1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediyenin topladığı paralar kime gidiyor?
Belediyenin topladığı paralar kime gidiyor?

Belediyenin topladığı paralar kime gidiyor?

Sarıyer Belediyesi'nin spor için halktan topladığı yüzbinlerce lira kayıp!

A+A-
Sarıyer Belediyesi’nin Poligon Mahallesi’nde sosyal tesis olarak kiraladığı Cevahir Spor Tesisleri’yle ilgili iddialar savcılığı harekete geçirecek cinsten. İddiaya göre, spor yapmak için kayıt yaptıran yüzlerce vatandaşa paralarını ödedikleri halde makbuz verilmedi. Daha önce CHP’li Hayati Kaptanoğlu’nun başkanlığındaki denetim komisyonunun hazırladığı rapora da yansıyan tespitlere göre; yüzlerce kişinin ödediği yüzbinlerce lira kayıp. Ödemelerini yaptıkları halde makbuzunu alamayan vatandaşlar suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

paraic1.jpg
 
Belediye bu tesisler yüzünden 200 bin TL zarar etmişti
Bilindiği gibi; Sarıyer Belediyesi 3 yıl önce Poligon Mahallesi’ndeki İbrahim Cevahir Sosyal Tesisleri’ni yaz okulları, halkın kullanımı ve belediye personelinin yararlanması amacıyla aylık 15 bin TL’ye kiraladı. Belediye başkanının oğlunun arkadaşına da yüzbinlerce lira karşılığında onarım çalışması yaptırıldı. O dönem bir yıl boş bırakılan tesis yüzünden Sarıyer Belediyesi 200 bin TL’nin üzerinde zarar etti. İçerisinde yüzme havuzu, fitness salonu, hamam, sauna, tenis kortu, basketbol sahası bulunan tesis, 2 yıl önce yıllık 800 TL karşılığında vatandaşların kullanımına açıldı.
 
Toplanan paralar kime gidiyor?
Tesisler açıldı ancak, Sarıyer şimdi de bu tesislerle ilgili farklı bir iddiayla çalkalanıyor. İddiaya göre; normalde belediyenin Gelirler Müdürlüğü'ne resmi olarak yatırılması gereken 800 TL kayıt ücreti elden toplanıyor. Toplanan paralar karşılığında ise vatandaşlara makbuz verilmiyor. Toplanan paraların akıbeti ise gizemini koruyor. Paralarını ödedikleri halde makbuzunu bir türlü alamayan çok sayıdaki kişinin ise suç duyurusunda bulunacağı belirtiliyor.

tesisjpg.jpg
 
CHP’li Kaptanoğlu kayıp paraları tespit etmişti
CHP Meclis Üyesi Hayati Kaptanoğlu’nun başkanlığını yaptığı yine CHP’li Hacı Mehmet Bayraktar ve AK Partili Cemil Özbalta’nın da üyesi olduğu Denetim Komisyonu’nun hazırladığı 2012 yılına ait raporda bu tesislerle ilgili kayıp paralar tespit edilmişti. CHP’lilerin imzaladığı raporda, “Sosyal tesislerimiz olarak kiralanan Cevahir spor tesislerinden faydalanan toplam 1.150 kişidir. Bunun dağılımı, 170 Kişi belediye personeli, 144 kişi engelli ve ücretsiz, 445 kişi ücret alınan öğrenci, 491 kişi ücret alınan vatandaş olarak tespit edilmiştir. Spor tesislerinde elde edilen gelirler toplamına ulaşılamamıştır. Bilgi istenmesine rağmen gelirler tespit edilememiştir” ifadeleri kullanılmıştı.


Komisyon üyelerinin uyarılarına rağmen devam eden kayıp paralara karşı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in nasıl bir önlem alacağı ve zararın nasıl kapatılacağı ise Sarıyerli vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 
Bu haber toplam 9814 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

3 Yorum