1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediye taşeronlara emanet!
Belediye taşeronlara emanet!

Belediye taşeronlara emanet!

Sarıyer Belediyesi’ndeki taşeron firmalardan dolayı son dönemde yaşanan sıkıntılar AK Parti grubunu harekete geçirdi.

A+A-

AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Çakır önemli iddialarda bulunarak belediyede çalışan personel sayısı ile ilgili belediye meclisinde soru önergesi verdi. AK Parti döneminde 715 olan personel sayısının CHP döneminde 1250’ye çıktığını söyleyen Çakır, “İş yükü çoğalmadığı ve eskiyi taklitten öteye gidemediğiniz icraatlarınızla, belediyemizi yüzde 80 borç yükü altına sokuyorsunuz. 2009 yılından beri gözlemlediğimiz belediyemizde partizanca kadrolaşmanın oluştuğudur. Birileri de hak etmeden maaş mı almaktadırlar?” dedi.

Personel sayısı 715’ten 1250’ye çıkmış
AK Partili Çakır önergesinde şu ifadeleri kullandı: Taşeronlaşmaya seçim döneminde hayır diyen şu anki CHP yönetimi, AK Parti dönemde 715 personelle yapılan işi bugün 1250 personelle yapmaktadır. İş yükü çoğalmadığı ve eskiyi taklitten öteye gidemediğiniz icraatlarınızla, belediyemizi yüzde 80 borç yükü altına sokuyorsunuz. Ve söz verdiğiniz halde taşeronda çalışanların hele ki çoğunluğu kendi eş, dost, yakınlarınızın sosyal haklarını da gasp ediyorsunuz. Sosyal belediyecilik anlayışınız açıkçası Sarıyer de iflas etmiştir.

5 yılda 60 milyon TL fazladan ödeme
Şuanda belediyede fazladan 500 kişi çalışıyor. Maaşlarını 2000 TL’den hesapladığımızda aydan 1 Milyon TL, yılda 12 Milyon TL 5 yılda ise 60 Milyon TL fazladan ödeme yapılacak. Böylede 105 milyon TL olan belediyenin borcu sırf bu fazla çalışan personel yüzünden 60 milyon TL daha artacak. Diğer borçlarınızı da daha saymıyorum.Hak etmeden maaş alan mı var?
2009 yılından beri gözlemlediğimiz belediyemizde partizanca kadrolaşmanın oluştuğudur. Ayrıca bu kadar fazladan personel almanız, belediyede birileri işini yaparken acaba başka birileri de hak etmeden maaş mı almaktadırlar. Bize öyle geliyor ki tarih tekerrür ediyor, Sarıyer’e hayal ettiğiniz, ama hak etmediğimiz nostaljiyi yaşatıyorsunuz. Nasıl mı halkımız hatırlayacaktır, 1989-1994 yılları arasında personel maaş zarfları çalışmayanların evlerine gönderiliyordu, hem de şehirlerarası, bugün ise işiniz kolay teknolojinin nimetlerinden yararlanarak tek tıkla işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Çakır soru önergesinde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e şu soruları sordu.

1- Hizmet alımı yolu ile belediyede çalıştırılan personel sayısı30 Mart 2009’da kaç kişidir? Bugün 01 Ekim 2012 tarihiyle kaç taşeron çalışmaktadır?

2- Birimlere göre çalışanların ihale listeleri ile isim, adres ve maaşları ne kadardır?

3- Hangi birimlerde kaç taşeron personel çalıştırılmaktadır?

4- Hangi müdürlükler hizmet alımı yoluyla personel çalıştırmaktadır?

5- Hizmet alımı yolu ile çalıştırılan personelin belediyeye yıllık maliyeti nedir?

6- Bu maliyet ve alımlar müdürlüklerin bütçesinde gösterilmiş midir?

7- Alınan personel ihaleyi yapan müdürlükte mi yoksa başka birimlerde görevlendirilmiştir?

8- Fen İşleri Müdürlüğünün hizmet alımıyla çalıştırdığı personel (mimar, mühendis) teminleri kaç günlük ihalelerle çalıştırılmaktadırlar(10 ve 30 günlük ihaleler yapıldığı duyumu alınmıştır)? Yapılan ihaleleri alan firmaların tam listesi ve ihalelerin iş süresi nedir?

9- Personel hizmeti doğrudan teminle mi, yoksa süreli ihale yasasına uygun olarak mı yapılmaktadır?

10- Hizmet alımıyla alınan personelin sürekli firma değişikliği ve kısa süreli ihaleler ve maaşını zamanında alamaması nedeniyle Eylül ayı içinde iş bırakma eylemi yapıp yapmadıkları?

11- Belediyenin ihale yoluyla temin ettiği personelin Sarıyer İlçesindeki diğer kamu kurumlarında çalıştırılıp, çalıştırılmadığı, çalışıyor ise hangi kuruma kaç personel gönderildi ve hangi yasaya göre çalıştırıldığı konularında tarafımıza ayrıntılı olarak bilgi verilmesini talep ederim.                                                                                                                                                                                                                                             

Bu haber toplam 973 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT