Sarıyer’e borçtan başka nasıl bir eser bırakmış o da ayrı bir merak konusu! 

Peki, belediye nasıl bu hale geldi aslında onu sorgulamak gerekir. Belediyenin tam anlamıyla batağa saplanmasında CHP’lilerin burada bir günahı var mı? Bana sorarsanız, var! Çünkü onlar bir kenara itileceklerini bile düşünmeden Şükrü Genç’in kazanması için ellerinden geleni yaptılar. Tek günahları bu!

Onların günahı var ama yine de bu yolsuzluklardan dolayı fazla suçlamamak gerekir. Nerden bileceklerdi ki, belediyeden ihale alan her müteahhidin bir müdür ya da başkan yardımcısı atayacağını… Nereden bileceklerdi ki, Yusuf Tülün döneminde halkın en tepkili olduğu İmar Müdürü Sevgi Atalay’ı belediyede Şükrü Genç’ten daha yetkili hale geleceğini... Nereden bileceklerdi ki, tapu, balıkçılar çarşısı, cemevi gibi halka verilen sözlerin havada kalacağını… Nereden bileceklerdi ki, belediyede tüm işlerin şeffaflık dışında gizli kapaklı yürüyeceğini… Nerden bileceklerdi ki, Kilyos’taki Tansu Çiller’in arazisine onay vereceklerini ya da Eczacıbaşı’nın bir milyar dolarlık Ormanda’sına çalıştıklarını… Nereden bileceklerdi ki, Şükrü Genç’in gecenin bir vakti yardımcılarıyla birlikte Katarlı işadamına Sarıyer Belediyesi’ne ait araziyi pazarlamak için gizli görüşme yapacağını… Nereden bileceklerdi ki, müteahhitlerin atadıkları müdürlerin hayali faturalarla, doğrudan teminlerle, haksız hakkedişlerle belediyenin içini boşaltacaklarını… Evet, CHP’liler bunları bilemezlerdi çünkü onlar 15 yıl sonra kazandıkları belediyenin, müteahhitlerin değil, halkın belediyesi olacağını düşünüyorlardı. 

Çünkü Şükrü Genç seçim döneminde sadece CHP’lilere değil Sarıyer halkına da; sürekli belediyeyi işgalden kurtaracağını ve halkın belediyesini kuracağını söylüyordu. Anlattığı asker fıkrasında “Geleceğinizi biliyordum” diyordu ama aslında müteahhitlerin geleceğini düşündüğünü kimseye söylemiyordu. 

Açıkçası CHP’lilere sorsanız onlar da belediyeyi müteahhitlerin yönettiğini söylüyorlar. Ama onlar yine de  “Kan kusup kızılcık şerbeti içtik ”diyorlar.
Bu yazı toplam 8154 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum