1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediyenin tepesine baz istasyonu kurdurttular
Belediyenin tepesine baz istasyonu kurdurttular

Belediyenin tepesine baz istasyonu kurdurttular

Mahalle halkı ile belediye personelinden tepki yağıyor!

A+A-

Sarıyer Belediyesi Çayıbaşı’ndaki Halkla İlişkiler binasının üzerine 2 adet baz istasyonu kurdurttu. Görünmemesi için kubbe şeklinde kamufle edilen baz istasyonu Çayırbaşı halkı ile belediye personelini ayağa kaldırdı. Çayırbaşı’nda yüzlerce kişinin yaşadığı Özden Sitesi sakinleri astıkları pankartlarla baz istasyonunun kaldırılmasını istedi. İmza toplayan belediye personeli ise eylem yapmaya hazırlanıyor. Baz istasyonunun hemen yanında yüzlerce gencin spor yaptığı Çayırbaşı Stadyumu ve belediyenin yaptığı kreş de bulunuyor.

bazic1.jpg

Hatırlanacağı gibi Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç göreve başladığı ilk aylarda baz istasyonlarının vatandaşların sağlığı açısından tehlike yarattığı gerekçe göstererek, ilçe sınırları içerisindeki mevcut GSM baz istasyonlarının tespit edilerek kontrollü alanlara kaydırılması için belediye meclisinden karar çıkartmıştı. Bu karar alınmış ve vatandaşlar baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasını beklerken, belediye binasının tepesine baz istasyonunun kurulması vatandaşlarda şok etkisi yarattı.

bazic4.jpg

"Meclisin kararını GSM operatörüne kaça sattınız?"
Vatandaşların tepkisinin büyümesi üzerine AK Parti Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun konuyu meclis gündemine taşıdı. Meclis kararı ile belediye binasının tepesine kurulan baz istasyonunun fotoğrafını meclis kürsüsünden gösteren Coşgun, “Aldığınız kararı kaça sattınız. Bu insanların sağlığını hiçe sayarak en yüksek seviyedeki vericiyi hangi GSM operatörü ile ne kadara anlaştınız?” diyerek tepki gösterdi. 

Coşgun yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Şimdi bir önerge vereceğim, yalnız bu önerge Sarıyer Belediyesi’nin aldığı kararları nasıl uyguladığının ve insanları nasıl kandırdığının da bir kanıtıdır. Değerli meclis üyeleri 7 Aralık 2009 meclis oturumunda başkanlık teklifi verildi ve bu teklif oy birliği ile kabul edildi. Bu teklif birçok vatandaşımızın endişe duyduğu baz istasyonlarıyla ilgiliydi. Mahkeme kararlarının da gerekçe gösterildiği teklifte, ilçe sınırlarımız içerisinde mevcut GSM Baz istasyonlarında ilgili GSM operatörleri ile karşılıklı görüşülerek tespit edilecek kontrollü alanlara kaydırılması için karar alınmıştı” dedi.
 
Şükrü Genç ne demişti, ne yaptı?
Şükrü Genç’in o günkü konuşmasını da hatırlatan Coşgun; “O gün Sayın Belediye Başkanımız konuyla ilgili bir konuşma yapmıştı aynen okuyorum: Avrupa’da şu anda bu bulunduğumuz bölgede arkadaşlarımız bu konuda da bir teknik çalışma yapıyorlar. Yani oradaki kullanılan vericiler ile Türkiye’deki vericilerin arasındaki fark. Benim söylemek istediğim çok farklı dolayısıyla bu konuda evet teknoloji ise teknoloji insanların ölmesinin de önlenmesi gerekiyor.   Evet, bu çok büyük bir pazar. Maalesef bu pazarı kullananlar, bu pazarı oluşturanlar kendilerinin de öldüklerinden haberleri yoktur. Sonunda geliyor kendisini buluyor. Gerekli yasal araştırmalar yapılacaktır. Olması gereken özelliklede halkımızın ve Sarıyer halkının ve genel anlamda tüm insanlığın duyarlılığını hep önde tutmak, bu konunun çözümü konusunda çaba sarf etmek lazım. Ben meclise böyle bir konuda da duyarlı olmasından dolayı teşekkür ederim” demişti.

bazic3.jpg
 
Belediyenin tepesine baz istasyonu kurdurttu
Sarıyer Belediyesi’nin aldığı kararı bile hatırlamadan tam tersine hareket ettiğini vurgulayan Coşgun, “Bizler aldığımız karar neticesinde neler yapıldı diye merak ederken, yüze yakın personelin çalıştığı, hemen yanı başında yüzlerce gencimizin spor yaptığı, anaokulunun bulunduğu Çaybaşı’ndaki belediye hizmet binasının tepesine kocaman bir baz istasyonu kuruldu. Baz istasyonu görülmemek üzere kubbe şeklinde kamufle edilmiş” diyerek elindeki fotoğrafı gösterdi.
 
Müdürlükler topu birbirine atıyor
Günlerdir Çayırbaşı’nda oturan yüzlerce vatandaştan Sarıyer Belediyesi ile ilgili şikâyet aldıklarını, belirten Coşgun, “Hemen yanı başında bulunan Özden Sitesi pankartlarla tepkisini gösteriyor. Dolayısıyla buradan halkı nasıl kandırdığınız, oyaladığınız ve meclisin aldığı kararlara nasıl saygı gösterdiğiniz ortaya çıkıyor. Konuyla ilgili “vatandaşlarımız imar müdürlüğünü aradığında zabıta yaptı diyorlar, zabıtayı aradıklarında başkan yardımcısı Sevgi Atalay yaptı diye cevap alıyorlar” dedi.
 
Hangi firmayla anlaştınız?
AK Partili Coşgun, verdiği önergeyle Şükrü Genç’e şu soruları yöneltti: “Bu insanların sağlığını hiçe sayarak en yüksek seviyedeki vericiyi hangi GSM operatörü ile ne kadara anlaştınız? Meclisin kararını GSM şirketine kaça sattınız?  Yüzlerce vatandaşımızın şikayetçi olduğu bu baz istasyonunu kaldıracak mısınız? Konuşmanızda Avrupa’yı örnek göstermiştiniz Avrupa’da baz istasyonları bu şekilde mi kamufle ediliyor?” sorularını yöneltti.

bazic2.jpg
Bu haber toplam 8779 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

3 Yorum