1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Belediyede vurgun var' deyince meclis karıştı
Belediyede vurgun var deyince meclis karıştı

'Belediyede vurgun var' deyince meclis karıştı

AK Partili Cemil Özbalta, “Belediyedeki 10 milyonluk vurgunu açıklayacağım” deyince ortalık karıştı.

A+A-

 

Sarıyer Belediye Meclis toplantısında 2012 yılı kesin hesap cetvelleri bütçe komisyonu raporu görüşüldü. Komisyon Üyesi AK Parti Meclis Üyesi Cemil Özbalta rapora şerh koydu. Ancak CHP grubu Özbalta’nın şerh koymasını oylamaya sununca gergin anlar yaşandı. Kürsüye çıkan Özbalta, sözü CHP’li Meclis Üyesi Hayati Kaptanoğlu başkanlığındaki denetim komisyonunun belediyede tespit ettiği yolsuzluklara getirip, “Şimdi buradan 10 milyonluk vurgunu açıklayacağım” deyince Meclis Başkanvekili CHP’li Hüseyin Coşkun mikrofonu kapattırdı. Buna rağmen Özbalta konuşmaya devam edince ortam gerildi ve toplantıya 5 dakika ara verildi. O arada CHP grubuna bağıran Özbalta, “Kardeşim yediyseniz çıkıp buradan yedik deyin. Ya da yemedik deyin. Beni susturarak bunu kapatamazsınız” diye konuştu.

mecliskavga4.jpg
 
Hangi yüzle sokağa çıkıyorsun
Beş dakikalık aranın dolmasından sonra Cemil Özbalta yine kürsüye çıkıp, konuşmasına kaldığı yerden devam etmek isteyince Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun yine engel oldu. O sırada Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Cemil Özbalta arasında set tartışmalar yaşandı. Özbalta kürsüde Şükrü Genç’e “Sen hangi yüzle  sokağa çıkabiliyorsun ben anlamıyorum” diye cevap verince meclisi izleyenler Özbalta’nın sözlerini alkışladı.

mecliskavga2.jpg

Özbalta’yı Bağrıaçık ikna etti
Bu sırada devreye AK Parti Grup Başkanvekili Ayla Serpil Bağrıaçık girdi ve “Cemil Bey, şerh yazısını basına dağıtsın veya okusun” diyerek, partilisi Özbalta’yı yerine oturması için ikna etti. Özbalta da istemeyerek de olsa konuşmasını bırakıp, koltuğuna geçti. 

mecliskavga1.jpg

Özbalta: Şükrü Genç gereğini yapsın
AK Partili Cemil Özbalta meclis toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Komisyon üyeleri olarak Belediye Başkanı Şükrü Genç’i ziyaret ettiklerini, Genç’in kendilerine “Siz raporu hazırlayın ben gereğini yapacağım” diye söz verdiğini belirten Özbalta, “Şimdi sözünü tutmasını ve gereği ne ise yapmasını bekliyoruz” dedi.

mecliskavga3.jpg

Belediyede 10 Milyon TL’lik vurgun var!
Özbalta  yaptıkları incelemelerde belediyede 8 ile 10 milyon TL arasında bir vurguna rastladığını ve bu nedenle Sarıyer Belediyesi 2012 Yılı Kesin Hesap Cetveli komisyon raporuna şerh koyduğunu söyledi. Özbalta yaptığı açıklamada şerhini şu şekilde okudu: “Sarıyer Belediyesi Meclisi olarak 2012 yılını denetlemek üzere oluşan, üç kişilik Denetim Komisyonu Üyeleri, 45 günlük çalışma süreci sonunda hazırlamış bulunan rapor gereği Sarıyer belediyesinin birçok müdürlüğünde doğrudan teminlerde kamu zararına uğratıldığı. Bu beyanda; 
1- Sarıyer Belediyesi'nde yolsuzluk yapılarak kamuyu zarar uğratıldığı.
2- İlgili başkan yardımcılarının yeterli incelemeleri göstermedikleri ve kamu zararına sebep oldukları 
3- İlgili müdürlükler, piyasa araştırmalarını sağlıklı yaptırmadıkları ve belediyeyi zarara uğrattıkları.
4- Piyasa araştırması yapan memurların veya görevlilerin, piyasanın çok üzerinde bir fiyatla mal alımı yaptıkları.
5- Bütün bunlara Belediye Başkanının imzası ile olur verilmeleri ve Belediye Başkanının bunlara dikkat etmeyerek Belediyeyi kamuyu zarara uğratarak Sarıyer Halkını  zarar uğratması,
6- 180 milyonluk tahmini bütçenin % 10 kadar doğrudan teminlerin yapıldığını, yüzde yüzün üzerinde de doğrudan teminlerin alımını göz önüne bulundurursak takribi 2012 yılı sadece doğrudan teminlerde 8-10 milyon TL usulsüzlük olduğu,
7- Komisyon olarak bütün bu görüşler ışığında yukarıda sayılanların menfaat sağladıkları kanaati hakım olması.
8- Meclis faaliyet raporu görüşmelerinde Belediye başkanının “bütün bu yolsuzluklardan haberim vardı ve ben memurlarımın ve müdürlerimin sonuna kadar arkasındayım” diyerek savunması.
9- 2011 borcu 145 Milyon TL iken 2012 Yılında hiçbir yatırım yapmadan, belediyenin borcunun 180 Milyona çıkarılması, 
10- Mütahhitlere 21 Milyon TL borç bırakılması,
11- Bir iftar yemeğinin 50._TL +KDV dahil 60._TL den verilmesi,
12- Bazı yemeklerin rakamları ve adetleri belli olmadığı halde yüz binlerce lira belediyeyi zarar uğratılması.
13- Bunca borçlanmaya rağmen, belediye yatırım oranımız % 11 olarak 16 Milyon._TL olarak gerçekleşmesi.
14- Belediye araçlarının yüksek fiyatla kiralanması, 
15- Ve Sarıyer belediyesi bütçe harcamaları, usulüne uygun kullanılmadığını görüşünce, 
Sarıyer belediyesi 2012 Yılı Kesin Hesap Cetveli komisyon Raporuna şerhimi koyuyorum.”
Bu haber toplam 5963 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

2 Yorum